yukarı

Yeni Honda Freed Minivan: Geliştirilmiş hibrit geliyor

Japon üç sıralı minivan, daha yüksek düzeyde görsel farklılaşma ile Air ve Crosstar görünümlerinde geliyor.

09 Mayıs 2024 kaynak: Honda

  • Üçüncü nesil Honda Freed, benzinli ve hibrit motor seçenekleriyle Japonya'da satışa sunuldu.
     
  • Tasarım daha temiz, Crosstar versiyonu ise eskisinden daha sağlam görünüyor.
     
  • Freed altı koltuklu üç sıralı veya beş koltuklu iki sıralı konfigürasyonlarda sunuluyor.
     Honda
, Haziran 2024'te Japonya'da piyasaya sürülmesi planlanan üçüncü nesil Freed'i tanıttı. Üç sıralı küçük minivan, daha büyük Step WGN'den esinlenen tasarım ipuçlarını benimsiyor. Standart Air ve dayanıklı Crosstar versiyonları mevcut olup benzinli ve kendi kendini şarj eden hibrit (e:HEV) motorlar arasında seçenek sunuyor.


Honda Freed, profildeki yatay çizgiler, daha büyük tavan ve ön ve arka uçların düzenli tasarımı sayesinde eskisinden daha temiz ve samimi görünüyor. Freed Crosstar, benzersiz bir ızgara, daha kalın tamponlar, alüminyum tarzı ekler, tavan rayları, plastik çamurluk uzantıları ve farklı alaşım jantlar dahil olmak üzere SUV'den ilham alan unsurlar ekliyor.


Yeni nesil 4.310 mm uzunluğunda, 1.695 mm genişliğinde ve 1.755 mm yüksekliğinde olup dingil mesafesi 2.740 mm. Bu, aynı dingil mesafesini korurken önceki modele kıyasla 45 mm daha uzun olduğu anlamına geliyor.


 

Freed'in kapladığı alan, onu Honda'nın Japon serisinde daha küçük Jazz hatchback ile giderek daha büyük Vezel SUV arasında konumlandırıyor. Her üç modelin de aynı mimarinin farklı versiyonları üzerinde yükseldiğini unutmayın.


Kabin, daha hafif ve kullanımı daha kolay hale getirilen açılır kapanır üçüncü sıra da dahil olmak üzere tanıdık bir altı koltuklu düzene sahip. Freed Crosstar, bagaj alanına öncelik veren daha geleneksel beş koltuklu iki sıralı bir konfigürasyonda da mevcut. Her iki versiyonda da lekelere ve çizilmelere karşı dayanıklı koltuk döşemeleri bulunuyor; bu da aracı aile işleri veya hobileriniz için kullandığınızda işinize yarıyor.
 

Yeniden tasarlanan kokpitte daha büyük bir bağımsız bilgi-eğlence ekranı ve sürücüye daha yakın konumlandırılmış daha küçük bir dijital gösterge paneli bulunuyor. Pratiklik açısından, Honda tasarımcıları gösterge panelindeki tepsiyi büyüttü ve arka yolcular için tavana monte klima havalandırmaları ekledi.
 

Selefinde olduğu gibi Honda Freed'in de benzinli ve hibrit versiyonları mevcut ve her ikisi de 2WD ve 4WD seçenekleriyle geliyor. Honda ayrıntılara girmedi ancak yeni e:HEV sisteminin 1.5 litrelik motoru çift elektrik motoruyla birleştirerek giden modele kıyasla daha iyi performans ve verimlilik sunacağını biliyoruz.
 

Öte yandan, giriş seviyesi Freed, CVT şanzımanla eşleştirilmiş doğal emişli 1.5 litrelik dört silindirli benzinli motora sahip olacak.
 

Yeni Honda Freed Air ve Freed Crosstar'ın detaylı teknik özellikleri ve fiyatları Japonya'da piyasaya sürülmeye yakın duyurulacak.