yukarı

Toyota Corolla test: Neden çok satıyor?

Toyota Corolla her zamankinden daha iyi, etkileyici verimlilik, eşsiz güvenilirlik ve keyifli bir sürüş sunuyor.

10 Aralık 2023 kaynak: Arabazzi

Toyota Corolla artık yakıt ekonomisi veya pratiklik söz konusu olduğunda aile c segmentinde lider değil, ancak dünyanın en çok satan otomobili hala daha yeni ve daha şık rakiplerine karşı ayakta kalabiliyor. Mükemmel rafinelik, konforlu sürüş, harika malzeme kalitesi ve hassas ve kontrollü yol tutuşu sayesinde Corolla'nın beğenilmeyecek çok az yanı var.

Dahası, bu yenilenmiş model verimlilikte azalma olmaksızın performansta ince iyileştirmelerin yanı sıra 12. nesil Corolla ile ilgili ana sorunlarımızdan birini çözen bilgi-eğlence sistemi ve araç içi teknolojinin elden geçirilmesini de içeriyor. Genel olarak, hala her zamanki gibi sağlam bir aile otomobili.

Toyota Corolla 1966'dan beri çeşitli şekillerde piyasada ve yaklaşık altmış yıllık üretiminin önemli bir kısmında dünyanın en çok satan otomobili oldu. Ancak sadece pazara girerek satış rekorları kıramazsınız. Corolla'nın küresel başarısı, Toyota'nın sürücü nesillerinin ihtiyaçlarını belirleme ve bunları karşılamak için doğru ürünü sunma becerisinin bir kanıtı.

Şu anda, Türkiye’de Sakarya’da da üretilen 12. nesil Toyota Corolla'dayız. Bu otomobil 2023 yılında yeni teknoloji ve yenilenmiş hibrit motorlarla yenilendi. Toyota'nın C-HR SUV ve Prius hatchback ile aynı TNGA platformunu kullanıyor. Corolla sadece hibrit, yani bir elektrik motoru ve standart CVT otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş 1,8 litre motora sahip. Opel Astra, Peugeot 308 ve Volkswagen Golf gibi bazı önemli aile c segmenti rakiplerinin aksine plug-in hibrit versiyonu bulunmuyor.

En yeni Honda Civic belki de Corolla'nın en doğrudan rakibi. 11. nesil modelde hibrit de kullanıldı ve her zamankinden daha ekonomik, daha geniş ve daha iyi bir sürüşe sahip. Ford Focus henüz elektrifikasyonu benimsemedi, ancak aile c segmentinde önemli bir oyuncu olmaya devam ediyor.

Her donanımda yeni 10,5 inçlik ekranda kablosuz güncelleme özelliği, Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon bağlantısı, çift bölgeli klima kontrolü, alaşım jantlar, LED farlar, park sensörleri, geri görüş kamerası, Toyota'nın Safety Sense teknolojisi ve kablosuz akıllı telefon şarjı bulunuyor.

Kendi kendini şarj eden hibrit sistemi ve CVT otomatik şanzımanına rağmen Toyota Corolla düşündüğünüzden daha sportif bir otomobil ve güncellenmiş model Toyota'nın aile c segmentinde standart görünümlerinde olduğu kadar iyi bir sürüş ve yol tutuşa sahip.

TNGA alt yapısı, sürüş konforu ve gövde kontrolü arasında mükemmel bir denge sağladığı için sofistike bir his veriyor. Direksiyon hassas ve iyi ağırlıklandırılmış, Toyota virajlara iyi giriyor ve güven verici bir tutuş sağlıyor.

Yenilenmiş Corolla da daha rafine bir his veriyor. Eski CVT'lerde gördüğünüz o vızıltı yok ve tamamen ortadan kaldırılmamış olsa da daha sessiz bir seyir sağlıyor. Toyota ayrıca gaz kelebeği tepkisinin artık çok daha doğrudan olması için bazı ince ayarlar yaptı. Genel olarak hızlanma yeterince canlı.
 

Düşük hızda, sessiz EV modu rahatlatıcı bir ilerleme sağlıyor. Benzinli motor devreye girdiğinde, şehir etrafında dolaşırken göze batmıyor. Zamanınızın çoğunu sıkışık caddelerde geçiriyorsanız, Corolla ile yaşamak çok kolay olacaktır.
 

Corolla'nın motorunun elektrikli tarafı, aracın 2023'deki güncellemesinin bir parçası olarak elden geçirildi ve eski batarya, daha fazla enerji yoğunluğuna sahip yeniden tasarlanmış, daha hafif bir lityum iyon ünitesiyle değiştirildi, bu da yüzde 14 daha az ağırlığa sahip olduğu ancak yüzde 14 daha fazla güç sağladığı anlamına geliyor. Daha fazla tork sunan bir elektrik motoru ile Toyota'nın hibrit teknolojisinin beşinci nesli oluşturuluyor. 1,8 litrelik hibrit motorun toplam gücü 140 HP. 0-100 km/s hızlanma süresini 9,1 saniyede tamamlamak için yeterli bir güç.
 

Motor gerçekten zorlandığında, CVT şanzıman devirlerin yol hızına uymayan bir oranda yükselmesine neden olduğu için yüksek sesli bir vızıltı eşlik ediyor. Bununla birlikte, makyajla birlikte gelen ekstra elektrik enerjisi, bunun eskisinden daha az sıklıkta gerçekleştiği anlamına geliyor. Ayrıca hızlanmayı tamamladığınızda ve hızlandığınızda, bazı yazılım değişiklikleri motorun seyir halindeyken daha düşük devirlerde çalışmasına izin vererek güncellenmiş Corolla'yı güncelleme öncesi modellere göre daha sessiz bir uzun yol arkadaşı haline getiriyor.
 

Corolla serisi Opel Astra, Peugeot 308 ve Volkswagen Golf gibi önemli rakiplerinde sunulan plug-in hibrid teknolojisinden yoksun olsa da Toyota'nın sadık 'kendi kendini şarj eden' hibrit yürüyen aksamı geleneksel benzinli ve bazı dizel modellere kıyasla daha düşük işletme maliyetleri ve üstün yakıt ekonomisi vaat etmeye devam ediyor. Toyota'ya göre, Corolla 1,8 litrelik hibrit motoruyla 100 kilometrede 4,5 litre tüketim değeri sunuyor. Gerçek kullanımda da bu rakamlarla şehir içinde yol almanız mümkün.  
 

Toyota, yolculukların yüzde 80'ine kadarının yalnızca elektrik gücüyle tamamlanabileceğini iddia ediyor ve çoğunlukla şehir içinde ve çevresinde araç kullanıyorsanız bundan şüphe etmek için hiçbir nedenimiz yok. Ara sokaklar ve anayollar da dahil olmak üzere sürüş ortamlarının bir tık üzerinde, ortalamamız yüzde 65 idi.
 

Corolla yumuşak, oldukça yuvarlak bir siluete sahip olabilir, ancak ön tarafta Toyota, daha büyük Toyota Camry sedan ve C-HR SUV'dan ipuçları alan ve Corolla'nın son orta yaş makyajında çoğunlukla dokunulmadan bırakılan ayırt edici, keskin bir ön yüz verdi. Far ünitelerinde ve ön tamponda bazı değişiklikler yapıldı, bu yüzden hala her zamanki gibi yakışıklı.
 

Corolla'nın iç mekânı da benzer şekilde modern bir tasarıma sahip, net bir şekilde düzenlenmiş ve sağlam malzeme kalitesi ve etrafa serpiştirilmiş bazı yumuşak dokunuşlu malzemelerle genel olarak çok iyi yapılmış gibi hissettiriyor. Lüks değil, ancak kabin kalitesi kesinlikle mevcut VW Golf'ün daha sert, plastik hissi veren iç mekanını gölgede bırakıyor. Toyota'nın klima kontrolleri için fiziksel düğmelere bağlı kalmasını ve yeni bir 10,5 inç dokunmatik ekran ve tamamen dijital gösterge panelinin eklenmesiyle bilgi-eğlence sisteminde çok ihtiyaç duyulan bazı iyileştirmeler yapmasını da seviyoruz.
 

Standart donanım 10,5 inç dokunmatik ekran, havadan güncelleme özelliği, akıllı telefon bağlantısı, çift bölgeli klima kontrolü, alaşım jantlar, LED farlar, geri görüş kamerası, Toyota'nın Safety Sense teknolojisi ve kablosuz akıllı telefon şarjını içeriyor.
 

Corolla, 2023 yılında geçirdiği makyaj sayesinde artık Toyota bZ4X elektrikli SUV'un lansmanda takılan sekiz inçlik ekrandan 10,5 inçlik merkezi dokunmatik ekran üzerinde çalışan bilgi sistemine sahip. Yeni kurulum daha duyarlı, daha iyi çözünürlük sunuyor ve menülerde gezinmek çok daha kolay, bu yüzden eski sisteme göre kesin bir gelişme.
 

İleriye doğru atılan önemli adımlara rağmen, birçok kişi yine de Apple CarPlay veya Android Auto'yu kullanmayı tercih edecektir. Dört farklı ayarla yapılandırılabilen yeni 12,3 inç dijital gösterge panelinin yanı sıra radyo, Bluetooth ve sesli aktivasyona da sahipsiniz.
 

Eğer ikinci el yolunu seçer ve makyaj öncesi 12. nesil bir Corolla alırsanız, sekiz inçlik dokunmatik ekran Toyota Touch 2 with Go bilgi-eğlence sistemini çalıştırıyor. Ekranın kendisi boyut olarak çağdaş VW Golf'ün ünitesiyle eşleşiyor, ancak ne yazık ki bilgi-eğlence sisteminin kendisi bu sınıfın en zayıflarından biri. Grafikler eski moda görünüyor ve rakiplerinin kurulumlarında bulunan işlevsellikten yoksun.
 

Ekran ve arayüz Golf'teki kadar dokunmaya duyarlı değil, ancak Peugeot 308'inki ile aynı seviyede, Corolla'nın eski menü düzeni ise basit görevleri hızlandırmak için daha mantıklı ve sezgisel olabilirdi. Benzer şekilde, dijital gösterge paneli Volkswagen Golf'ün opsiyonel Aktif Bilgi Ekranında bulacağınızdan daha az yapılandırılabilir ve aynı zamanda modern görünmüyor.
 

Toyota Corolla, 2019 yılında yetişkin ve çocuk yolcu güvenliği için güçlü puanlarla (sırasıyla yüzde 95 ve 84) beş yıldızlı Euro NCAP derecesi aldı. Yaya güvenliği de yüzde 86'lık bir notla iyi bir performans sergiledi. Otomatik farlar, adaptif hız sabitleyici, geri görüş kamerası, şeritten ayrılma uyarısı ve Toyota'nın şerit takip sisteminin yanı sıra bir sürücü dikkat uyarı sistemi de dahil olmak üzere standart olarak etkileyici bir araç içi güvenlik ekipmanı listesi var.
 

Ancak Toyota, Corolla'nın 2022'deki makyajının bir parçası olarak daha da fazlasını eklediğinden, asla yeterince güvenlik teknolojisine sahip olamazsınız gibi görünüyor. En büyük ekleme, markanın Safety Sense kurulumunun en son sürümünü diğer aktif sürüş ve park yardım sistemleriyle birleştiren Toyota T-Mate oldu. Diğer sistemlerin yanı sıra, yolcuların bir aracın veya bisikletlinin yoluna bir kapı açmasını önlemek için bir uyarı tetikleyecek bir Güvenli Çıkış Asistanı da alıyor.