yukarı

Xiaomi SU7: Gözüne Porsche ve Tesla’yı kestirdi

Çinli akıllı telefon devinin elektrikli araçlardaki ilk denemesi etkileyici özellikler ve 673 HP’ye kadar güçle geliyor.

02 Ocak 2024 kaynak: Xiaomi

Tesla Model S ve Porsche Taycan arasında son birkaç yıldır süregelen küçük çekişme 2024 yılı için yeni bir boyut kazanıyor. Bu değişikliğin adı Xiaomi SU7 ve daha çok akıllı telefonlarıyla tanınan, ancak otomotiv sektöründe ciddi iddialı planları olan bir şirketin ilk modeli.
 

SU7'yi Kasım ayında Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) tarafından yapılan bir bilgilendirme sayesinde birkaç temel teknoloji detayı ile elektrikli sedana ilk kez doğru bir şekilde baktığımızda ele aldığımızı hatırlayabilirsiniz. Ancak Xiaomi SU7'yi resmi olarak tanıttı ve güç dizisi ve sürüş menzilinden onu inşa etmek için kullanılan döküm makinesinin sıkıştırma kuvvetine kadar her şeyi açıkladı. Sorduğunuz için 9.100 ton.

Örneğin, 4.997 mm uzunluğunda ve 3.000 mm dingil mesafesine sahip SU7'nin her iki önemli rakibinden de biraz daha büyük ve inanılmaz derecede aerodinamik olduğunu, McLaren tarzı burnunun sadece 0,195'lik bir sürtünme katsayısı verdiğini artık biliyoruz. Modena mimarisi hem 400 hem de 800 volt elektrikle uyumlu ve kafa karıştırıcı bir şekilde V6, V6s ve V8s olarak adlandırılan motorlardan birden fazla güç konfigürasyonu ve güç çıkışı mevcut.
 

Temel V6 araçlar tek bir motora sahip ve arka tekerleklerine 299 HP ve 400 Nm tork göndererek sizi 5,28 saniyede 100 km/s hıza ulaştırıyor. Giriş seviyesindeki model 400 voltluk elektrikle sınırlı olduğu için daha pahalı kardeşleri kadar hızlı şarj olmuyor, ancak yine de 73,6 kWh batarya ile 668 km kullanışlı bir elektrikli menzil sunuyor.

V8'ler ise 673 HP güç üreten, sıfırdan 100 km/s hıza 2,78 saniyede çıkabilen ve Taycan'ı geride bırakan 265 km/d hıza ulaşabilen çift motorlu araçlar. Ayrıca 101 kWh'lik bataryalarının tam şarjıyla 800 km sürüş menzili sunabiliyor ki bu da bir Model S'in yapabileceğinden daha fazla. Hızlı 800 volt şarj teknolojisi, uygun bir hızlı istasyona bağlandığında 5 dakikada 220 km veya 10 dakikada 390 km menzil ekleyebileceğiniz anlamına geliyor.
 

Xiaomi'nin geçmişi göz önüne alındığında, SU7'nin hem sürücü yardımı hem de 16,1 inçlik merkezi dokunmatik ekran tarafından yönetilen bilgi-eğlence açısından teknolojide uzmanlaşması şaşırtıcı değil. Otonom paket, başlangıçta eller serbest otoyol sürüşü ve otomatik park etme sunan lidar, kameralar ve radardan oluşuyor, ancak 2024'te testler yapıldıktan sonra kendi kendine sürüş unsurunu şehir sokaklarına genişletebilir.
 

Xiaomi'nin tam olarak açıklamadığı tek şey maliyet, ancak CEO Lei Jun ucuz olmayacağını kabul etti. Önümüzdeki birkaç ay içinde fiyatların yanı sıra Çin dışındaki hangi ülkelerin SU7'ye sahip olacağına dair ayrıntıları da öğrenmeliyiz.