yukarı

Nissan Micra İç Mekân

Standart donanım seviyesini seçmedikçe çok kaliteli görünen ve öyle de hissettiren bir kabini var Nissan Micra’nın. 

 

Kaliteli plastikler, panelde renkli kaplama opsiyonları, dokunması keyifli düğme ve kumandalar Micra’nın çıtasını epey yükseltmiş durumda. Baz donanımsa gri ve nispeten kalitesiz ortamıyla pek de cazip sayılmaz.

 

Sade ama dinamik tasarlanmış ön panel, sportif direksiyon, multimedya ekranı, vites kolunun şekli ve konumu hep Micra’nın enerjik dış tasarımının devamı niteliğinde. 

 

Üst donanımlarda gelen 7 inçlik bilgi ve eğlence ekranı işi sadece dokunmatik ekrana bırakmayarak takdirimizi kazandı. Kısayol düğmeleri çok kullanışlı. Ayrıca akıllı telefonlarla "yeterli" bağlantı seçenekleri de mevcut. Sadece kablolu bağlantı imkânı sunsa da Apple CarPlay uygulaması da menüde.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Sportif hisli koltuklarda iyi bir pozisyon bulmak kolay. Önde en uzun yolcular için bile bolca alan var. Tek sorun öndeki kalın çıta (A sütunu) ve dar arka camın görüş açılarını epeyce kısıtlaması. 

 

Arka sıradaysa iki yetişkin için yeterli diz mesafesi, uzunlar için kısıtlı baş mesafesiyle gölgelenmiş. Coupé sitili alçalan tavanın bir karşılığı olacağı belliydi. 

 

Velhasıl, ortadaki üçüncünün çocuk olmasında büyük fayda var. Yine de yolu uzatmayın, koltuk epey sert, yazık çocuğa. Bu sınıfta daha ferah bir arka sıra için mesela bir Opel Corsa’ya bakabilirsiniz.  

 

Saklama alanları konusunda sınıf ortalamalarını tutturuyor Nissan Micra. Kapı içi ceplere bir büyük, bir de küçük şişe sığar. Torpido normal, cep telefonu ve ıvır zıvır için kullanışlı gözler mevcut. Arkadaysa ne kapı içi cepler ne de herhangi bir bardaklık var. Rakipleri parmaklarını kıtırdatmaya başlamıştır. 

 

Ama aynı rakipler bagajı görünce hevesleri kursaklarında kalacak, çünkü Nissan Micra 300 litrelik geniş ve kullanışlı bir bagaja sahip. Bu hacim Clio ile denk, Fabia’nın (330 l) gerisinde, Corsa, Polo ve Fiesta’nın önünde. 

 

Ah bir de yükleme eşiği daha alçak olaydı da zeminin yüksekliği ayarlanabileydi de arka koltuklar yatınca düz bir zeminimiz olaydı!..

Giriş Sürüş - Konfor - Performans