yukarı

MINI Cooper 2024: İçten yanmalı motorla tanıtıldı

Yeni benzinli Cooper, EV ile neredeyse aynı görünüyor ve daha ucuz.

07 Şubat 2024 kaynak: Mini

ABD'de her iki model de standart olarak 2.0 litrelik dört silindirli motorlara sahip. Cooper S, 201 hp ve 300 Nm tork üretiyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlıyor. Giriş seviyesi Cooper'ın özellikleri henüz açıklanmadı, ancak diğer pazarlarda 156 HP ve 230 Nm tork üreten üç silindirli bir motorla geliyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 7.7 saniyede tamamlıyor.

Tasarım

Elektrikli Cooper ile çok az fark var. En belirgin değişiklik, ön tarafta biraz daha büyük iki ızgara kullanılması. Aynı farlar, yuvarlak LED gündüz farlarıyla birlikte kullanılıyor. Arkada ise üçgen matris arka lambalar bulunuyor.

Güvenlik ve teknoloji

Ön tarafta bir radar sensörü ve 12 ultrasonik sensör bulunuyor. Çıkış uyarısı, şerit takip asistanı, otomatik hız ve mesafe kontrolü gibi sürücü destek sistemleri mevcut. Ayrıca 3D görselleştirme ve gelişmiş artırılmış görüntü sunan yerleşik navigasyon da var. Dijital anahtar desteği de Mini akıllı telefon uygulaması aracılığıyla sağlanıyor.

Fiyat ve üretim

ABD modelleri Classic ve Favoured donanım seviyelerinde sunulacak ve tüm gövde renkleri üç farklı tavan rengiyle birleştirilebilecek. 17 ve 18 inçlik jantlar mevcut. Cooper S'in başlangıç fiyatı 32.000 dolar artı 995 dolar teslimat ve taşıma ücreti, giriş seviyesi modelin başlangıç fiyatı ise 28.950 dolar artı teslimat. Cooper S'in üretimi Mart'ta, giriş seviyesi modelin üretimi ise Temmuz'da başlayacak.