yukarı

Toyota Yaris Cross 2024: Daha güçlü hibrit

Yalnızca hibrit olan bu kompakt SUV ayrıca geliştirilmiş yalıtım sayesinde daha sessiz bir sürüş vadediyor.

21 Kasım 2023 kaynak: Toyota

Toyota, Avrupa'da Yaris Cross için bir dizi güncellemeyi duyurdu ve mekanik olarak ilgili Yaris’in makyajını takip etti. Subcompact crossover artık daha güçlü bir hibrit sistemi ile sunulurken, kabin içinde daha fazla teknoloji, daha iyi yalıtım ve geliştirilmiş güvenlik ekipmanlarından yararlanıyor.

Yeni motor seçeneğiyle başlayan Hybrid 130, atmosferik 1,5 litrelik motoru daha güçlü bir elektrik motoruyla eşleştirerek 132 HP ve 185 Nm tork üretiyor. Güç artışı 0-100 km/sa hızlanmasını iyileştirerek 10,7 saniyede (0,4 saniyelik bir iyileşme) tamamlıyor. Aynı zamanda, B segmenti crossover ortalama 103 ila 122 g/km arasında değişen CO2 emisyonları açısından segment lideri konumunu koruyor.

Daha az güçlü Hybrid 115 seçeneği 116 HP ve 141 Nm tork ile mevcut olmaya devam ediyor. Toyota, kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisinin Yaris Cross alıcıları için "bir numaralı karar verici faktör" olduğunu ve bu nedenle Avrupa'da B-SUV'un yalnızca geleneksel motorlu versiyonlarını sunmadığını iddia ediyor.

Yenilenen model dış görünüş olarak selefinin görünümünü korurken, palete yeni bir Ardıç Mavisi renk seçeneği eklenmiş. En üst seviye Premiere Edition donanım, uyumlu iç aksanlar ve yeni 18 inç alaşım jant setiyle tamamlanan özel Urban Khaki renk tonuyla öne çıkıyor. Hem Premiere Edition hem de GR Sport donanımları geliştirilmiş hibrit motorlardan yararlanıyor ve GR Sport Gazoo Racing'in izniyle daha sportif bir şasi kurulumuna sahip.
 

İç mekanda göze çarpan özellik, rakiplerle aynı çizgiye getiren yükseltilmiş teknoloji oluyor. Donanım seviyesine bağlı olarak, 9 inç veya 10,4 inç bilgi-eğlence dokunmatik ekranı ile tamamlanan 7 inç veya 12,3 inç dijital gösterge paneli arasında seçim yapılabiliyor. Toyota Smart Connect multimedya sistemi, artık kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısını ve havadan güncellemeleri destekleyen geliştirmeler aldı.
 

Yaris hatchback'in ardından, Yaris Cross artık uzaktan kumanda özellikleri eklenmiş bir Akıllı Dijital Anahtar sunuyor. Ayrıca, tüm sınıflarda yenilenmiş döşeme desenleri ve daha yumuşak kaplamalı bir alt gösterge paneli kapağı bulunuyor.
 

Toyota mühendisleri, Yaris Cross yolcularının genel konforunu artırmak için gürültü ve titreşimi en aza indirmeye öncelik verdi. Özellikle, sol taraftaki motor yuvasına dinamik bir amortisör, emme hortumuna bir rezonatör, gösterge panelinin arkasına yerleştirilmiş üç katmanlı yalıtım ve kaput üstü susturucuya ek bir keçe katmanı eklediler. Ayrıca, istenmeyen sesleri ve titreşimleri daha da azaltmak için ön cam ve yan camlar için daha kalın cam kullanılmış.
 

Son olarak, Yaris Cross serisinde standart olan Toyota T-Mate güvenlik kiti de yeni ve geliştirilmiş özelliklerle zenginleştirildi. Donanım, yeni bir kamera ve eskisinden daha fazla ve daha geniş tarama yapan radar ile yükseltildi. ADAS paketindeki yeni eklemeler arasında Ön Çarpışma Sistemi, Hızlanma Bastırma, Proaktif Sürüş Asistanı, Güvenli Çıkış Asistanı ve Arka Koltuk Hatırlatma Sistemi yer alırken, Adaptif Hız Sabitleyici eskisinden daha yumuşak ve daha hızlı.
 

Güncellenen Toyota Yaris Cross için online rezervasyonlar bu ayın sonunda belirli Avrupa pazarlarında başlayacak. Ayrıntılı fiyatlandırma bilgileri pazar lansmanı yaklaştıkça açıklanacak. Yoğun nüfuslu ve son derece rekabetçi B-SUV segmentindeki önemli rakipler arasında Peugeot 2008, Ford Puma, VW T-Cross, Renault Captur, Skoda Kamiq ve diğerleri yer alıyor. Toyota Yaris Cross'un Lexus LBX şeklinde daha lüks bir muadili olduğunu da belirtmek gerekir.