yukarı

VW Golf yenilendi: CES’te sahneye çıktı

Makyajlı Golf daha büyük bir dokunmatik ekrana kavuşuyor.

09 Ocak 2024 kaynak: Volkswagen

Volkswagen bu ayın sonuna kadar Mk8.5 Golf'ün örtüsünü kaldırmayı planlamıyor, ancak bizi rahatlatmak için makyajlı hatch'i yüksek çözünürlükte gösteren tam bir "resmi" casus çekim seti yayınladı.

2025 model Golf GTI'a ait görüntülerin, VW'nin bu hafta Las Vegas'taki CES'te tanıtacağı ve bu yıl içinde bazı Volkswagen araçlarına dahil edilecek olan yeni ChatGPT bilgi-eğlence teknolojisini göstermesi gerekiyordu. Ama aynı zamanda 2024'te showroomlara girdiğinde içten yanmalı motorlu son Golf'ten neler bekleyebileceğimize dair bir fikir veriyor ve VW'nin mevcut Mk8'in iç düzenine yönelik eleştirileri dinlediğini kanıtlıyor.

İç mekan görüntüleri, Golf'ün nispeten küçük ve üst gösterge paneline gömülü bir bilgi-eğlence sisteminden, ID.7, revize edilmiş ID.4 ve yeni Avrupa pazarı Passat ve Tiguan gibi diğer yeni VW otomobillerinde görüldüğü gibi daha büyük bir tablet tarzı ekrana geçtiğini gösteriyor.

Daha mantıklı bir arayüze ve daha kullanıcı dostu ısıtıcı kontrollerine (karanlıkta gerçekten görülebilen) sahip revize edilmiş ekranın mevcut kurulumla ilgili şikayetlere cevap vereceğini ve direksiyon simidindeki eski moda fiziksel düğmelerin geri dönüşünün hoşnutsuz VW hayranlarını memnun edeceğini umuyoruz. Mk8 Golf, normal sürüş sırasında elinizi onlara sürttüğünüzde yanlışlıkla etkinleştirilmesi çok kolay olan dokunmaya duyarlı direksiyon simidi düğmelerini kullanmıştı.

Dış kısma geçtiğimizde, VW'nin Golf'e yeni farlar ve tamponlardan oluşan tipik küçük bir makyaj uyguladığını görüyoruz. Ön tamponlar artık her bir ızgaranın alt köşesinden çapraz olarak yukarıya doğru uzanan ve Golf'ü aç ağzına mini deniz yaratıkları atan bir yengeç gibi gösteren küçük hokey sopası şeklindeki gövde rengi unsurlara sahip.
 

Arka spoyler Avrupa pazarındaki Clubsport'a takılan spoylere benziyor ve jantlar da daha düşük sınıf GTI'larda opsiyonel olarak sunulan ve Kuzey Amerika'daki 380'e standart olarak takılan 19 inç Estoril jantlar gibi görünüyor. 380'in bağışlamadığı tek şey manuel vitesli şanzımanı. Ne yazık ki, düz vites seçeneği Avrupa'da çoktan geri çekildi ve 2024 model yılından sonra ABD otomobillerinde kullanılamayacak.
 

VW, Mk8.5 için hangi motorlarında değişiklik yapacağını açıklamadı, ancak GTI'ın denenmiş ve test edilmiş 2.0 litrelik turbo dörtlüye bağlı kalmasını bekliyoruz, büyük olasılıkla mevcut temel otomobil tarafından sağlanan 245 HP üzerinde küçük bir artışla belki de 2.0 litrelik Tiguan'ın 265 HP gücüyle eşleşiyor.