yukarı

Toyota C-HR 2024 test: Hibrit SUV kalabalıktan sıyrılıyor

Cesur Toyota C-HR güçlü donanım seviyelerini, yüksek verimliliği ve çok sayıda güvenlik özelliğini bir araya getiriyor.

25 Şubat 2024 kaynak: Arabazzi

Toyota C-HR, mükemmel verimlilik, konforlu bir kabin ve kullanımı kolay teknolojilerle dolu bir iç mekan ile etkiliyor. Modern bir Toyota olarak birçok güvenlik özelliği standart olarak sunuluyor ve orijinalinde olduğu gibi tamamen hibrit motor düşük emisyon anlamına geliyor. Ve Mk1'i bu kadar popüler yapan cesur tasarımı korudukları için tasarımcılara teşekkür etmek gerekiyor, çünkü bu Mk2 versiyonu da aynı derecede çekici görünüyor. 

Toyota C-HR adının Coupe High Rider anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz. C-HR, 2016 ile 2023 yılları arasında satılan popüler birinci nesil Toyota C-HR'nin ardından ikinci neslini üretiyor. Tam bir hibrit SUV ve Hyundai Kona, Honda HR-V, Kia Niro, Nissan Qashqai, Renault Captur ve Suzuki S-Cross gibi modellerle rekabet ediyor. 140 HP’lik 1.8 Hibrit, CVT otomatik şanzımanla birlikte geliyor. 

Tüm C-HR'ler iyi donanımlı. Giriş seviyesi donanımında 17 inç alaşım jantlar, Android Auto ve Apple CarPlay özellikli sekiz inç dokunmatik ekran, geri görüş kamerası, LED farlar ve sürücü için yedi inç çoklu bilgi ekranı bulunuyor. Adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı ile şeritten ayrılma uyarısı ve yol işareti tanıma özelliklerini içeren Toyota Safety Sense de standart olarak sunuluyor. 

Üst donanım, serinin en iyisi çünkü dar bir otopark alanına yerleştirme stresini hafifletmek için ön ve arka park sensörlerinin yanı sıra başka güzellikler de ekliyor. Ayrıca 18 inç alaşımlar, elektrikli bel ayarlı ısıtmalı ön koltuklar, kablosuz telefon şarjı, arka çapraz trafik uyarısı ve 12,3 inç dijital gösterge paneli de mevcut. Ayrıca 64 renkli ambiyans aydınlatması, klima kontrol sistemindeki daha ince partikülleri filtrelemek için daha gelişmiş bir Naneo hava filtreleme sistemi ve yükseltilmiş dokuz hoparlörlü JBL ses sistemi gibi bazı ek özellikler de mevcut. 

Toyota Corolla ile aynı TNGA platformuna dayanması, en yeni C-HR'nin sürüş deneyimi söz konusu olduğunda bazı mükemmel niteliklerle başladığı anlamına geliyor. Şehir içinde C-HR'nin en çok etkilediği yer, zaman zaman biraz sert olsa da şehir içi hız tümseklerinde ve çukurlarla ani yol bozukluklarında Nissan Juke'tan daha konforlu bir sürüş sağlamak için yeterli uyumluluğa sahip iyi ayarlanmış sürüşü oluyor. C-HR, bir Hyundai Kona veya Honda HR-V kadar eğilmediği için vücut hareketleri açısından iyi kontrol ediliyor. 

Tam hibrit sistem şehir içinde mükemmel bir performans sergiliyor. Otomobilin akıllıca ve sessiz bir şekilde uzaklaşması için fazlasıyla yeterli elektrik itişi var. Şehir sınırlarının ötesine geçmek eski C-HR'ın zorlandığı yerdi çünkü orta hızlanmadan daha fazlasını istediğinizde devir yükseliyordu ve bir yokuşta hızı korumaya çalışmak genellikle oldukça gürültülü bir olay haline geliyordu. Bu en yeni C-HR çok daha rahat görünüyor. Elbette, maksimum hızlanma istediğinizde motor hala uğulduyor, ancak ekstra gücü, daha hızlı hızlanacağınız ve daha erken seyir hızına dönebileceğiniz anlamına geliyor.  

Otoyol seyir hızına ulaştığında, rüzgar ve yol gürültüsü rakiplerine kıyasla daha iyi. Yol gürültüsünün fark edilebilir olduğunu gördük, ancak büyük jantlara sahip araçlarda yaygın bir şikayet, bu nedenle daha küçük jantlara sahip daha düşük donanım seviyelerinin daha sessiz olmasını bekliyoruz. 

Genel olarak, C-HR sürüş için iyi bir hibrit SUV. Asla çok eğlenceli veya gerçek bir sürücü otomobili olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmeyiz, çünkü siz ve motorun kendisi arasında bunun için çok fazla şey oluyor. Sürüş deneyimine dahil olduğunuzu hissetmek için Ford Puma gibi daha geleneksel bir benzinli küçük SUV'a ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte, TNGA alt yapısının sağladığı gövde kontrolüne yaslanmak, şanzımanın geleneksel bir otomatik gibi davranmasını sağlamak için akıllı gaz pedalı girişlerini kullanmak mümkün ve virajlı bir yolda gerçekten hızlı ilerlemeyi sürdürebilirsiniz. 

Yine de bir uyarıda bulunalım. C-HR, hız sınırı uyarıları ve şerit takip asistanı gibi ek destek teknolojileri gerektiren en son 2024 güvenlik düzenlemelerine uymak zorunda olduğu için, sürüşünüz sırasında çok daha fazla uyarı fark edeceksiniz. Sanırız siz de bizim gibi tüm bu uyarılardan sıkılacak ve onları kapatmak isteyeceksiniz. Bunu dijital gösterge panelindeki bir menüyü kullanarak yapmak mümkün, ancak birçok düğmeye basmak gerekiyor ve aracı her yeniden başlattığınızda yapılması gerekiyor. 

C-HR serisindeki tüm motorlar hibrit teknolojisine sahip, bu nedenle sadece benzin gücü kullanan rakiplerinden çok daha tutumlu olacaktır.  1.8 Hibrit ortalama 4.8 litrelik yakıt tüketim değerine sahip. Hibrit otomobillerle ilgili deneyimlerimize dayanarak, yakıt ekonomisi şehir koşullarında iyileşecektir. Otomobil kısa yolculukların yüzde 70'inden fazlasını yalnızca elektrikle çalışarak geçiriyor. Hibrit modelleri hiçbir zaman fişe takmak zorunda değilsiniz. Elektrik kullanmak isteyen ancak evde fişe takılabilir şarja hazır erişimi olmayan herkes için büyük bir avantaj. 

Toyota'daki tasarımcılara orijinal C-HR'ın çarpıcı görünümünü sulandırmadıkları için teşekkür etmek gerekiyor. Bunun yerine, en yeni C-HR eskisinden daha da dikkat çekici görünüyor ve görünümünü en iyi şekilde sergilemek için standart olarak iki tonlu boya ile geliyor.
 

Toyota iç mekanda, ilk C-HR ile bu kadar başarılı olan stilize formülden çok fazla sapmamış. Tamamen dijital bir gösterge paneli, daha yüksek özellikli modellerde 12,3 inçlik devasa bir bilgi-eğlence sistemi dokunmatik ekranı (daha düşük C-HR'ler sekiz inçlik bir ekranla yetiniyor) ve kablosuz akıllı telefon entegrasyonu var.
 

Kaliteli plastikler ve kalın dolgular iç mekanın tüm önemli alanlarında yer alırken, gösterge panelinin ortasına makul bir şekilde yerleştirilmiş geçiş kontrolleri havalandırma sistemini ve ısıtmalı koltukları yönetiyor. DS3 ve Peugeot 2008'de kullanılan tamamen dokunmatik ekran tabanlı sistemlere kıyasla hareket halindeyken kullanımı daha kolay olduğu için gerçek, fiziksel kontrollere sahip olmayı tercih ediyoruz, çünkü ekranın basılacak doğru alanını bulmak için yoldan başka bir yere bakmanız gerekebilir.
 

Önceki C-HR eski görünümlü bir bilgi-eğlence sistemine sahipti. En yeni ekran sadece düzen açısından değil, yanıtlarının hızı açısından da çok daha gelişmiş. Yine de daha hızlı olan Hyundai Kona'da bulunan son derece etkileyici bilgi-eğlence sistemiyle tam olarak boy ölçüşemiyor.
 

Toyota C-HR'nin şık tavan çizgisi, sizi gerçekte olduğundan çok daha küçük bir otomobil olduğuna inandırabilir. Uzunluk açısından Hyundai Kona'dan biraz daha uzun ve SEAT Ateca'dan biraz daha kısa. C-HR ayrıca Kia Niro'dan daha uzun, ancak Renault Captur'un yükseklik değerine tam olarak ulaşmıyor.
 

İçine girdiğinizde, daha çok MPV'ye benzer bir şey kullandığınızı düşünebilirsiniz. Ön camın tabanı sürücüden çok derin bir gösterge panelinin ötesine uzanıyor. Ön camın önündeki kaput eğimli ve bu da otomobilin uç kısımlarını ölçmeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle ön ve arka park sensörlerine sahip olmanızın faydalı olacağını düşünüyoruz. Otoyolda şerit değiştirirken yardımcı olması için büyük yan kapı aynaları var ve kör noktanızda saklanan herhangi bir şeyi size bildirmek için kör nokta izleme standart.
 

Arkadaki alan iyi ve Jeep Avenger, Peugeot 2008 ve Opel Mokka gibi birçok küçük SUV'da bulacaklarınızla karşılaştırılabilir. Arka oturma pozisyonlarında iki ISOFIX noktası bulunuyor, ancak arka tavan sütununun açısı eğilmeniz gerekeceği anlamına geldiğinden ebeveynler çocuklarını arkaya koymak zorunda kalmaktan pişman olabilirler. Kapı açıklığı, çocuk koltuğu takmayı zorlaştıracak kadar geniş değil. Daha fazla pratikliğe ihtiyacınız varsa, neredeyse 90 derecelik arka kapı açıklıklarıyla daha muhafazakar bir tarza sahip Nissan Qashqai'ye bakmanız veya Toyota markasının daha büyük RAV4 SUV'u gibi bir modele adım atmanız gerekiyor.
 

C-HR'nin 447 litrelik bagajı 319 litrelik Honda HR-V'den çok daha cömert, ancak 466 litrelik Kona ve 479 litrelik Qashqai'nin gerisinde kalıyor. İkinci modelde eşyaların bagajın derinliklerine kaymasını engelleyen akıllı bölme panelleri bulunmuyor, yani sadece birkaç alışveriş torbası koyduysanız çok fazla eğilmenize gerek yok.
 

Çekme işiyle ilgileniyorsanız dikkate almanız gereken bir diğer husus da C-HR'ın hiçbir versiyonunun 750 kg'lık frenli bir römorktan fazlasını çekemeyecek olması. Daha yetenekli bir şeye ihtiyacınız varsa, Kona Hybrid 1.300 kg'a kadar çekebiliyor veya geleneksel benzinli veya dizel güce geri dönebilir ve Volkswagen T-Roc 2.0 TDI gibi bir model alabilirsiniz. Bu araç 1,700 kg'a kadar çekebiliyor.
 

En yeni C-HR henüz piyasaya çıktı ve bu nedenle güvenlik uzmanları Euro NCAP tarafından test edilmedi. Toyota Safety Sense paketinin bir parçası olarak güvenlik teknolojileriyle donatıldığı için genel olarak iyi bir derece alacağını tahmin ediyoruz. Hyundai Kona ve Honda HR-V'nin hayal kırıklığı yaratan beş üzerinden dört yıldız sonuçlarının aksine tam not alacağını umuyoruz.
 

Her model, şehir içinde yayalar ve bisikletlilerle düşük hızda çarpışmaları önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmak için otonom acil frenleme özelliğine sahip. Daha yüksek hızlarda, öndeki araçla güvenli bir mesafeyi korumak için uyarlanabilir hız sabitleyici ve şeridinizde kalmanıza yardımcı olmak için şeritten ayrılma uyarısı ve şerit koruma asistanı var. Kör nokta izleme, otoyolda yanınızdaki diğer araçlara karşı sizi uyarıyor.
 

Yol işareti tanıma özelliği de standart ve sizi hız cezası almaktan kurtarmak için hız sınırı değişiklikleri konusunda uyarıyor. Ayrıca, ciddi bir çarpışmaya karışmanız durumunda acil durum hizmetlerini bulunduğunuz yerden haberdar etmek için bir acil durum eCall sistemi de mevcut. Yola geri geri çıkarken yolunuzu kesen araçlar olup olmadığını size bildiren bir arka çapraz trafik uyarı sistemi ile birlikte geliyor. Aynı şeyi ön tarafta da yapan bir ön çapraz trafik uyarısı ile birlikte geliyor.
 

Sıra dışı bir tasarım istiyorsanız, uzun donanım listelerini takdir ediyorsanız ve yüksek verimli bir modele ihtiyacınız varsa, Toyota C-HR iyi bir hibrit SUV seçimi olacaktır.  Bununla birlikte, arkadakiler için kasvetli bir iç mekan ve günlük bir aile otomobili olarak yaşamayı zorlaştıran kısıtlayıcı bir arka kapı açıklığı ile eskisi gibi aynı tavizler devam ediyor.