yukarı

Yeni Hyundai Inster: Küçük elektrikli crossover

Inster, Casper'dan tam 230 mm daha geniş bir kit ve bazı benzersiz stilistik süslemeler sunuyor.

27 Haziran 2024 kaynak: Hyundai

  • Hyundai Inster, geleneksel motor ile çalışan Casper'ı temel alan yeni bir şehir içi elektrikli crossover.
     
  • Tek elektrik motoru 115 hp'ye kadar güç üreterek maksimum 355 km menzil sunuyor.
     
  • Hyundai Inster'i Kore, Avrupa, Orta Doğu ve Asya-Pasifik pazarlarında piyasaya sürmeyi planlıyor.
     Hyundai SUV serisini, Casper subcompact crossover'ın uzatılmış dingil mesafesi ve kabin içinde daha fazla standart teknolojiye sahip tamamen elektrikli bir versiyonu olan yeni Inster ile genişletmeye devam ediyor. Sadece Kore'de satışa sunulan Casper'ın aksine Inster, Avrupa, Orta Doğu ve Asya Pasifik'te de satılacak ve böylece küresel bir model olacak.

Inster, Casper'ın 2021 tasarımından büyük ölçüde ödünç alıyor, ancak saf intihal suçlamalarından kaçınmak için birkaç elektrikli dokunuş ekliyor. Hafifçe masaj yapılmış tamponlar, 15" veya 17" jant seçenekleri ve ön ve arkada daha gösterişli LED ışıkları görüyoruz.

Bu önemli genişliğe rağmen Inster, küçük bir ayak izine sahip. Uzunluğu 3.825 mm, genişliği 1.610 mm ve yüksekliği 1.575 mm, dingil mesafesi ise 2.580 mm. Bunu büyüme sancıları çeken bir mikro SUV olarak düşünün ancak Bayon, Creta, Venue ve Kona gibi Hyundai subcompact SUV kardeşlerine göre daha küçük.

Hyundai Inster, Avrupa'da A-SUV (Toyota Aygo X, Suzuki Ignis) ve B-SUV (Jeep Avenger, VW T-Cross) segmentleri arasında konumlandırılacak ve kompakt boyutlarıyla kentsel ortamlar için uygun bir seçim olacak. Ayrıca Hyundai, "daha sağlam, dış mekan odaklı bir tasarıma" sahip Inster Cross versiyonunun da geleceğini duyurdu.

İç tasarım da büyük ölçüde geleneksel motorlu eşdeğerinden taşınmış, ancak teknolojik yükseltmeler ve kumaş döşeme için farklı renk seçenekleri var. Dijital kokpitte Casper'dakinden önemli ölçüde daha büyük olan çift 10,25 inç ekran bulunuyor.


Donanıma bağlı olarak kablosuz şarj yuvası, 64 renkli LED ortam aydınlatması, ısıtmalı ön koltuklar, açılır tavan ve boyutuna göre kapsamlı bir ADAS özellikleri paketi sunuluyor.


Tüm koltuklar düz bir şekilde katlanabiliyor, ikinci sıra kayıyor ve yatıyor ve opsiyonel bir ön koltuk sırası da mevcut. Bagaj 280 litre kapasiteye sahip ve arka sıranın konumuna bağlı olarak 351 litreye kadar genişleyebilir.


Hyundai Inster, Standart ve Uzun Menzilli motor seçenekleri ile satışa sunulacak. Giriş seviyesi modelde 97 hp ve 147 Nm torka sahip tek bir elektrik motoru bulunuyor. Enerji, şarjlar arasında 300 km'den fazla yol kat etmesini sağlayan 42 kWh'lik bir batarya paketinden elde ediliyor.


Her şeyden daha fazlasını isteyenler için, Uzun Menzilli versiyon daha güçlü 115 hp elektrik motoru ile güçlendirilmiş. Bu motor, 49 kWh kapasiteli biraz daha büyük bir batarya paketi ile birleştirilerek 355 km'lik segment lideri bir WLTP menzili hedefliyor. Bu özellikler, Hyundai/Kia K1 platformunu temel alan diğer tek elektrikli araç olan Kore menşeli Kia Ray'den önemli ölçüde daha iyi.


Inster, 120 kW DC hızlı şarj özelliği sayesinde sadece 30 dakika içinde yüzde 10-80 arasında şarj olabiliyor. Daha yaygın olarak kullanılan 11 kW AC prize bağlandığında, tam şarj Standart model için 4 saat veya Uzun Menzilli model için 4 saat 35 dakika sürüyor. Ayrıca, V2L işlevi, e-bisiklet ve kamp malzemeleri gibi diğer cihazlar için çift yönlü şarj sağlıyor.


Yeni Inster, 2024 Busan Uluslararası Mobilite Fuarı'ndaki ilk gösteriminin ardından bu yaz Kore'de satışa sunulacak. Avrupa, Orta Doğu ve Asya Pasifik'te kademeli olarak piyasaya sürülecek ve fiyatlandırma daha sonra açıklanacak. Boyutuna ve pazar konumlandırmasına bakılırsa, bu muhtemelen Hyundai'nin en uygun fiyatlı EV modeli olacak.