yukarı

Opel Grandland 2024: Elektrikli seçeneğiyle geliyor

Opel sonbaharda satışa sunulması planlanan yeni Grandland kompakt crossover'ını tanıttı.

23 Nisan 2024 kaynak: Opel

  • Yeni Opel Grandland EV 700 km'ye kadar menzile sahip.
     
  • İki farklı içten yanmalı hibrit de mevcut olacak.
     
  • Otomobilin tamamı bir önceki nesle göre pazarda dramatik bir değişim yaratıyor.
     

Yepyeni 2024 Opel Grandland, son nesilden cesur bir ayrılışı işaret ederek geldi. Bu yılın sonlarına doğru Avrupa'da Opel, Birleşik Krallık'ta ise Vauxhall olarak satışa sunulacak olan Grandland, kendisini benzersiz yeni bir alana yükselten bir dizi lüks özelliği de beraberinde getiriyor.
 

Kasım 2023'te bildirdiğimiz gibi, Grandland hem tamamen elektrikli hem de yanmalı motor seçenekleriyle sunulacak. İşte Stellantis'in yakın zamanda tanıtılan (ve daha uygun fiyatlı) Frontera'nın üzerinde konumlandırılan Avrupa'ya yönelik en yeni kompakt crossover'ına daha yakından bir bakış. 

Yeni Grandland, eski modele kıyasla önemli ölçüde daha büyük. Toplam uzunlukta 173 mm, yükseklikte 19 mm ve genişlikte 64 mm daha kazanıyor. Bu artışlarla birlikte Grandland artık 4.650 mm uzunluğunda, 1.905 mm genişliğinde ve 1.660 mm yüksekliğinde. Ayrıca 2.784 mm uzunluğunda bir dingil mesafesine sahip. Sonuç olarak, bagaj alanı 36 litre artıyor ve arka koltuktaki yolcular önceki nesle kıyasla 20 mm daha fazla diz mesafesinden yararlanıyor. 

Stellantis'in STLA Medium platformu (Peugeot 3008 ile paylaşılan) üzerine inşa edilen Grandland çok yönlülüğe sahip. Büyük kardeşi gibi, bu platform da çeşitli motorlar yer alıyor. Elektrikli versiyonlarda Grandland, 73 kWh veya 98 kWh batarya paketi arasında bir seçenek sunuyor. 400V mimarisini kullanan bu EV'ler 160 kW'a kadar DC hızlı şarj yapabiliyor ve 700 km'ye kadar etkileyici bir menzil elde edebiliyor. Şu anda doğrulanmamış olsa da, lansman sırasında temel bir önden çekişli versiyonunun yanı sıra bundan sonra çift motorlu bir versiyonun gelmesini bekliyoruz.
 

Belki de daha ilginç bir haber, yanmalı bir versiyonun da gelecek olması ve 1.2 litrelik üç silindirli bir motor ve 48 voltluk hafif hibrit bir sistem içermesi ve daha sonra yaklaşık 80 km saf elektrik menzili sunan bir plug-in hibrit varyantın takip edecek olması. Opel, 2028 yılına kadar sadece elektrikli araç üreten bir marka olmayı planladığını söylüyor, ancak bu pazardaki son soğuma, bu stratejiyi yeniden düşünmesine neden olabilir. Şimdilik, hibrit seçeneği ciddi bir kazanç sağlayabilir.
 

Bu son Grandland ile gelen özellikler de kesinlikle satışları engellemeyecektir. Bunlar arasında Intelli-Lux Pixel Matrix HD aydınlatma, iki tonlu yüzer tavan ve keskin tekerlek kemeri özellik çizgileri ile birlikte 'Vizor' tarzı ön yüzünde yeni bir ışıklı logo yer alıyor.
 

Kabin de 16 inçlik geniş bir bilgi-eğlence ekranı, bir baş üstü ekranı ve koltuklar da dahil olmak üzere geliştirmelerle dolu. Bu koltuklar elektrikli yan desteklere, havalandırmaya ve hatta masaj fonksiyonuna sahip. Ön koltuklarda kuyruk kemiği üzerindeki baskıyı hafifletmek için özel olarak tasarlanmış bir yuva da bulunuyor.
 

"Yeni Grandland Opel için bir dönüm noktası. Bununla birlikte, istisnasız her Opel artık elektrikli olarak sunuluyor" diyor Opel CEO'su Florian Huettl. "Bu elektrikli atağımızda büyük bir adım. Yeni Grandland Rüsselsheim'da tasarlanıp geliştirildi ve Eisenach'ta üretilecek. Opel Experimental ile olan ilişkisi açık. İlk kez bu olağanüstü konsept otomobilde görülen yenilikleri sunuyor. Yeni Grandland bu nedenle önemli C-SUV segmentindeki konumumuzu güçlendirecektir".
 

Opel henüz bir lansman tarihini teyit etmemiş olsa da, Grandland'in bu sonbaharda satışa çıkmasını bekliyoruz. İçten yanmalı motor menzili ve yakıt verimliliği hakkında ek ayrıntılar muhtemelen o zamandan önce gelecektir.