yukarı

VW ID.7 GTX Sedan: 340 hp ve dört tekerlekten çekişli

ID.7 GTX Tourer'ın hemen ardından VW, performanslı elektrikli aracının sedan versiyonunu tanıttı.

04 Haziran 2024 kaynak: Volkswagen

  • ID.7 GTX elektrikli sedan 340 hp güç, çift motorlu aktarma organları ve 6 saniyenin altında 0-100 km/s performansı ile Avrupa'da piyasaya sürüldü.
     
  • 86 kWh batarya 200 kW DC dolumları kabul ediyor, 30 dakikada yüzde 10-80 arasında şarj olabiliyor.
     
  • GTX sedan ve wagon bu yaz Avrupa'da satışa sunulacak.
     
VW, elektrikli araçlara olan talebin zayıflaması nedeniyle ID.7 elektrikli sedanın Kuzey Amerika'daki lansmanını erteledi, ancak Avrupa'da tam volt devam etmeyi sürdürüyor. Wolfsburg'un Tesla Model 3 rakibi altı aydan uzun bir süredir orada satışta ve bu yaz ürün yelpazesi sportif çift motorlu GTX'i de içerecek şekilde genişliyor. 

İki GTX diyelim çünkü burada görülen sedan, Mart ayında ilk kez görücüye çıkan ve aynı motorları daha pratik bir pakette sunan GTX Tourer ile showroom alanını paylaşacak.
 

Biraz yavan da olsa gösterişli ID.7 şimdiye kadar Avrupa'da sadece arka tekerlekleri tahrik eden 286 hp gücünde tek bir motorla satılıyordu. Ancak GTX, daha ateşli ID.7'ye dört tekerlekten çekiş sağlayan bir ön motor ekliyor ve toplam sistem çıkışını 340 hp’ye çıkarıyor. 

Bu çok büyük bir güç artışı değil ve geçen yılki 558 hp’lik ID.X Performance konseptinin üretime geçmesini umanları hayal kırıklığına uğratacağı kesin bu yüzden GTX, Tesla Model 3 Performance benzeri bir hızlanma sunmuyor. VW, GTX sedan ile 100 km/saat hıza ulaşmanın 6 saniyeden "daha az" sürdüğünü, buna karşılık RWD otomobilin 6,5 saniye sürdüğünü söylüyor.
 

200 kW'lık maksimum şarj oranı da GTX'i bazı rakiplerinin sunabildiğinin gerisinde bırakıyor, ancak bu yine de diğer ID modellerinin sunduğu 175 kW'lık maksimumdan daha iyi ve sahiplerinin çift motorlu ID.7'lerin 86 kWh'lik pillerini 30 dakikadan "önemli ölçüde" daha kısa sürede yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar doldurmalarına olanak tanıyor.
 

GTX'i diğer ID.7'lerden ayırmak için VW tasarım ekibi tarafından eklenen performans tasarım ipuçları tipik olarak farklı. ID.X Performance konseptini öne çıkaran büyük bagaj kapağı kanadı veya ön splitter'dan hiçbir iz yok, bunun yerine kısmen görebilenler için tasarlanmış gibi görünen devasa boyutta bir alt ızgara ağına, 20 inç jantlara (21'ler isteğe bağlıdır), her kapı aynasının altındaki küçük GTX rozetlerine, siyah bir tavana ve sütunlara ve IQ.Light LED matris farlara bakın.
 

İçeride, düz kumaş ve ArtVelours Eco mikrofleece kombinasyonuyla kaplı spor koltuklar, kırmızı dikişli spor direksiyon simidi ve normal bir ID.7'de size ekstra maliyet getirecek 30 renkli arka plan aydınlatması gibi ekipmanlar var. 15 inç dokunmatik ekran ve head-up display Euro ID.7'lerde zaten standart ve iyi çalışıyorlar.