yukarı

Porsche Macan EV 2024: Turbo 911 GT3'ten daha hızlı

Popüler Macan SUV'un ikinci nesli içten yanmalı motorlardan uzaklaşıyor ve elektriği kucaklıyor.

25 Ocak 2024 kaynak: Porsche

Tamamen yeni Porsche Macan ilk kez tamamen elektrikli. Porsche daha önce başka elektrikli araçlar da üretmişti, ancak bu model serisinde içten yanmalıdan elektriğe geçiş yapan ilk model serisi olacak. Bu nedenle, yılın ikinci yarısında, içten yanmalı Macan kadar bir Porsche olmasını amaçlayan bir dizi benzersiz özellik ile pazara sunulacak.

Tasarım açısından bakıldığında, yeni Macan EV gerçekten de ailesinin geri kalanına çok benziyor. Elbette, artık Porsche'nin benzer boyuttaki Audi Q6 e-Tron ile paylaştığı Premium Platform Electric (PPE) mimarisinin üzerinde oturduğu için biraz büyüdü. Artık 4.786 mm uzunluğunda veya içten yanmalı Macan'dan 58 mm daha uzun. Ayrıca 167.1 cm ile 76.2 mm daha uzun ve 215.1 cm ile tam 224 mm daha geniş.

Cayenne Coupe'den farklı olarak arkaya doğru keskin bir şekilde alçalan coupe benzeri eğimli bir tavan çizgisine ve elektrikli alt yapısını gizleyen geniş çamurluklara sahip. Tasarım Porsche Başkan Yardımcısı Michael Mauer, "Tamamen elektrikli Macan ile, yerleşik bir ürün kimliğinden elektrik aldığımız ilk Porsche'yi sunuyoruz" diyor. "Yeni Macan, Porsche ürün ailesinin bir parçası olarak marka kimliği ile açıkça tanınabilir."

Yeni Macan EV'nin daha büyük ayak izi, iç mekanda daha fazla alan sağlıyor. Arka yolcular artık daha fazla diz mesafesinden yararlanıyor ve her yeni Macan, içten yanmalı versiyonuna kıyasla daha fazla ek depolama alanı sunuyor. Bu ekstra kargo alanının bir kısmı kaputun altında ikinci bir küçük bölmede yer alıyor.

Her Macan EV, her aksta bulunan bir elektrik motoru sayesinde dört tekerlekten çekişle geliyor. Taycan'a kıyasla güncellenmiş bir kimyasal karışım ve tasarıma sahip 100 kWh 800 voltluk bir batarya paketi tarafından destekleniyorlar. Entegre batarya yönetim sistemi 270 kW'a kadar DC şarjına izin veriyor. Gerçek dünya koşullarında, bu tür bir enerjiyi sürdürülebilir bir şekilde verebilecek bir şarj cihazı bulunması durumunda, Macan EV'lerin şarj durumunu sadece 21 dakika içinde yüzde 10'dan yüzde 80'e çıkarabilir.

Akü yönetim sistemi ayrıca 800 voltluk aküye bir çift 400 voltluk akü gibi davranabilir. Porsche'ye göre bu, 400 voltluk şarj istasyonlarında şarj sürelerini hızlandıracaktır. Hem Macan 4 hem de Macan Turbo'nun 483 km’nin üzerinde menzil tahminlerine sahip olması ve EPA rakamlarının bu yıl içinde açıklanması bekleniyor. Batarya, 0,5 gs'ye kadar frenleme olayları sırasında maksimum 240 kW hızında şarj olabiliyor. İlginç bir şekilde, tek pedallı sürüş modu bulunmuyor ve araç düşük hızlarda kendi kendine durmuyor.

Porsche, Macan'ın içindeki teknoloji paketini önceki otomobillerde olduğundan daha ileri götürüyor. Örneğin, gösterge panelinde üçlü bir ekran mevcut. Orta konumda 10,9 inçlik bir bilgi-eğlence sistemi, ön yolcunun önünde aynı 10,9 inçlik başka bir ünite ve üçlüyü tamamlayan 12,6 inçlik bir sürücü bilgi ekranı var.
 

Sürücü bilgi ekranı, diğer bazı araçların kullandığından farklı bir tür olmasına rağmen, artırılmış gerçeklik ile de donatılabilir. Sürücüye 87 inçlik bir ekranın boyutuna karşılık gelen bir görüntüde yönleri gösterebiliyor. Bunun da ötesinde, hem Android Auto hem de Apple CarPlay entegrasyonunun artırılmış gerçeklik ekranının bir parçası olmasını bekliyoruz. Elbette, daha geleneksel bir gösterge panelini tercih edenler için bilgi-eğlence sistemi minimalist bir moda sahip.
 

Hız, doğal olarak hem Porsche hem de elektrikli araçlarla ilişkilendirilen bir şey ve Macan da bu eğilimi bozmuyor. Lansman sırasında Macan 4 ve Macan Turbo olmak üzere iki versiyonu olacak ve ilerleyen zamanlarda daha fazlası da eklenecek. Temel Macan 4 402 hp güç ve 648 Nm tork üretiyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 4,9 saniyede tamamlıyor. En yüksek hızı 219 km/s. Her iki versiyon da tüm gücü sadece arka lastiklere göndererek etkili bir şekilde arkadan çekişli bir crossover'a dönüşebilir.
 

Turbo ise çok daha atletik. 630 hp güç ve 1.128 Nm tork üretiyor. Bu da 259 km/s azami hız ve sadece 3,1 saniyelik 0-100 km/s süresi için yeterli. Bu doğru, yeni Macan Turbo 502 hp güce sahip 911 GT3'ten daha hızlı ve 911 GT3 0’dan 100 km/s hızlanmasını 3,2 saniyede yapıyor.
 

Porsche, virajlarda da hızlanmasına yardımcı olmak için bir dizi özellik sunuyor. Her Macan, Porsche Tork Vektörleme (PTV) arka diferansiyel ile donatılmış. Macan Turbo alıcıları için, PTV Plus adı verilen ve arka motorun kilitli bir diferansiyel olarak işlev görmesini sağlayan bu teknolojinin daha da gelişmiş bir versiyonu var. Ayrıca, her iki model de dört tekerlekten yönlendirme özelliği sunarak arka lastiklerin yüksek hızda dengeyi veya düşük hızda viraj almayı geliştirmek için her iki yönde de beş dereceye kadar dönmesine olanak tanıyor.
 

Ayrıca, hem Macan 4 hem de Macan Turbo standart olarak havalı süspansiyona sahip. Her bir köşede hem sıkıştırma hem de geri tepme ayarına olanak tanıyan iki valfli bir sistem bulunuyor. Sistem hakkında konuşan bir Porsche sözcüsü şunları söyledi: "Açıkçası, evet, bu bir crossover. Evet, çoğu insanın bunu sadece işe, okula ya da başka bir yere götürüp getireceğini biliyoruz. Ancak günün sonunda hala Porsche rozeti taşıyor. Dolayısıyla hala Sınıfının En İyisi bir sürüş ve yol tutuş deneyimi sunması gerekiyor."
 

Porsche bize Macan EV'nin tek doğrudan rakibinin Macan geleneksel motor olduğunu söylüyor, bu kulağa küstahça geliyor, ancak pazara hızlıca bir göz attığınızda çok da uzak olmadığını göreceksiniz. BMW X3'ü, Mercedes GLC'yi ve Genesis G70'i sunuyor, ancak bu üçü de performans açısından Porsche ile gerçekten eşleşmiyor ve sadece elektrikli değiller. Bazıları daha fazla pratiklik veya dolar başına değer sunuyor mu? Elbette, ancak herkesin bir Porsche'ye de ihtiyacı yok.
 

Elektrikli rakipler yaklaşmakta olan BMW iX3 veya belki Tesla Model Y Performance şeklinde gelebilir. Audi'nin Macan EV ile pek çok bileşeni paylaşan Q6 e-tron modeli de yakında geliyor ve Porsche'ye kıyasla muhtemelen biraz daha indirimli olacak. Daha büyük BMW iX ve Mercedes EQE SUV ile de çapraz alışveriş yapılabilir. Ancak her ikisi de aynı sürüş dinamiklerini sunmayacaktır.
 

Porsche, siparişleri hemen almaya başlayacağını ve teslimatların 2024 yazında başlamasının beklendiğini söyledi. Bununla birlikte, Porsche'nin verdiği demeçte, tam sayıyı belirtmemiş olsalar da, 2024 model yılı için üretim kapasitesinin talebi karşılamak için yeterli olmayabileceğini belirtmekte fayda var. Ancak 2025 yılı için üretimin çok daha yüksek olmasının beklendiğini belirttiler.