yukarı

Renault Symbioz: Hibrit SUV Qashqai için geliyor

Renault'nun yeni SUV’u pratikliği ön planda tutuyor ve sadece 145 HP gücünde elektrikle çalışan 1.6 litrelik turbo motorla geliyor

02 Mayıs 2024 kaynak: Renault

  • Hibrit Renault Symbioz, markanın geleneksel motor ile çalışan Captur ve Austral SUV'ları arasında yer alıyor.
     
  • Lansmandaki tek motor 145 hp güç üreten 1.6 litrelik tam hibrit sıralı dört silindirli motor.
     
  • 'Pratik' iç mekan geniş ve tüm modeller Google bilgi-eğlence sistemine sahip.
     
Renault
, Renault 16 ve orijinal Scenic ve Espace gibi geniş, çok yönlü geçmiş ustalarını hatırlattığını söylediği Nissan Qashqai büyüklüğünde bir SUV olan yeni Symbioz hibrid ile pratik, aile dostu köklerine geri dönüyor.
 

Bu da bize oldukça cömert bir adım gibi görünüyor. Görebildiğimiz kadarıyla Symbioz, o eski modeller kadar yenilikçi değil. Sadece oldukça yakışıklı, ancak etkileyici derecede geniş bir bagaj bölmesine sahip tamamen geleneksel bir C-segmenti SUV.
 

Ama belki de bu kadarı yeterlidir. Küçük SUV segmenti Avrupa'da patlama yaşıyor ve Renault'nun elektrikli Scenic E-Tech'i yeni makyajlanan Nissan Qashqai gibi rakiplerle mücadele etmek için doğru boyutta olsa da, birçok alıcı için yanlış motorlara sahip. Bu nedenle Symbioz'un lansmanındaki tek motoru tam hibrit sıralı dört silindirli ünite.
 

1.6 litrelik benzinli motor tek başına sadece 95 hp güç üretiyor, ancak 53 hp elektrik motoru ve 25 hp jeneratörü ile birlikte otomatik şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere toplam 145 hp güç sağlıyor. Garip bir şekilde, şanzıman benzinli motor için dört, elektrikli motor için iki orana sahip.
 

4.413 mm'lik Symbioz, markanın mevcut ve aynı zamanda elektrikli SUV'ları olan daha küçük Captur ve daha büyük Austral arasında yer alıyor ve Captur ve Clio tarafından kullanılan aynı CMF-B platformu üzerinde yükseliyor. Symbioz ve Captur arasında ön tarafta net bir görsel bağlantı var, ancak diğer yerlerde tasarım daha güçlü ve daha köşeli.
 

Kayar arka koltuk, bagaj alanını 492 litreden etkileyici 624 litreye çıkarıyor ve Renault, torpido gözündeki 7 litre de dahil olmak üzere kabin içinde 24,7 litre saklama alanı olduğunu söylüyor.
 

Symbioz alıcıları, daha önce Scenic E-Tech'te gördüğümüz ve geleneksel bir panjurun olmaması baş mesafesini 30 mm artıran, isteğe bağlı olarak karartılabilen Solarbay cam tavanı tercih edebilirler. Tavan, bir düğmeye basılarak ya da 10,4 inçlik dikey dokunmatik ekrana yerleştirilmiş standart Google Assistant teknolojisi kullanılarak sesli komutla karartılabiliyor.
 

Renault'nun son 25 yılda güvenlik konusundaki kararlılığı göz önüne alındığında, Symbioz'un da güvenlik yazılımı aygıtlarıyla dolu olduğunu öğrenmek şaşırtıcı değil. Tam olarak 24 tane var, ancak performans otomobillerinin sürücülerinin genellikle favori direksiyon, şanzıman ve ESP modlarını kaydedebildikleri gibi, bir Symbioz sürücüsü de en nefret ettiği altı ADAS işlevini tek bir düğmeye basarak devre dışı bırakmak için My Safety Switch'i kullanabilir.
 

Symbioz sipariş defteri Temmuz ayında açılacak ve Renault o zamana yakın bir zamanda fiyatları açıklayacak.