yukarı

Yeni Mini Aceman EV: Alan olarak büyük, boyut olarak küçük

Mini serisinin yeni üyesi, Cooper ve Countryman arasındaki boşluğu doldurarak pratikliği çeviklikle birleştiriyor.

24 Nisan 2024 kaynak: Mini

  • Mini Aceman crossover, küçük bir ayak izini mekanik olarak ilişkili Cooper hatchback'ten daha fazla pratiklikle birleştiriyor.
     
  • Model, sırasıyla 40,7 kWh veya 54,2 kWh batarya paketleriyle 184 HP veya 218 HP güç üreten elektrik gücüyle sunuluyor.
     
  • Aceman Avrupa, Çin ve Birleşik Krallık pazarlarında satışa sunulacak, ancak Mini henüz Kuzey Amerika için bir açıklama yapmadı.
     

Mini
, hızla gelişen subcompact SUV segmentinde rekabet etmek üzere tamamen elektrikli bir crossover olan yepyeni Aceman'ı nihayet tanıttı. Mini Cooper'ın yüksek binişli kardeşi, şehir sakinlerinin çevikliğinden ödün vermeden daha geniş bir kabin sunarken, daha büyük Countryman ile arasında güvenli bir mesafe bırakıyor. 

Aceman, aynı zamanda içten yanmalı motor ile çalışan formlara da sahip olan arkadaşlarının aksine, yalnızca bir EV olarak mevcut ve seçim yapabileceğiniz iki güç çıkışı ve pil kapasitesi sunuyor.
 

Mini Aceman'ın tasarımı Cooper hatchback'in çekici özelliklerini Countryman SUV'un köşeli detaylarıyla birleştiriyor. Karoser, kızak plakaları ve tavan rayları etrafındaki bol miktarda mat siyah plastik kaplama, uzun bir hatchback'e benzemesini önleyerek tüketicilerin bugünlerde arzu ettiği crossover duruşunu veriyor. 

Etrafı saran yüzer tavan, öndeki sekizgen ızgara gibi tipik Mini tasarım özellikleri dikkat çekiyor. İkincisi çoğunlukla dekoratif amaçlara hizmet ederken, alt tampon girişi EV iç parçaları için yeterli soğutma sağlıyor. Farlar sevimli bir yaratığın gözlerini andırıyor ve piksel tarzı arka lambalara benzer şekilde LED grafikler için üç farklı mod sunuyor. 

Mini Aceman serisi dört farklı donanım sunuyor: Essential, Classic, Favoured ve JCW.  Her biri profil üzerinde kendi dikdörtgen şekilli rozetine ve 17 ila 19 inç arasında değişen alaşım jantlara sahip. Ayrıca, amiral gemisi JCW, tamponlar için benzersiz bir tasarıma, Chili Red tavan ve kaput şeritlerine ve ayrıca kaplama için parlak siyah bir kaplamaya sahip. 

Aceman 4.075 mm uzunluğunda, 1.754 mm genişliğinde ve 1.495 mm yüksekliğinde olup subcompact SUV (B-SUV) segmentinin alt tarafında yer alıyor. Bu da onu Cooper'dan 217 mm daha uzun ve Countryman'den 354 mm daha kısa hale getirerek Clubman'in ölümünün ardından ikisi arasındaki boşluğu etkili bir şekilde kapatıyor. 

Mini tasarımcıları, az yer kaplamasına rağmen markanın "Akıllı Alan Kullanımı" tasarım ilkesine sadık kalarak yeni modellerinin pratikliğini vurguladılar. Sonuç olarak, kabin 300 litre bagaj alanı ile beş kişilik bir düzene sahip.
 

İç mekan Cooper'a çok benziyor ve merkezdeki 9,44 inçlik dairesel OLED dokunmatik ekran tek ekran. İşlevlerin çoğu dokunmatik ekrana entegre edilmiş olsa da, başlat/durdur, el freni, vites seçici, deneyim modu ve ses kontrolü için sürücünün hayatını kolaylaştıran birkaç geçiş düğmesi var.
 

MINI İşletim Sistemi 9 bilgi-eğlence sistemi akıllı telefonlardan esinlenmiş ve Mini'nin "Spike" adlı yeni Akıllı Kişisel Asistanını entegre ediyor. Sürücü, iç ambiyansı buna göre değiştiren sekiz seçilebilir Mini Deneyim Moduna (Kişisel Mod, Go-Kart Modu, Canlı Mod, Çekirdek Modu, Yeşil Mod, Zamansız Mod, Denge Modu ve İz Modu) erişebiliyor.
 

Her mod, iki projektör ünitesinden yayılan çeşitli ışıklı desenlerin eşlik ettiği ekran için farklı grafikler içeriyor. Gösterge paneli örme bir malzeme ile süslenirken, kapı kaplaması geri dönüştürülmüş polyesterden üretilmiş ve koltuklar tekstil yüzeyler veya delikli Vescin döşeme seçeneklerine sahip. Dikkat çeken bir diğer özellik de panoramik cam tavanın çerçevesi boyunca uzanan ortam aydınlatması.
 

Crossover, Sürüş Asistanı Plus ve Uzaktan Park Etme gibi sofistike sistemleri içerebilen ADAS paketini destekleyen on iki ultrasonik sensör ve dört Surround View kamera ile donatılmış.
 

Mini Aceman, temelini elektrikli Mini Cooper ile paylaşıyor, bu nedenle iki modelin aynı motorları ve batarya paketlerini sunması şaşırtıcı değil. Giriş seviyesi Aceman E, 184 HP ve 290 Nm tork üreten tek bir elektrik motoruyla donatılmış. WLTP menzili 310 km olan 40,7 kWh'lik bir batarya paketine sahip.
 

Aceman SE, 218 HP  ve 330 Nm tork üreten daha güçlü bir elektrik motoruna sahip ve gücü bir kez daha ön tekerleklere gönderiyor. Daha büyük 54,2 kWh batarya ile 406 km menzile ulaşıyor. Mini, sportif bir şasi kurulumu ve doğrudan direksiyon vaat ediyor, ancak bunu yerine getirip getirmeyeceğini göreceğiz. Ayrıca, JCW donanımının daha da keskin bir yol tutuş sunarak ekstra homurtu eksikliğini telafi etmesi bekleniyor.
 

Mini Aceman'ın yıl sonuna doğru Çin, Avrupa ve İngiltere gibi pazarlarda satışa sunulması bekleniyor. Ancak EV, küçük crossover'ların daha az popüler olduğu Kuzey Amerika pazarı için henüz duyurulmadı. Buna karşılık Avrupa'da Jeep Avenger, Fiat 600e, Peugeot e-2008, DS3 E-Tense ve Opel Mokka Electric gibi çok sayıda rakip bulunuyor.
 

Aceman'ın üretimine Çin'de başlanacak ve 2026'dan itibaren Mini'nin Birleşik Krallık'taki Oxford fabrikasında devam edilecek.