yukarı

VW Golf R 2025: Daha gösterişli ve daha zeki

En yeni Golf R 333 hp güce ve yeni 12,9 inç ekrana sahip.

26 Haziran 2024 kaynak: Volkswagen

  • Volkswagen yeni Golf R ve Golf R Variant'ı tanıttı.
     
  • Her iki model de revize edilmiş bir tasarıma ve yeni bir 12,9 inçlik bilgi-eğlence sistemine sahip.
     
  • Turbo 2.0 litrelik dört silindirli motor artık 333 hp güç üretiyor.

Volkswagen, bu ayın başlarında yapılan ön gösterimin ardından makyajlı Golf R ve Golf R Variant'ı tanıttı. Bu araçlar güncellenmiş tasarım ve yeni teknoloji ile daha fazla performansı bir araya getiriyor.
 

Golf GTI gibi, üst sınıf Golf R da aerodinamik farlar ve aydınlatılmış Volkswagen logosuyla yeni bir ön yüze sahip. Bu farlara biraz daha agresif görünen yeni bir tampon eşlik ediyor.
 

Arkaya doğru devam edildiğinde mat krom aynalar, sportif yan etekler ve 18 veya 19 inç jantlar yer alıyor. Modelde ayrıca yeni arka lambaların yanı sıra parlak siyah bir difüzör ve dört çıkışlı egzoz sistemi de bulunuyor. Volkswagen, egzoz sisteminin sesinin "akustik geri bildirimi ve... otomobilin motor sporları hissini geliştirmek için daha da geliştirildiğini" söyledi. 

Daha sportif bir görünüm arayan müşteriler, her biri sadece 8 kg ağırlığında olan yeni 19 inç Warmenau dövme alaşım jantları tercih edebilirler. Bu da onları geleneksel jantlardan yaklaşık %20 daha hafif yapıyor ve bu da kütlenin hafifletilmesine yardımcı oluyor. Bunun da ötesinde Volkswagen, açık tasarımlarının fren soğutmasını iyileştirmeye yardımcı olduğunu söyledi. 

Seçeneklerden bahsetmişken, Golf R bir Akrapovič titanyum egzoz, geliştirilmiş IQ.LIGHT LED matris farlar ve dinamik yanıp sönme işlevine sahip yeni 3D LED arka lambalarla donatılabilir. Müşteriler ayrıca renkli farlara, koyu renkli logolara ve jantlar, fren kaliperleri ve egzoz uçları dahil olmak üzere çeşitli siyah bileşenlere sahip bir Golf R Black Edition da alabilirler. Black Edition ayrıca Performans paketiyle birlikte standart olarak geliyor. 

Golf R'ın yeni 12,9 inçlik bilgi-eğlence sistemi ile geliştirmeler içeride de devam ediyor. Daha büyük bir ekrana sahip olmasının yanı sıra, sistem yeni bir menü yapısına ve geliştirilmiş grafiklere sahip.
 

Ekranlardan vazgeçmeyen sürücüler kendilerini "geliştirilmiş" 10,2 inçlik dijital gösterge panelinde bulacaklar. Performans paketi ile donatılmış modeller için artık G-metre ve GPS tur zamanlayıcı ekranları bulunuyor.
 

Başka tarafta, iyileştirilmiş klima kontrolleri ve "optimize edilmiş" düğmelere sahip bir spor direksiyon simidi de dahil olmak üzere bir dizi başka değişiklik var. Müşteriler ayrıca yeni bir IDA sesli asistanın yanı sıra ChatGPT'ye erişim de bulacaklar.
 

Yeni özelliklerin yanı sıra Golf R, spor koltuklar ve sahte karbon fiber döşeme ile donatılmış. Diğer öne çıkan özellikler arasında mavi vurgular, paslanmaz çelik pedallar ve 30 renkli ortam aydınlatma sistemi yer alıyor.
 

Güç, 333 hp ve 420 Nm tork üretecek şekilde geliştirilen turbo 2.0 litrelik dört silindirli bir motor tarafından sağlanıyor. Bu 13 hp'lik bir artış anlamına geliyor ve modele Golf R 333 Limited Edition ile aynı gücü veriyor.
 

Motor, yedi vitesli çift kavramalı şanzımana ve tork vektörleme teknolojisine sahip 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemine bağlı. Bu da modellerin 0-100 km/s hızlanmasını 4,6 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirmesini sağlıyor. Performans paketi ile donatıldığında ise 270 km/s hıza ulaşabiliyor.