yukarı

Stellantis’ten CATL ile dev işbirliği

Stellantis, Dare Forward 2030 planı çerçevesinde, batarya üretimi için CATL ile önemli bir işbirliğine hazırlanıyor

11 Aralık 2023 kaynak: Stellantis

Diğer pek çok üretici gibi Stellantis de elektrikli araç bataryası tedariği için sadece Avrupa'daki üretim kapasitesine bel bağlamak istemiyor.

Her ne kadar Kuzey Fransa'daki ACC (Automotive Cells Company) ortak girişiminin ilk fabrikası, 2030 yılına kadar yılda yaklaşık 40 GWs'lik batarya üretecek olsa da bu süreçte alternatif çözümlerle elini güçlendirmek istiyor Stellantis.

Stellantis ile CATL batarya üretimi için anlaşma yolunda-arabazzi.com

Bu kapsamda Stellantis, dünya genelinde yeni enerji uygulamaları için üst düzey çözümler ve hizmetler sunan dünyann lider batarya üreticisi Çinli CATL ile önemli bir mutabakat zaptı, yani protokol anlaşması imzaladı.

İmzalanan bu protokol, ileri teknolojiyi daha ulaşılabilir kılmanın ve birlikte batarya teknolojisi geliştirme fırsatlarını ana hatlarını çiziyor. Stellantis ve CATL, ayrıca eşit paylarla ortak girişim şeklinde ortak yatırım olasılığını değerlendiriyor.

Stellantis, Dare Forward 2030 stratejik planını desteklemek üzere Avrupa’da elektrikli araç üretimi için enerji sağlamak adına LFP (Lityum Ferro Fosfat) bataryalardan yararlanmayı hedefliyor.

Stellantis ile CATL arasındaki bu yeni işbirliğinden öncelikle küçük ve kompakt sınıf elektrikli araçların nasiplenmesi bekleniyor.