yukarı

Peugeot 301 İç Mekân

Çekirdek ailenizi, eşyaları, bavulları rahat rahat sığdıracak ekonomik bir araba baktıysanız, doğru yere bakmaktasınız. 

 

Peugeot 301’inön tarafı normal hissettirse de özellikle arka koltuklarda diz mesafesi hayrete düşürecek kadar başarılı. Aks mesafesi, yani ön ve arka tekerler arasını artırmış olmaları burada çok işe yaramış. Arkadaki baş mesafesi de hiç fena değil bu arada.

 

506 litrelik bagaj da daha ne olsun dedirten büyüklükte. Bununla birlikte, bagaj kapağının iç mekânizması açıp kapatırken eşyalara takılma potansiyeline sahip. Belli ki bu cılız ve içi kaplamasız bagaj kapağı da tasarruf tedbirlerinden payını almış.

 

Hikâyenin devamı da pek parlak değil maalesef. Malzeme kalitesi “Üzgünüm Leyla”, kullanışlı eşya gözleri ya da arka kapılarda cep arayanlar için “Çok Üzgünüm Leyla”, boşuna ergonomi arayanlara “Ağlıyorum Leyla”… Neyse ki torpido gözü ve ön kapı cepleri geniş. 

 

Citroen’deki ikizinden altı düz direksiyon, Peugeot usülü vites topuzu ve ön konsoldaki ‘piano black’ kaplama gibi bir iki kızılderili numarasıyla ayrışmaya çalışmış Peugeot 301. 

 

Ama diğer gariplikleri tıpatıp aynı. Mesela cam açma düğmelerini hiç boşuna kapılarda falan aramayın. Vites kolunun önüne doğru uzanın, orada kime sorsanız gösterir! Tek dokunuşla açılıp kapanma falan beklemiyorsunuz herhalde!.. Tıpkı C-Elysee gibi, çok 80'lersin 301!

 

Üst donanımda standart olan 7 inçlik bilgi-eğlence ekranını sorarsanız, basit, kullanımı kolay ve başarılı deriz. Apple Carplay ve Android Auto gibi uygulamalarla uyumlu olması ve özellikle geri görüş kamerası sunması alkışlık hareketler. 

 

Lakin ses sistemine kefil olmayız. Direksiyondan kumanda ya da direksiyonda derinlik ayarı gibi faydalı ama maliyetli eserlere de hiç girmemiş Peugeot! Nedir bunların maliyeti? 300-500 TL’nin hesabını mı yapıyosun, neyse fiyatı koy üzerine be kardeşim, di mi!

Giriş Sürüş - Konfor - Performans