yukarı

Peugeot e-2008 Altın Direksiyon ödülünü kazandı

Peugeot’nun küçük elektrikli SUV’u yeni Peugeot e-2008, Axel Springer Verlag’ın (Auto Bild) Altın Direksiyon ödülünü kazandı

13 Kasım 2023 kaynak: Peugeot

Yeni Peugeot e-2008, “Küçük Otomobiller” sınıfındaki rakiplerini geride bırakarak Auto Bild ve Bild am Sonntag okuyucularının yanı sıra, uzman jüri tarafından da sınıfının en iyisi seçildi.

Ülkemizde de satışa sunulan Peugeot e-2008’in modern ve yenilikçi tasarımı, hem okuyucular hem de jüriyi ikna etmeyi başararak “Altın Direksiyon”a ulaştı.

Peki acaba Peugeot e-2008’i bu başarıya ulaştıran başlıca detaylar neler… Modelin geniş ön cephesinde gövde renginde dikey uygulamalar yer alıyor. Bu uygulamalar, farlarla birleşerek güçlü bir görünüm kazandırmış.

Yeni Peugeot e-2008, “Küçük Otomobiller” sınıfında Auto Bild ve Bild am Sonntag'ın Altın Direksiyon ödülünü aldı_arabazzi.com

Işık imzası, ön tamponun parlak siyah yan hava girişlerine entegre edilen üç dikey pençeyle dikkat çekiyor. 

LED stop lambaları, otomobilin genişlik algısını güçlendiren ince ve zarif, iç içe yer alan üç yatay çift sıra pençeden oluşuyor. Ayrıca geri vites lambaları ve sinyaller de LED olarak sunuluyor.

Peugeot e-2008’in kabininin kilit unsurlarından biri olarak i-Cockpit dikkat çekiyor. %100 elektrikli e-2008’in yeni dijital gösterge paneli göz hizasında, direksiyon simidinin hemen üzerinde ideal bir konuma sahip.

10 inçlik dijital ekran, modern bir tasarıma sahip ve yeni nesil i-Connect Advanced bilgi-eğlence sistemini kontrol etme imkanı sunuyor. 

Olayların merkezindeki kompakt direksiyon, Peugeot i-Cockpit’in mimarisinin temel unsurlarından biri olmayı sürdürüyor; çevikl ve hassas karakteriyle sürüş keyfini artırıyor.

Peugeot Almanya Genel Müdürü Christian Dietsch; “Peugeot e-2008’in yarattığı etkiden büyük gurur duyuyoruz. Ödül, modelin sadece otomobil tutkunları arasında popüler olmakla kalmayıp, aynı zamanda test pistinde, uzmanlardan oluşan bir jüriyi de etkilediğini gösteriyor. Bu, Aslanlı markanın tasarım, özellikler ve teknik performans konusundaki bilgi birikimini doğruluyor” dedi.

“Altın Direksiyon Ödülü” nedir?

Almanya’nın ünlü “Altın Direksiyon” ödülü, Avrupa otomotiv endüstrisindeki en büyük ödüller arasında kabul ediliyor. 1976 yılında kendisiyle aynı adı taşıyan Axel Springer yayınevinin kurucusu Axel Springer tarafından kuruldu.

Ödül, 2009 yılından bu yana AUTO BILD ile iş birliği içinde olan BILD am Sonntag tarafından veriliyor.

Araçlar, her yıl AUTO BILD okurlarının oylaması ile uzman, teknisyen, genel yayın yönetmeni ve ünlülerden oluşan jürinin değerlendirmesiyle, farklı kategorilerde ödüllere layık görülüyor.