yukarı

Hyundai i20 (2014-2020) İç Mekân

İç tasarımda değişim daha da net. Eskiden ucuza kaçan tasarım ve kumandalar yerini ciddi ciddi şık, olgun ve Avrupai çizgilere bırakmış durumda. Hyundai i20’nin hem tarz hem kullanışlı kokpiti en baba markaları aratmayacak kıvamda. 

 

Baz versiyonlardaki LCD ekran çok modern bir tad bırakmasa da yukarıdaki şarj noktasına akıllı telefon yerleşince gayet kullanışlı bir ikili oluyorlar. Kısacası, i20’nin kokpitinde heyecandan çok çözüm var.

 

Üst donanımlardaki 7 inçlik bilgi-eğlence ekranıysa kolay kullanımı ve başarılı grafikleriyle “aferin”i hak ediyor. Daha da iyisi her kontrolü ekrana toplama modasına kapılmamış i20. Malzeme kalitesi de belki baş döndürücü değil ama VW Polo’nun ensesinden ayrılmıyor. 

 

Hemen bir alıntı yapalım... Hyundai’nin baş tasarımcısı Thomas Bürkle i20’nin durumu pek güzel özetlemiş: “Büyük araba alamayanlar değil, büyük araba istemeyenler tarafından tercih edilecek, kaliteli bir küçük araba yapmak istedik”. Bizce gayet olmuş.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Hatta fazlası olmuş. Ön taraf zaten tamamken, Hyundai i20’nin arka koltuk sırasında da şaşırtıcı bir genişlik ve ferahlık hakim. Dört yetişkinin hiç sıkıntı yaşamayacağı ebatlarda i20’nin kabini. Sadece diz mesafesi de değil, yüksek tavan bayesinde baş mesafesi de gayet cömert.

 

Nereye baksanız karşınıza çıkan cepler, gözler, bölmeler de ıvır zıvır için birebir. Epeyce geniş açılarak binmeyi kolaylaştıran arka kapıların ceplerine utanmasa litrelik şişeler sığacak. 

 

 

Bagaj 

 

326 litrelik bagaj kompakt sınıf bagajlarına yakın bir kullanışlılık sunuyor. Geniş açılan kapağı, kullanışlı şekli, kolay yüklenmesi ve derinliğiyle bu bagaj tam bir çocuk arabası dostu. 

 

Arka koltuklar değişkenlik harikası olmamakla beraber, sırtlıkları 60/40 oranında yattığında düz bir zemin oluşuyor. “Peki” deyip geçmeyin, önemli detaylar bunlar.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans