yukarı

Skoda Superb 2024: Passat gitti yaşasın yeni kral

Volkswagen Passat’ın kardeş modeli olan yepyeni Superb, hem liftback hem de Combi formlarında sunulacak.

03 Kasım 2023 kaynak: Skoda

Superb geri döndü ve Skoda'nın en üst düzey içten yanmalı motorlu aracı olma unvanını gururla elinde tutuyor. Şimdi dördüncü jenerasyonunda, bu aile boyu otomobil, tasarımını, teknolojisini, verimliliğini, konforunu ve kullanışlılığını yükseltmeyi vaat eden evrimsel bir yeniden yenilemeden geçti. Gelecek yıl showroomlara geldiğinde benzinli, dizel, hafif hibrit ve plug-in hibrit seçenekleri de dahil olmak üzere çok çeşitli motorlarla sunacak. Bu kez sadece station formunda sunulan yakın akraba yeni nesil VW Passat'ın aksine, yeni Superb liftback sedan ve Combi seçeneği sunmaya devam ediyor.

Skoda Superb'in dış görünümü oldukça tanıdık, ancak tüm gövde panelleri yeniden tasarlanarak daha keskin tasarım ipuçları verildi. Öne çıkan özellikler arasında daha ince LED Matrix farlar ve daha premium bir görünüm için "kristal" unsurlara sahip modern LED arka lambalar yer alıyor. Izgara, krom bir şeritle vurgulanan tampon girişinde olduğu gibi eskisinden daha geniş.

Superb'in yeni nesli 43 mm daha uzun ve 0,24 cd'lik sürtünme katsayısı ile selefine kıyasla daha aerodinamik. İlginç bir şekilde, sedan 4.912 mm uzunluğunda ve Combi'den daha uzun. Her iki versiyon da önceki nesle göre değişmeyen aynı 2.841 mm dingil mesafesini paylaşıyor.

Skoda tasarımcıları, amiral gemisinin teknoloji ve kalite hissini geliştirmek için ellerinden geleni yapmışlar. Gösterge panelinde 10 inçlik Sanal Kokpit ile birleştirilmiş 13 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ve bir baş üstü ekranı yer alıyor. Öne çıkan bir diğer özellik ise, dokunmaya duyarlı deliliğe daha kolay kullanımlı bir alternatif sunan entegre 1,25 inç ekranlı yeni döner düğmeli "Akıllı Kadranlar". Dış kadranlar sıcaklığı ve koltuk ısıtma/havalandırmasını kontrol ederken, orta kadran özelleştirilebilir ve ses seviyesi, fan hızı, hava yönü, akıllı klima modu, sürüş modları ve hatta navigasyon için harita yakınlaştırmayı çalıştırmak için kullanılabiliyor.

Alan açısından Skoda, baş mesafesinin ve bagaj bölmesinin eski Superb'e kıyasla "önemli ölçüde arttığını" iddia ediyor. Daha spesifik olarak, bagaj kapasitesi sedan’da 645 lt ve Combi'de 690 lt. 28 Simply Clever özelliği pratikliği daha da arttırıyor.

Sürdürülebilirlik trendine uygun olarak iç mekan tekstilleri %100 geri dönüştürülmüş polyesterden üretilmiş. Diğer otomobil üreticilerinin aksine Skoda deriden vazgeçmedi, ancak isteğe bağlı deri döşeme artık kahve çekirdeği işleme kalıntıları veya zeytin işlemeden kaynaklanan atık su kullanılarak çevre dostu bir tabaklama işlemine sahip. Döşeme seçenekleri Loft, Lounge veya ecoSuite temalarına ve Siyah veya Konyak iç renklere ayrılmış.

Otomobil üreticisinin içten yanmalı motor ile çalışan serisinin amiral gemisi, VW Passat Variant ile paylaşılan MQB mimarisinin geliştirilmiş bir versiyonuna dayanıyor. Motor yelpazesi Kodiaq SUV'a çok benziyor ve dizel, benzinli, hafif hibrit benzinli ve plug-in hibrit motor seçeneklerini içeriyor. PHEV sadece Combi gövdeyle sunuluyor ve 1.5 TSI benzinli motoru tek bir elektrik motoruyla ve daha büyük 25.7 kWh bataryayla birleştirerek 100 km'den fazla sıfır emisyon menzili sağlıyor. Tüm motorlar, gücü ön veya dört tekerleğe gönderen bir DSG otomatik şanzımanla özel olarak eşleştirilmiş.
 

Dördüncü nesil Skoda Superb'in Avrupa pazarına 2024 yılının ilk çeyreğinde sunulması beklenirken, fiyatlandırma daha sonraki bir tarihte açıklanacak. Üretim Slovakya'nın Bratislava kentinde VW Passat Variant ile birlikte gerçekleştirilecek.