yukarı

Volvo EM90: 750 km menzilli lüks elektrikli minivan

Volvo'nun ilk minivanı, kardeş şirket Zeekr'in yeni 009 MPV'sini temel alıyor.

13 Kasım 2023 kaynak: Volvo

Minivanlar artık Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında aile taşımacılığının kralı olmayabilir. SUV'ların popülaritesi tarafından açıkça gölgede bırakılmış olabilirler, ancak görünüşe göre Asya'nın birçok yerinde, özellikle de lüks modellerde bir rönesans yaşıyorlar. Sadece Çin'de 2023'ün ilk yarısında yaklaşık yarım milyon minivan satıldı. Bu oldukça büyük bir rakam. Volvo, Geely'nin desteğiyle, dünyanın çeşitli yerlerinde bilinen ilk minivanını veya MPV'sini piyasaya sürerek bu trendden yararlanıyor.

EM90 olarak adlandırılan bu tamamen elektrikli model 720+ kilometre üzerinde bir menzile sahip ve Lexus LM gibi geleneksel modellerin yanı sıra bir dizi EV'ye karşı çıkacağı Çinli müşteriler için özel olarak tasarlandı. Şu an itibariyle Batı pazarlarında tanıtılması planlanmıyor.
 

Volvo, minivanın 1969 yılına kadar varlığını sürdüren 1953 Duett'e bir selam olduğunu iddia ediyor. Ancak bu pembe gözlükleri bir an için garaja park ederseniz, Geely Group galaksisinden başka bir yıldız olan yeni tanıtılan Zeekr 009'da her şeyden çok bir doppelgänger görmeniz daha olasıdır. GM'nin 80'lerin sonu ve 90'lardaki rozet mühendisliği bonanza günlerini hatırlatan bu iki elektrikli minivan, EM90'ın kendine özgü Volvo ızgarası, Thor's Hammer farları ve birkaç süslü trim parçası dışında hemen hemen aynı ikizler.

EM90'ın esasen Volvo kostümlü Zeekr 009 olduğu düşünüldüğünde, dış boyutlarının 5.209 mm uzunluğunda, 2.024 mm genişliğinde ve 1.867 mm yüksekliğinde, 3.205 mm dingil mesafesi ile Zeekr muadilinin boyutlarını yansıtması bekleniyor.
 

EX90 ve daha küçük EX30 SUV'ların ardından Volvo tarafından geçtiğimiz yıl tanıtılan üçüncü tamamen elektrikli model, arka aksta 268 hp gücünde tek bir elektrikli motorla piyasaya sürülecek. Bu motor premium minivanın 0'dan 100 km/sa hıza 8,3 saniyede çıkmasını sağlıyor.

CATL kaynaklı 116 kWh'lik bir batarya ile eşleştirilen bu motor, 30 dakikadan kısa bir sürede yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj olabiliyor. Volvo, EM90'ın Çin'in CLTC sürüş döngüsü testlerine göre 738 km menzil sunduğunu belirtiyor. Bu testler genellikle WLTP döngüsünün rakamlarından %10-20 daha cömert. Yakında çıkacak olan EX90 amiral gemisi SUV'da olduğu gibi EM90, bataryasını diğer elektrikli otomobilleri ve cihazları şarj etmek için bir güç bankası olarak kullanmanıza olanak tanıyan çift yönlü şarj ile donatılmış.

Volvo, EM90'ı 009'un dört tekerlekten çekiş sağlayan ve 544 HP birleşik güç üreten üst düzey çift elektrikli motorlarıyla sunup sunmayacağını doğrulamadı. 0-100 km/s hızlanma süresi 4,5 saniye olan Zeekr 009, şu anda dünyanın en hızlı üretim minivanlarından biri olarak kabul ediliyor.
 

Lüks bir aile taşıma aracı olduğu kadar tekerlekli bir mobil ofis olarak da tasarlanan EM90, 2+2+2 düzeninde üç sıra oturma yeri sunar. Sihir, sadece elektrikli ısıtma ve havalandırma özelliklerine sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda katlanabilir tepsilerle donatılmış ultra rahat kaptan tarzı koltuklarıyla orta sırada gerçekleşir. Eğlence veya iş amaçlı görüntülü toplantılar için, hem mobil ekran projeksiyonunu hem de çeşitli üçüncü taraf uygulamalarını destekleyen 15,6 inçlik bir ekran tavandan aşağı iniyor.

EM90'daki geri çekilebilir ekran, çeşitli kabin içi senaryolara zemin hazırlayan çok işlevli ekranlardan ve akıllı yüzeylerden biri. Volvo'ya göre, sadece bir düğmeye basarak veya sesli asistana bir kelime söyleyerek, iç mekanı kolayca bir tiyatroya, bir toplantı odasına veya arka koltuklar için bir yatak odasına dönüştürebilirsiniz. Ekranlar, koltuklar, pencereler, klima ve aydınlatma buna göre ayarlanıyor.
 

Ön tarafta, kokpit şık bir minimalizmi kucaklıyor ve hem EM90 hem de Zeekr 009'un İskandinav tasarımının kusursuz etkisiyle üretildiğine dair hiçbir şüphe bırakmıyor. Gösterge paneli, kompakt bir dijital gösterge ekranı ve çok daha büyük, 15,4 inçlik tablet tarzı merkezi bilgi-eğlence sistemi ile vurgulanıyor ve görünürde çok az fiziksel düğme bulunuyor.
 

EM90, yüksek çözünürlüklü kameralar, çevresel görüş kameraları, milimetre dalga radarı ve ultrasonik radarlar dahil olmak üzere her şeyi kapsayan bir sensör setini kullanan kapsamlı bir gelişmiş sürücü destek sistemleri paketi ile donatılmış.