yukarı

Yeni Citroen C3: Hafif hibrit seçeneğiyle tanıtıldı

Crossover tasarımına sahip kompakt hatch'in dördüncü nesli 14.990 € gibi düşük bir fiyattan başlıyor.

09 Nisan 2024 kaynak: Citroen

Citroen, tamamen elektrikli e-C3'ün piyasaya sürülmesinden altı ay sonra, yeni C3’ün hem standart hem de hafif hibrit motorlarıyla sunulan içten yanmalı versiyonlarını tanıttı. C3'ün dördüncü nesli, daha güçlü crossover tasarım ipuçlarını miras alıyor ve 14.990 €'dan başlayan fiyatlarla selefinden daha ucuz hale getirerek satın alınabilirliği vurguluyor. 

Citroen C3'ün giriş seviyesi versiyonu, 102 HP güç üreten, elektrikli olmayan turbo 1,2 litrelik üç silindirli benzinli motorla donatılmış. Güç sadece altı ileri manuel şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere iletiliyor.
 

Daha verimli olan "Hybrid 100" versiyonu, 48 volt lityum-iyon batarya ve altı vitesli çift kavramalı otomatik şanzımana entegre edilmiş bir elektrik motoruyla geliştirilmiş olsa da, temeliyle aynı benzinli motoru kullanıyor. Elektrik motoru tek başına 28 HP güç üretiyor, ancak bunun sadece 12 HP’si gerektiğinde hızlanma için kullanılabiliyor. Aynı kurulumun Jeep Avenger Hybrid'de de bulunduğunu belirtmek gerekiyor. 

Citroen, hafif hibrit versiyonun kentsel ortamlardaki yolculukların yüzde 50'sine kadar elektrik modunda çalışabileceğini ve elektrikli olmayan eşdeğerine kıyasla emisyonları ve yakıt tüketimini yaklaşık yüzde 10 oranında azaltabileceğini iddia ediyor.
 

Dışarıdan bakıldığında C3'ü e-C3 kardeşinden ayırmak zor, çünkü modeller aynı karoseri paylaşıyor. Tek fark, profilde "e" ambleminin ve bagaj kapağında C3 rozetinin bulunmaması. Model, Citroen'in ürün gamını modernize etme çabalarının bir parçası olarak iki donanım seviyesinde sunuluyor. 

Minimalist gösterge paneli, amiral gemisi "Max" donanımında 10,25 inçlik bir bilgi-eğlence ekranı sergilerken, giriş seviyesi "You" alıcıları bir akıllı telefon tutucusuyla yetinmek zorunda kalacak. Yeni Citroen Head Up Display, geleneksel bir gösterge panelinin yokluğunu telafi ediyor ve her iki donanımda da standart olarak sunuluyor. Ayrıca, süper mininin pratiklik özelliklerini artıran çok sayıda saklama bölmesi bulunuyor. Donanım seçenekleri arasında otomatik klima, kablosuz şarj ve akıllı telefon yansıtma yer alırken ADAS özellikleri temel özelliklerle sınırlı. 

Yeni Citroen C3'ün 4.015 mm uzunluğuna rağmen, önceki nesle kıyasla daha fazla iç alan ve daha kolay giriş imkanı sunduğu iddia ediliyor. 197 mm'lik daha yüksek yerden yüksekliğe ve daha uzun gövdeye bağlanıyor. Ayrıca bagaj 10 litre artarak 310 litreye ulaşmış.
 

Selefine benzer şekilde, yeni C3 de bol miktarda köpük kullanılan pelüş koltuklarıyla konfora öncelik veriyor. Buna ek olarak, model standart olarak Citroen Advanced Comfort süspansiyon ile geliyor ve tümsekleri etkili bir şekilde emmek için aşamalı hidrolik yastıklara sahip. AB spesifik C3'ün yeni Smart Car mimarisine dayandığını ve Hindistan ve Güney Amerika'da satışta olan mekanik bağlantılı yeni C3'e kıyasla bölgeye özgü modifikasyonlar içerdiğini belirtmek gerekiyor.
 

2024 Citroen C3'ün teslimatlarının bu yaz Avrupa'da başlaması bekleniyor. Fransa'da fiyatlandırma, elektrikli olmayan 1.2 litrelik motora ve manuel şanzımana sahip C3 You için 14,990 €'dan başlıyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, ilk olarak 2016'da tanıtılan ve 2020'de makyajlanan C3'ün fiyatı aynı pazarda şu anda 16.590 €'dan başlıyor. Tamamen elektrikli 2024 Citroen e-C3 ise 23.300 €'dan başlıyor, ancak 2025'te 19.990 € fiyat etiketiyle daha uygun fiyatlı bir versiyon gelecek.
 

Citroen C3'ün birincil rakibi, süpermini segmentindeki diğer tek crossover tarzı rakip olan Dacia Sandero Stepway. Bir diğer potansiyel tehdit ise 2024 yazında piyasaya sürülecek olan ve muhtemelen Fransız kardeşinin özelliklerini yansıtacak olan yeni nesil Fiat Panda.