yukarı

Mercedes A Serisi İç Mekân

Dördüncü nesil A Serisi'nin kapısını açarken hâlâ tereddütünüz vardıysa, eliniz direksiyonda etrafa bakınırken zevkten nakavt oldunuz demektir! 

 

Yeni Mercedes A Serisi'nin belki de en büyük yıldızı, panoramik bir bütün içinde iki ekrandan oluşan gösterge paneli ve bilgi-eğlence modülü.

Baz versiyondaki 7 inçlik iki ekran insana eksik hissettirirken, paracıklara kıyınca gelen 10,3 inçlik ekranlar ve yeni multimedya sistemi, Audi Virtual Cockpit'in yıllar sonra yediği ilk gol diyebiliriz. 


Ön kameranın o an çektiği görüntü üstüne, gideceğiniz yerin sanal tabelasını yerleştiren artırılmış gerçeklik teknolojisi sıradan geldiyse, sesli komutları yerine getiren yapay zekâ destekli sürüş asistanından verelim!.. 


Mercedes A Serisi ve bilgi eğlence sistemi_arabazzi.com
 

Tabii ki en cazip özellikleri opsiyon listesinde olan bu güzelliklere, dokunmatik ekran ya da orta konsoldaki pedden kumanda edebilirsiniz. Daha fazla detaya girip sizi kaçırmak istemeyiz, fakat, çok acayip!

 

Bütün ibre ve göstergelerin yerini alan o ekranlardan gözlerinizi alabilirseniz, türbin tasarımlı havalandırmalar nabzı biraz da yükseltecek. Bu kadar cesur yeniliklere rağmen kullanım kolaylığının artmış olması diğer bir takdir unsuru.


Yeni Nercedes A Serisi kaliteli malzeme konusunda liderliği ele geçerdi_arabazzi.com
 

S Serisi'nden transfer çok fonksiyonlu direksiyon da (gösterge paneli ve bilgi-eğlence ekranı kumandaları dokunmatik) az fiyakalı değilmiş derken, iki katlı ön panel "Beni gördün mü?" diye sorar gibi. Gördük ve pek beğendik.

 

Malzeme kalitesi ve işçiliğiyle puanları toplayan A Serisi'ndeki hayal kırıklıkları, havalandırma sistemi kumandalarının, kol dayama civarındaki plastiklerin ve sinyal, silecek kollarının nispeten düşük kalitesi. Ama nispeten:)

 

Ama muhtemelen ilk çarpılmanın etkisiyle siz hangi opsiyonlara yatırım yapacağınızı düşünüyor olacaksınız. Panoramik cam tavan mı desek, 64 renkli ambient ışıklandırma mı desek?.. Paket paket seçmece, paraları saçmaca...

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Eski A serisi'nin fena çuvalladığı bir alandı kullanışlılık. Yeni Mercedes A Serisi, henüz bir Audi A3 ya da VW Golf olamadıysa da onlara yakın başarıya ulaştığı söylenebilir. Eğer şu anda bizi izliyorsa, BMW 1 Serisi'ne buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz!
 

Mercedes A Serisi'nin ultra teknolojik kokpiti_arabazzi.com
 

İç hacimde kağıt üzerinde küçük, pratikte önemli adımlar atmış A Serisi. Omuz mesafesi önde 3, arkada 1 cm genişlerken, uzunluğun 12 cm artmış olması (4,42 m) özellikle arka sıradaki yolcular ve bagaj hacmine yaramış. 

 

Tek parça kafalıklar arkadakileri darlamaya (az da olsa) devam ediyor ama artık daha geniş pencerelerimiz var. Baş ve diz mesafesi konusunda şikâyet gerekçelerini ortadan kaldıran A Serisi'nin arkadaki tek sıkıntısı, dar ve sert orta koltuk. Portföyde üç çocuk varsa, belki de şu an başka yönlere bakmalısınız.


Yeni a Serisi daha geniş ve kullanışlı_arabazzi.com
 

Geniş açılan kapılardan inip binmek kolaylaşırken ön kapı ceplerine 1,5 litrelik şişeleri sığdırmak mümkün. Torpido ile diğer cep ve gözlerin boyutu da gayet tatminkâr. 

 

370 litreye çıkan (+29 lt.) bagajsa Audi A3 ile BMW 1 Serisi arasında bir yerde. Üstelik, 20 cm daha geniş girişi, derinliği ve şekliyle eskisinden daha kullanışlı bir bagaj bu. 


Mercedes A Serisi 370 litrelik bagajı_arabazzi.com
 

Zemin altındaki ufak gizli bölme bir yana, arka koltuk sırtlıklarını bagajdan doğru iki (donanıma göre üç) parça yatırarak düz bir zemin elde edebiliyorsunuz.

 

Keşke Golf ya da A3'te olduğu gibi yüksekliği ayarlanabilir zeminle yükleme eşiğini düzleyip ağır yükleri kolayca boşaltabilseydik.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans