yukarı

Yeni BMW 1 Serisi: Manuel vites kutusundan vazgeçiyor

Yeni 1 Serisi yeni bir görünüme, revize edilmiş bir iç mekana sahip ve iki hafif hibrit model içeriyor.

05 Haziran 2024 kaynak: BMW

  • Kapsamlı bir şekilde revize edilen yeni 1 Serisi, yerini aldığı modelden biraz daha büyük.
     
  • Amiral gemisi M135 xDrive Avrupa pazarlarında 296 hp, yurtdışında ise 312 hp güç üretiyor.
     
  • BMW, yanmalı motorlu modellerinde 'i' ibaresini aşamalı olarak kaldırıyor.
     
Yeni BMW 1 Serisi nihayet geldi. Baştan aşağı yenilenmiş bir tasarımı beraberinde getiriyor ve başlangıçta 118d, 120d, 120 ve M135 xDrive versiyonlarıyla piyasaya sürülecek. BMW bu modeli dördüncü nesil 1 Serisi olarak adlandırıyor, ancak tamamen yeni değil; aynı temelleri koruyarak giden modelin kapsamlı bir şekilde güncellenmiş bir versiyonu. 

1 Serisi, benzinli modeller için "i" son ekini terk eden ilk yeni model olarak BMW için bir değişime işaret ediyor. Bu değişiklik, Bavyeralı otomobil üreticisinin "i" harfini yalnızca elektrikli araç isimleri için bir ön ek olarak kullanma stratejisini yansıtıyor. 

BMW son yıllarda radikal, üst düzey tasarımlara sahip yeni araçlar piyasaya sürerek tartışmalara yol açarken, yeni 1 Serisi hatch nispeten ölçülü ve söylemeye cesaret edersek, zarif. Yumuşak hatların hakim olduğu araçta bir çift küçük far ve böbrek ızgaralar bulunuyor ve bunlar eski modelden biraz daha ince. Arka kısım da oldukça farklı ve mevcut X2 crossover'ınkilerden boyut ve şekil olarak farklı olmayan yeni tarz arka lambaları benimsiyor. 

Yeni 1 Serisi selefinden biraz daha büyük. Uzunluğu 4.361 mm veya önceki modelden 42 mm daha uzun. Kompakt hatch 1.800 mm genişliğinde ve 1.459 mm yüksekliğinde, bu da onu öncekinden 25 mm daha uzun yapıyor. Genel olarak, uzun bir kaput ve bir avuç çarpıcı çizgiyle benzer oranları koruyor. 

İç mekan, güncel bir BMW modeli kullanmış olan herkese tanıdık gelecektir. Her ikisi de tek bir kavisli panel içinde yer alan ve Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı sunan 10,25 inç dijital gösterge paneli ve 10,7 inç bilgi-eğlence ekranı ile donatılmış. BMW ayrıca gösterge panelinden ve orta konsoldan birçok düğmeyi kaldırarak daha temiz ve daha az dağınık bir görünüm tercih etti.
 

Tüm yeni 1 Serisi modelleri standart olarak derisiz bir iç mekan ve özel antrasit Arktur kumaş ile gelecek. Head-up display, panoramik cam tavan ve Harman Kardon ses sistemi opsiyonel olarak sunuluyor. Ayrıca orta konsolda kablosuz akıllı telefon saklama alanı, çift bölgeli otomatik klima kontrolü ve ambiyans aydınlatması da bulunuyor. Arka koltuklar 60:40 veya 40:20:40 şeklinde katlanarak koltuklar yukarıdayken 380 litre, aşağı katlandığında ise 1.200 litre kargo kapasitesi sağlıyor.
 

Tüm pazarlar dört modelin tamamını almayacak olsa da, 1 Serisi yelpazesinin tamamı artık 118d, 120d, 120 ve M135'ten oluşuyor. 120d 2.0 litrelik dört silindirli dizel motora sahipken, benzinli 120i 1.5 litrelik üç silindirli bir motorla donatılmış. Her ikisi de 48 voltluk hafif hibrit teknolojisine sahip. Benzinli 120i 168 hp güç ve 280 Nm tork üretirken, 120d 161 hp güç ve 400 Nm tork sunuyor. 120 ve 120d modelleri 100 km/s hıza sırasıyla 7,8 saniye ve 7,9 saniyede ulaşıyor.
 

Dizel serisinin en altında 118d yer alıyor. Bu araç da 2.0 litrelik turbo dizel dört silindire sahip, ancak 148 hp güç ve 360 Nm tork ile sınırlandırılmış ve 100 km/s hıza 8.3 saniyede çıkabiliyor.
 

1-Serisi ürün gamının zirvesinde M135 xDrive yer almaya devam ediyor ve bu model de 120 gibi artık ismindeki 'i' harfini çıkarmış durumda. Avrupa pazarlarında 296 hp, diğer pazarlarda ise 312 hp güç üreten 2.0 litrelik turbo dört silindirli bir araç. Torku 400 Nm ulaşan hot hatch, 4,9 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor ve 250 km/s son hıza ulaşabiliyor.
 

Tüm 1 Serisi modelleri artık standart olarak yedi vitesli Steptronic çift kavramalı şanzımanla geliyor. Ne yazık ki bu, 20 yıllık üretim tarihinde ilk kez 1 Serisi'nde manuel şanzımanın artık mevcut olmadığı anlamına geliyor.
 

M135 xDrive alıcıları, M Spor Paketi, M Spor Tasarımı ve M Teknoloji Paketi de dahil olmak üzere çeşitli M parçalarıyla birlikte sipariş edebilirler. Çeşitli M Performans Parçaları da sunulacak.
 

BMW, standart ve isteğe bağlı donanım olarak sunulan otomatik sürüş ve park sistemleri yelpazesini genişletti. Temel standart özellikler arasında ön çarpışma uyarısı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Çıkış Uyarısı ve Trafik İşareti Tanıma ve Geri Vites Asistanlı Park Asistanı yer alıyor. Alıcılar 120 ve 120d'de Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Otomatik Hız Sınırı Asistanı, Dur & Kalk özellikli Aktif Hız Sabitleyici ve Park Asistanı Professional seçeneklerini tercih edebilirler, yani araçlar bir akıllı telefon kullanılarak uzaktan park edilebilir.
 

Yeni 1-Serisi'nin Avrupa satışları Ekim ayında başlayacak, ancak fiyatlandırma detayları henüz açıklanmadı.