yukarı

Mercedes G-Serisi 2024: Hibrit takviyesi

Hem G550 hem de G63 48 voltluk hafif hibrit desteği kazanıyor, ancak G550'de V8 yerine sıralı altı motor kullanılıyor.

26 Mart 2024 kaynak: Mercedes-Benz

Mercedes G sınıfı ya da G-Wagen, 45 yılda çok fazla değişmemiş gibi görünse de, ikonik SUV 2018'de kapsamlı bir şekilde elden geçirildi ve 30 yıl sonra ilk büyük yenilemesini aldı. Neyse ki, bu hafta görücüye çıkan ve elektrikli motorlar da dahil olmak üzere bazı önemli ilerlemeler getiren bir sonraki güncelleme için o kadar uzun süre beklemek zorunda kalmadık. 

Hayır, uzun zamandır beklenen ve bu yıl içinde tanıtılacak olan tamamen elektrikli EQG'den değil, artık hem Mercedes G550'de hem de AMG markalı G63'te bulunan hafif hibrit teknolojisinden bahsediyoruz. G550, V8 motorunu kaybediyor ve entegre marş jeneratörü 20 HP ve 200 Nm tork üreterek toplam 450 HP ve 560 Nm değerlerine ulaşan turbo 3.0 litrelik sıralı altı motora sahip oluyor. 

Bu rakamlar eski V8 için 422 HP ve 610 Nm ile karşılaştırıldığında, yeni G550 güç savaşını kazanıyor ancak tork söz konusu olduğunda biraz kaybediyor, ancak yine de elde bol miktarda var ve revize edilmiş 9 vitesli otomatik şanzıman, üç diferansiyel kilidi ve düşük aralık işlevi bundan en iyi şekilde yararlanmaya yardımcı olacak. 

Ancak hem yolda hem de yol dışında daha da fazla performans vaat eden, yine güncellenmiş G63 dikkat çekiyor. G550 ile aynı 20 HP hafif hibrite sahip ancak burada 4.0 litrelik bi-turbo V8 ile çalışıyor ve kutu gibi SUV'u 4.2 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor.
 

Hibrit takviyesi aslında G63'ün 585 HP ve 850 Nm tork ile geçen yıldan farklı olmayan kağıt üzerindeki güç rakamlarını artırmıyor. Ancak hibritin gaz tepkisini iyileştirdiği ve G550'nin sekiz silindirden altı silindire geçişi kadar olmasa da yakıt ekonomisi üzerinde olumlu bir etkisi olacağı iddia ediliyor.
 

Sadece G63 müşterileri G-wagen'in yeni Active Ride kontrol süspansiyonunu sipariş etme seçeneğine sahip; hidrolik yalpa kontrol donanımı geleneksel viraj denge çubuklarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak engebeli yollarda tekerlek eklemlenmesini ve normal asfaltta yol tutuşunu iyileştiriyor. Ancak G550'yi tercih edenler aynı zamanda Offroad Cockpit dijital kontrol düzenine ve EQE SUV'dan ödünç alınan ve sürücünün kaput yokmuş gibi doğrudan altındaki engelleri görmesine yardımcı olmak için aracın altına yerleştirilmiş kameraları kullanan "şeffaf kaput" özelliğine de sahip oluyor.
 

Ancak çoğu G-Wagen'in hayatını şehir sokaklarında geçirdiği göz önüne alındığında, bu araçların hepsinden daha kullanışlı olduğunu kanıtlayacak bir makyaj bonusu var ve bu da bilgi-eğlence sisteminin nihayet dokunmatik ekran işlevselliğine sahip olması. Diğer yenilikler arasında iklim kontrollü bardak tutucular, kablosuz telefon şarjı ve iki adet 11,6 inç dokunmatik ekran içeren süslü bir arka koltuk medya kurulumu yer alıyor.
 

Mercedes ayrıca makyajlı G'nin ince bir şekilde elden geçirilmiş tampon ve ızgarasının yeni SUV'larını geçen yılki modelden farklı kılmak için yeterli olmayacağını düşünenler için Manufaktur kişiselleştirme programının kapsamını genişletti. Mercedes fiyatları açıklamadı, ancak G550 için 150 bin dolar veya G63 için 190 bin dolardan fazla bir değişiklik beklemeyin.