yukarı

Mercedes-AMG GT 43: V8 gitti 4 silindir geldi

GT'nin en güçsüz versiyonu, farklı tamponlar ve daha dar çamurluklarla görsel olarak ayırt edilebiliyor.

20 Mart 2024 kaynak: Mercedes-Benz

Mercedes-AMG, GT spor otomobilinin V8 motorunu elektrikli turbo yardımıyla 421 HP güç üreten dört silindirli bir motorla değiştiren yeni bir giriş seviyesi versiyonunu piyasaya sürdü. Mercedes-AMG GT 43 dört tekerlekten çekiş sistemini kaybederek sadece arkadan itişli olarak sunuluyor. Ayrıca, onu daha güçlü versiyonlardan ayıran yeniden tasarlanmış bir gövde kitine sahip.


Tarihteki ilk dört silindirli AMG GT, püristlere yönelik bir otomobil olarak tanımlanıyor. Güç açısından eksik olmasına rağmen Mercedes, hafif motoru ve arkadan itişli yapısı sayesinde bu otomobili "son derece dinamik yol tutuşuna ve sürüş keyfine sahip çevik bir viraj sanatçısı" olarak tanımlıyor.


Uzun kaputun altında AMG'nin F1'den ilham alan elektrikli turbo ve kayış tahrikli bir jeneratöre sahip 48V hafif hibrit sistemle eşleştirilmiş daha küçük 2.0 litrelik dört silindirli bir motor yer alıyor. Motor, gücü arka tekerleklere gönderen dokuz vitesli çok kavramalı bir şanzımanla özel olarak eşleştirilmiş.


Motor 421 HP güç ve 500 Nm tork üretirken, elektrik motoru 14 hp kadar ekstra güç sağlıyor. Bu, AMG GT 43'ün mekanik olarak ilgili SL 43 roadster'dan ekstra 41 HP güce sahip olduğu, ancak V8 ile çalışan GT 54 HP daha zayıf olduğu anlamına geliyor.

 

Mercedes'e göre giriş seviyesi AMG GT 0-100 km/s hızlanmasını 4,6 saniyede tamamlıyor ve 280 km/s azami hıza sahip. Bu hızlanma rakamı, aynı derecede güçlü ancak dört tekerlekten çekişli Mercedes-AMG A 45 S 4Matic hot hatchback'ten 0,7 saniye daha yavaş olsa da, çoğu araç sahibi bu karşılaştırmayı pek önemsemeyecektir.

 

Mercedes, insanların GT 43'ü V8 motorlu GT 53 ve 63 versiyonlarıyla karıştırmasını istemiyor, bu yüzden ona farklı bir görünüm kazandırdı. Yeniden tasarlanan ön tampon ızgara uzantısını kaybediyor ve daha büyük, birbirine bağlı girişlere sahip. Ön ve arka çamurluklar daha dar ve daha küçük yan solungaçlarla birleştirilmiş. Arka tampon, dikey çıkışlar olmadan daha temiz bir tasarıma ve dörtlü yuvarlak egzoz çıkışlarına sahip.

 

AMG, dış tasarımı renklendirmek isteyenler için 21 inçe kadar jant seçenekleri (stok modelde 19 inç jantlar kullanılıyor), sabit bir arka kanat ve parlak krom veya siyah vurgular ekleyen çeşitli paketler sunuyor.

 

AMG GT 43'ün içinde her zamanki 12,3 inç dijital gösterge ve MBUX bilgi-eğlence sistemi için 11,9 inç dokunmatik ekran bulunuyor. Standart AMG spor koltuklar Nappa deri ile döşenmiş, ancak sahipler isteğe bağlı AMG Performans koltuklarını da alabilirler. Elbette, Manufaktur kişiselleştirme programı aracılığıyla daha fazla seçenek mevcut.

 

Şasi kurulumu açısından GT 43, GT 53 ve 63 modellerine kıyasla daha dar izlere sahip. Standart olarak kompozit frenler ve beş bağlantılı ön ve arka akslar, alüminyum amortisörler ve hafif helezon yaylar içeren çelik yaylı süspansiyon ile geliyor. Daha sofistike AMG Ride Control Şasi, arkadan direksiyonda olduğu gibi opsiyonel. Ayrıca AMG Dynamic Plus paketi dinamik motor takozları, elektronik kontrollü arka kilitli diferansiyel, ekstra "Yarış" sürüş modu, alt gövde için aktif aerodinamik ve resimdeki örnekte olduğu gibi sarı fren kaliperleri ekliyor.