yukarı

Seat Leon 2024: 3 silindirli motoru bırakıyor

Seat sessizce Leon'u dış tasarımda herhangi bir değişiklik yapmadan yeniledi.

14 Mayıs 2024 kaynak: Seat

  • İç mekanda yeni bir 10.25 inç dijital gösterge paneli ve daha büyük bir 12.9 inçlik bilgi-eğlence ekranı bulunuyor.
     
  • Motor seçenekleri, 100 km’nin üzerinde menzile sahip büyük ölçüde yenilenmiş bir PHEV'i içeriyor.
     
Seat, Leon için bir dizi orta dönem güncellemesi duyurdu, motor yelpazesini tazeledi ve yeni teknoloji ekledi. Kompakt hatchback ve estate dışarıdan aynı görünüyor, ancak önceden mevcut olan 3 silindirli motor seçeneğini bıraktı ve VW Grubu'nun yenilenmiş PHEV sistemini kazandırdı. 

Dördüncü nesil Seat Leon, 2020'den beri mevcut olduğu için yenilenmiş bir versiyonun, yakın zamanda yenilenen VW Golf ve Skoda Octavia modellerini takiben bu yıl tanıtılması bekleniyordu. Önemli görsel güncellemeler alan Cupra Leon'un aksine, Seat Leon, eski modelin tarzını taşıyor. Tek değişiklik, isteğe bağlı olarak mevcut olan matrix LED grafiklerinin farlara eklenmişi olmuş.
 

İç kısımda, Leon yeni bir dijital kokpitten faydalanıyor. Yeni 10.25 inç dijital gösterge paneli ve aynı zamanda yeni 10.4 inç bilgi-eğlence ekranı isteğe bağlı olarak 12.9 inçlik bir ekran olarak tercih edilebiyor. Her iki bağımsız ekran da, yenilenmiş VW Golf'teki gibi aydınlatılmış kaydırıcılara sahip. Son olarak, Seat, merkez konsolun tabanına ısınmasını önleyen 15W kablosuz şarj pedi ekledi.
 

Daha önemli güncellemeler, derinin altında gizli. Motor seçenekleri artık sadece benzinli (TSI), hafif hibrit (eTSI), dizel (TDI) ve PHEV (eHybrid) formlarında dört silindirli motorları içeriyor, 3 silindirli benzinli motor yelpazeden çıkarıldı.
 

2024 Seat Leon'un yedi motor seçeneği arasında 1.0 TSI üç silindirli motor, 115 beygir gücünde ve 220 Nm tork üreten ve altı vitesli manuel bir şanzımanla eşleştirilen 1.5 TSI dört silindirli motorun yenilenmiş bir versiyonu yer alıyor.
 

Leon'un diğer motor seçenekleri arasında, 2.0 TDI turbo dizel ve 48V hafif hibrit teknolojisine sahip 1.5 eTSI bulunuyor. 1.5 eTSI, ya 115 beygir ya da 150 beygir olarak tercih edilebiliyor ve yedi vitesli DSG şanzımanla özel olarak eşleştirilmiş.
 

PHEV için, Leon eHybrid, birleşik 204 HP güç sağlayan yeni bir 1.5 TSI ile yükseltilmiş. Güç çıkışı, eski PHEV'dekiyle aynı olabilir, eski 1.4 TSI kullanıyordu, ancak şimdi aralarında şarjlar arası genişletilmiş bir EV menzili sunan daha büyük 19.7 kWh'lik bir lityum-iyon pil paketi bulunuyor.
 

Beş kapılı hatchback ve estate versiyonları için yenilenmiş Leon'un üretimi bu ay Seat'in Barcelona'daki Martorell fabrikasında başlayacak. Revize edilmiş model gamının fiyatlandırması yakın gelecekte açıklanacak. Leon'un yanı sıra, Seat, Ateca SUV'yi yenileyeceğini ve 2025'in sonuna kadar Ibiza ve Arona kardeşleri için başka bir makyaj daha tanıtacağını doğruladı.