yukarı

Yeni Hyundai Inster: Markanın en ucuz elektriklisi

Yeni Inster büyük ölçüde şu anda Kore'de satılan Casper'a dayanıyor ve fiyatının 20.000 €’nun altında olacağı söyleniyor.

11 Haziran 2024 kaynak: Hyundai

  • Yeni Hyundai Inster dünya çapında çeşitli pazarlarda satılacak.
     
  • Yeni modelin tanıtımları, temel aldığı Casper'dan biraz daha büyük olduğunu gösteriyor.
     
  • Fiyatlandırma detayları belirsizliğini korurken, Hyundai'nin en ucuz EV'si olacak.
     

Hyundai, ilk A segmenti alt kompakt elektrikli aracı Inster'i Haziran sonunda Kore'de düzenlenecek Busan Uluslararası Mobilite Fuarı'nda tanıtmadan önce görücüye çıkardı.


 

Yeni model büyük ölçüde Kore'de üretilen Casper'a dayanıyor, öyle ki Kore'de Casper Electric olarak adlandırılacak, ancak küresel pazarlarda Inster olarak bilinecek. Hyundai bu ismin 'samimi' ve 'yenilikçi' kelimelerinden türetildiğini söylüyor ve yeni EV'nin "sürüş menzili, teknoloji ve güvenlik özellikleri açısından yeni standartlar belirleyeceğini ve alıcıların bu sınıftaki bir araçtan neler bekleyebileceğini yeniden tanımlayacağını" iddia ediyor.


 

Modelin Casper'ı temel aldığı düşünüldüğünde, genel şeklinin çoğunu küçük crossover ile paylaşması şaşırtıcı değil. Dairesel LED gündüz farları önde görülürken, piksel grafikli dönüş sinyalleri de göze çarpıyor. Inster ayrıca Casper'dan biraz daha büyük görünüyor, ancak üç hafta sonra tamamen ortaya çıkana kadar bunu bilemeyeceğiz. 

Tanıtımlarda Inster'in şarj portu önde gösteriliyor ve ayrıca bir dizi ilgi çekici dört kollu tekerlek üzerinde otururken görülebiliyor. Casper gibi, karartılmış çamurluklara sahip ve küçük EV bir dizi tavan rayıyla önizlendi. 

Yeni modelin genel şekli Casper'a benzemekle birlikte, arka kısımda da çok sayıda değişiklik yapıldı. Örneğin, LED arka lambalar yeniden tasarlandı ve artık Hyundai Ioniq 5 ve Ioniq 6 gibi daha basit bir piksel tasarımına sahip. Bagaj kapağında da büyük bir 'Inster' rozeti görülebiliyor.
 

Hyundai, Inster'in iç mekanına dair herhangi bir fotoğraf yayınlamadı, ancak casus çekimler, dijital gösterge paneli, büyük bir merkezi bilgi-eğlence ekranı ve üç kollu kalın bir direksiyon simidi de dahil olmak üzere Casper'dan birçok unsuru ödünç alacağını gösteriyor.
 

Son raporlar Hyundai'nin Inster için 20.000 €'nun altında bir fiyat etiketi hedeflediğini iddia ediyor ve bu da onu markanın en ucuz EV'si haline getiriyor. Araç, güç detayları bilinmemekle birlikte BorgWarner'dan temin edilen entegre bir tahrik modülü tarafından tahrik edilecek. Hyundai ayrıca aracın batarya paketi ve sürüş menzili hakkında da henüz bilgi vermedi.