yukarı

VW ID.Buzz GTX: Ateşli hippi minibüsü

İlk çift motorlu, tek motorlu minibüsün neredeyse iki katı çekme kapasitesi sunuyor

21 Mart 2024 kaynak: Volkswagen

Görünen o ki GTX markasının sonunun geldiğine dair söylentiler fazlasıyla abartılmış olabilir. Altı ay önce VW'nin performans EV'lerinde kullandığı üç harfli rozeti bırakmaya hazır olduğunu duymuştuk, ancak şimdi bir hafta içinde marka, ilk çift motorlu ID.Buzz da dahil olmak üzere üç yeni GTX modelini piyasaya sürdü.


Tek motorlu ID.3 GTX hot hatch ve çift motorlu ID.7 GTX wagon'un hemen ardından gelen sportif Buzz, dış görünümde ID.7 ile daha fazlasını paylaşıyor. Arkaya monte edilmiş ve arka tekerlekleri tahrik eden aynı 286 HP motora sahip ve wagon gibi, gücünü 335 hp'lik bir kombine çıkış için ön tekerleklere gönderen öndeki 109 HP motorla eşleştiriyor.


Bu motor, standart dingil mesafeli, beş koltuklu Buzz GTX'i tercih ettiyseniz 79 kWh'lik bir bataryadan veya uzun dingil mesafeli, üç sıralı minibüsü seçtiyseniz 86 kWh'lik bir bataryadan yararlanıyor. VW menzil rakamları vermiyor, ancak bize kısa olanın 185 kW ve uzun olanın 200 kW ile şarj olacağını, yani her ikisinin de 30 dakikadan kısa bir sürede yüzde 20'den yüzde 80'e kadar doldurulabileceğini söylüyor.


Ayrıca her iki versiyonun da 100 km/s hıza aynı 6,5 saniyede ulaştığını iddia ediyor ki bu da LWB, büyük bataryalı versiyonun çok daha ağır olması gerektiği düşünüldüğünde garip görünüyor (VW her iki konfigürasyon için de bir ağırlık rakamı vermiyor). Bu hızlanma rakamı onu ID.7 GTX'ten (5.6 saniye) biraz daha yavaş ve arkadan itişli ID.3 GTX'ten (seçeneklere bağlı olarak 5.6-6.0 saniye) daha az hızlı yapıyor. Ancak bu aynı zamanda Buzz'ın yeni bir Mk8.5 Golf GTI'ın (6.3 saniye) çok gerisinde kalmayacağı ve şu anda Avrupa'da satılan 204 HP tek motorlu, SWB Buzz'ın (10.2 saniye) ve ayrıca Amerika'daki temel model olan 286 HP tek motorlu uzun dingil mesafeli Buzz'dan (7.9 saniye) çok daha hızlı olacağı anlamına geliyor.


Yeni dört tekerlekten çekiş sisteminin sağladığı tek fayda, GTX'in çekme kapasitesini önemli ölçüde artırması ve dur işaretinden daha fazla g çekebilmesi ya da 145 km/s yerine 160 km/s hıza çıkabilmesi değil. LWB GTX'in çekme kapasitesi 1.000 kg'dan 1.600 kg'a çıkarken, SWB modeli 800 kg artışla 1.800 kg'a yükseliyor. Her ikisi de şu anda Ford F-350 bölgesinde değil, ancak tekne ve römork taşıma söz konusu olduğunda en azından bazı hafif kamyonlar ve SUV'larla karşılaştırılabilirler.


VW'nin diğer GTX modelleri gibi, daha hızlı olan Buzz da ekstra gücünü belli etmemek için gösterişsiz bir yaklaşım benimsiyor. Sportif ID.3'te görülen aynı garip ince dudaklı, tombul yanaklı gülümsemeye sahip yeni bir alt tampon, ayrıca ayna kapakları gibi parlak siyah renkte seçilen elmas örgülü bir ızgara var. Standart olarak 19 inç Venlo alaşımlı jantlar kullanılıyor, ancak menzilden biraz ödün vermek isterseniz biri düz siyah, diğeri elmas kesim olmak üzere iki set 21 inç jant opsiyonel olarak sunuluyor. Ancak GTX'in en büyük özelliklerinden biri de rengi. Tek başına ya da iki tonlu bir etki için gümüşle birlikte sunulan kiraz kırmızısı GTX'e özel, ancak tüketiciler normal Buzz paletinden seçim yapabilirler.

 

GTX, siyah tavan döşemesine sahip tek Buzz ve normalde GTX olmayan minibüslerde açık renkler göreceğiniz yerlerde siyah plastiklerin geniş kullanımı ve kırmızı biye ile siyah mikrofleece koltuklar ve GTX markalı janttaki kırmızı dikiş, bunun serideki sportif model olduğunu açıkça ortaya koyuyor. SWB versiyonları iki, beş veya üç sıralı altı koltuklu konfigürasyon seçeneklerine sahipken, daha uzun olan Buzz yedi koltuklu bir seçenek sunuyor. Tüm versiyonlarda VW'nin en yeni ChatGPT destekli bilgi-eğlence sistemi ve 12,9 inç dokunmatik ekranın yanı sıra karanlık iç mekanın mağara hissi vermesini engelleyecek akıllı camlı devasa bir panoramik tavan sipariş etme şansı da sunuluyor.

 

Avrupalı ve Birleşik Krallık'taki alıcılar yılın ikinci yarısında teslim edilmek üzere bu yaz bir GTX alabilecekler, ancak Kuzey Amerika'da durum biraz daha karmaşık. VW, ID.Buzz GTX'i ABD'ye getirmiyor, ancak daha sonraki bir tarihte sportif süslemeler hariç aynı çift motorlu, dört tekerlekten çekişli kurulumu sunacak.