yukarı
mokka
mokka

Seat Leon test sonucu: Aşırı pozitif

Seat Leon'u eTSI motorlu haliyle test ettik ve gördük ki Autobest'in 2021 Best Buy, yani 'Alacaksan Bunu Al' ödülü boşuna değil...

kaynak: arabazzi

VW grubu kompakt platformlarının genellikle öncüsü olur Seat Leon ama bu sefer öyle bir yenilik yok. Zaten yeterince harika olan platformun üzerinde ufak geliştirmelerle yollara çıktı yeni nesil Seat Leon. Ki bizce Golf, A3, Octavia serisi içinde, Audi temsilcisiyle birlikte en cazip hatlara sahip Seat Leon.

İş satınalma ve kullanım maliyetlerine gelince, fiyat/kazanç oranıyla hiç zorlanmadan liderliği alıyor Leon. Geçtiğimiz yıl Autobest ödüllerinde "Yılın En İyi Alışverişi" ya da resmi adıyla "Avrupa'da 2021'in Satın Alınabilecek En İyi Otomobili" seçilmiş olmasının kesinlikle tesadüf olmadığını söyleyebiliriz.

Seat Leon 2022 test ve incelemesi_arabazzi.com


Seat Leon tasarım özellikleri

Mazda 3'ün Türkiye'ye gelmeyişi hususunda tek tesellimiz Seat Leon'un varlığı diyebiliriz. Bizce her açıdan olgunlaşmanın yanı sıra keyifli estetiğini ve iddiasını zirveye taşımış bir Leon bu.

Genel hissiyatımız, keskin bakışlar, vurgulu çizgiler ve uyumlu bütünüyle yeni Leon'un daha olgun bir müşteri kitlesini rahatlıkla ikna ederken, genç zevkleri de fazlasıyla tatmin ettiği yönünde.

Seat Leon FR test yorumları_arabazzi.com

Hangi açıdan baksanız şık görünen Leon, tavan spoyleriyle tamamlanan zarif profili ve üçgen formlu LED stopları birleştiren ışık şeridiyle gelecekten kupleler sunuyor.

Alt donanımlarda sıkıcı görünme ya da sahibi eksik hissettirme sorunundan çok uzak olan Seat Leon bizim kullandığımız "FR" versiyonda sportif cazibesini daha yukarı taşımış. Ön ızgara çerçevesi, tampon altları, jantlar ve yan aynalardaki FR'a özel saten gri dekorlar işi daha keyifli hale getiriyor.

Seat Leon tasarım özellikleri_arabazzi


Seat Leon'un iç mekânı

Kabinde de benzer bir sportif/modern tasarım karması sunan Seat Leon, biraz daha kavisli ve yumuşatılmış hatlarla çok daha cazip görünecektir kanaatindeyiz.

Buna karşın, Ateca'da yer yer keyif kaçıran ucuz malzeme tercihinin Leon'da göze batmaması harika. Olanlar da çoğunlukla temas noktalarında değil. Kısaca, "Ekonomik Golf" hissiyatını tarihe gömmüş Seat Leon.

Seat Leon'un modern kokpiti_arabazzi.com

Kokpitte dijital teknolojiye vurgu yapan daha minimalist bir yaklaşım benimsenmiş. Üst donanım Leon'larda 10" dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ve 10,25" kişiselleştirilebilir dijital gösterge paneli bulunuyor.

Genel olarak menüler gayet net, ekranlar kalite, hız ve grafikler açısından çok başarılı ama dokunma hassasiyetli kumandalardansa eski nesildeki fiziksel kumandaları tercih edeceğimiz sır değil.

Seat Leon iç mekân özellikleri... arabazzi'de

"FR" donanım daha sportif bir his için alçaltılmış ve daha sert süspansiyona sahipken, "Xcellence" donanımında daha fazla lüks sunuluyor.

Düz tabanlı deri direksiyon simidi tüm seride standart. Deri döşeme yalnızca Xcellence donanımında opsiyon olarak mevcut, ancak FR’da bizce daha kaliteli hissettiren süet döşeme sunuluyor. Ayrıca vegan dostu bir iç mekân arayan tüketiciler için de uygun.


Kullanışlılık açısından Seat Leon

Yeni Seat Leon 4.37 m uzunluğunda ve 1.99 m genişliğinde. Bu ölçüler Golf ile kabaca aynı. Yeni Leon, arkada seyahat edenlere daha fazla diz mesafesi sağlamak için bir önceki nesle göre 50 mm daha fazla alan sunuyor ki bu farkı net ve mutlu bir şekilde yaşadık.

Hem ön hem de arkada eskisinden çok daha geniş hissettiren Leon'da iki yetişkinin diz ve başları rahatça yolculuk edebiliyor, tabii gövdeleriyle beraber... Ortada seyahat edenlerin bile şikayet etmek için çok az nedeni var.

Seat Leon'un arka sırası çok ferah_arabazzi.com

Bagaj ise ancak sınıf standartlarında diyebiliriz. Hatchback Leon’un 380 litrelik bagajını küçük bulacak Avrupalılar için, Leon Estate 620 litre bagaj alanı sunuyor. Ancak bu versiyon ülkemiz listelerinde yer almıyor maalesef.

Elimizdeki Leon'un bagajına dönersek... Yüksekliği ayarlanabilir zeminin yokluğu ve yüksek sayılabilecek yükleme eşiğinin Leon'un lehine çalışmadığını söylemek zor.

Seat Leon bagaj hacmi_arabazzi testi


Seat Leon sürüş ve konfor özellikleri

Seat Leon, VW Golf'ün daha sportif versiyonu olarak tanınsa da arada bariz bir konfor farkı yaşayacağınız söylenemez. FR versiyondaki geniş jantlara, daha alçak ve sert ayarlara rağmen, bozuk zeminlerde kuru ya da konforsuz bir süspansiyondan söz etmek mümkün değil. Aferin Leon!

Park ederken Golf'ten daha dar dönüş çapına sahip Leon ve arka görüş çok iyi olmasa da tüm versiyonlarda standart sunulan arka park sensörleri işinizi kolaylaştırıyor.

Seat Leon sürüş ve konfor özellikleri_arabazzi.com

Hareket halindeyken direksiyon keskin ve tepkileri hızlı. FR donanımda dört farklı sürüş modu sunuluyor: Normal, Sport, Eco ve Individual. Tercihinize bağlı olarak, gaz tepkisi değişiyor ve DSG vites oranlarını kısaltıyor. Sport modu kesinlikle biraz daha sportif hissettiriyor, tasarruf arayanlar ise Eco modundaki minnoş hantallığı baştan kabul edecektir diye düşünüyoruz.


Yeni Leon'un motor seçenekleri

Seat Leon ülkemizde 1.5 ve 1.0 litrelik iki benzinli motor seçeneğiyle satılıyor. Her iki benzinli ünitenin de hafif hibrit versiyonu mevcut. 1.0 TSI motorlar 110 hp gücündeyken, 1.5 TSI motorun normal versiyonu 130 hp, hafif hibrit destekli eTSI versiyonu ise 150 hp gücünde.

Tüm seçeneklerin ziyadesiyle yeterli olduğunu söyleyip test konuğumuz olan hafif hibrit teknolojili 1.5 litrelik motorun ağzımızı sulandırdığını itiraf edelim. Normal haliyle bile, farklı modellerde türünün en iyisi olduğuna defalarca tanıklık ettiğimiz 1.5 ACT benzinli, elektrik destekli eTSI haliyle keyif ve tasarruf çıtasını daha da yükseltmiş.

Seat Leon motor seçenekleri_arabazzi.com

Benzinli motorun akıcılığını dizelin ekonomisiyle buluşturan 1.5 eTSI ACT, silindir kapama teknolojisinin de katkılarıyla, gerçek hayat koşullarında 6-6,5 lt arasında tüketim değerleri sunabiliyor.

7 ileri çift kavramalı DSG otomatik şanzımanla kombine edilen 1.5 eTSI ACT, Seat Leon’u 0’dan 100'e 8,5 saniyede çıkartıyor. Seri ve konforlu geçişleriyle tanıdığımız DSG ile birlikte Leon, düşük devirlerden itibaren çok canlı bir karaktere sahip. Hatta ara hızlanmaların ve elektrik destekli kalkışların, en az 0-100 hızlanması kadar keyifli olduğunu söyleyebiliriz.

Seat Leon kokpit tasarımı_arabazzi

Euro NCAP, Seat Leon'u 2020'de test ederek ona helalinden bir beş yıldız vermişti. Bireysel puanlar da etkileyici: Yetişkin yolcu koruması için %92 ve çocuk yolcu koruması için %88, savunmasız yol kullanıcısı koruması için %71 ve güvenlik yardım teknolojileri için %80 puan... Marka özenini tartmak açısından, eski nesil Leon'un bazı kategorilerde kaynak eser Golf'ten bile yüksek puanlar aldığını hatırlamakta da fayda var.

Evet efendim... Bu sınıfın artık ucuz olmadığını hepimiz biliyoruz maalesef. Ama adil bir kıyaslamada, sunduklarına oranla istedikleri çok makul ve verdikleri kesinlikle tatminkâr bir otomobil Seat Leon.

Autobest'in 2021 ödülünü verirken saydığı gerekçelere aynen ve de hararetle katılmakta hiçbir sakınca görmüyoruz doğrusunu isterseniz.