yukarı

Peugeot E-Traveller 2024: 350 km menzille geliyor

Yeni E-Traveller 50 kWh batarya paketi ya da 75 kWh'lik büyük bir batarya paketi ile tercih edilebilecek.

17 Kasım 2023 kaynak: Peugeot

Peugeot, Avrupa'da sessiz sedasız yeni E-Traveller minibüsü tanıttı ve bu aracı oteller, servisler ve taksi hizmetleri gibi çeşitli yolcu taşıma operatörlerinin gereksinimlerini karşılamak üzere bir dizi farklı konfigürasyonda sunacak.

Yeni Peugeot E-Traveller hem standart uzunlukta (4,98 metre) hem de Uzun (5,33 metre) versiyona sahip ve 5 ila 9 koltuklu konfigürasyon arasından seçim yapılabiliyor. En lüksü, birbirine bakan 4 bağımsız koltuklu bir salon konfigürasyonuna sahip beş koltuklu olanı. Bu konfigürasyonda, E-Traveller 3.000 litre kargo alanı sunuyor; 9 koltuklu olanı tercih ettiğinizde, yeni Peugeot bagajınız için etkileyici bir 1.500 litre alan sunmaya devam edecek. Sadece 2 veya 3 kişi bindiğinde yük hacmi 4.900 litreye çıkıyor.

Minibüs için iki farklı batarya paketi tasarlanmış. Bunlardan ilki, E-Traveller'a WLTP kombine çevriminde tahmini 224 km menzil sağlayan 50 kWh'lik bir paketi. Daha büyük olan 75 kWh bataryanın ise 350 km menzil sağlaması bekleniyor. Her iki versiyon da 136 hp güç ve 260 Nm tork üreten tek bir elektrikli motor tarafından tahrik ediliyor. Minibüs 130 km/s hıza ulaşıyor ve 100 kW DC hızlı şarj desteği sunuyor. Bu, 50 kWh'lik versiyonun 38 dakikada %5-80 arasında şarj olmasını sağlarken, 75 kWh'lik paket 45 dakika sürüyor.

Piyasadaki diğer elektrikli araçlarda olduğu gibi E-Traveller'ın direksiyonunda da üç rejeneratif frenleme seviyesi arasında seçim yapmak için vites değiştiriciler bulunuyor. Ayrıca 7,4 kW'lık tek fazlı bir yerleşik şarj cihazına sahip ve daha güçlü 11 kW'lık üç fazlı bir şarj cihazı ile opsiyonel olarak satın alınabiliyor.

Peugeot ayrıca yeni LED farlar ve yeni bir tampon ile yenilenen ön panjur ile biraz daha modern görünmesini sağladı. Kabin, 10 inçlik dijital gösterge paneli ve 10 inçlik büyük bir bilgi-eğlence ekranı ile farklı bir gösterge paneline sahip. Hem kablosuz Apple CarPlay hem de kablosuz Android Auto destekleniyor ve orta konsolda bir kablosuz akıllı telefon şarj cihazı da bulunuyor.

Çok sayıda güvenlik özelliği de standart olarak sunuluyor. Bunlar arasında sürücü yorgunluk uyarısı, trafik işareti tanıma, yaya ve bisikletli algılama özellikli otomatik acil frenleme, uyarlanabilir hız sabitleyici ve kum, çamur ve kar için farklı çekiş kontrolü ayarları yer alıyor.