yukarı

Mercedes-AMG CLE 53 Coupe: Elektrik destekli 6 silindir

Yeni model, hafif hibrit bir sistemle desteklenen 3.0 litrelik turbo sıralı altı silindirli motorla geliyor.

06 Aralık 2023 kaynak: Mercedes

Mercedes CLE Coupe ailesi şimdi güçlü 2024 CLE 53 4Matic+ Coupe şeklinde yeni ve çekici bir versiyona sahip ve bazı müşterilerin muhtemelen beklediği tam gelişmiş AMG modeli olmasa da, standart seriye biraz renk katıyor.

Mercedes-AMG'nin diğer '53' rozetli modelleri gibi, CLE 53 4Matic+ Coupe de geliştirilmiş yanma odaları, yeni piston segmanları, optimize edilmiş enjeksiyon ve yeni bir egzoz gazı turbo ile güncellenmiş 3.0 litrelik turbo sıralı altı motor kullanıyor. Bu motor, otomobil üreticisinin ikinci nesil entegre marş jeneratörü ve 23 hp ve 205 Nm torka kadar ekleyebilen 48 voltluk bir elektrik sistemi ile birlikte çalışıyor.

Yeni model 5.800 d/d ile 6.100 d/d arasında 450 hp güç ve 560 Nm tork ya da Overboost işlevi etkinleştirildiğinde 600 Nm tork üretiyor. Motor, AMG'nin dört tekerleği de tahrik eden tanıdık 9G 'Speedshift' şanzımanına bağlanmış. CLE 53 4Matic+ Coupe 100 km/s hızlanmasını 4,2 saniyede tamamlıyor ve elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s veya opsiyonel AMG Sürücü Paketi ile 270 km/s azami hıza ulaşabiliyor.

Otomobil Slippery, Comfort, Sport, Sport+ ve Individual konfigürasyonlarında sürülebiliyor ve motor, şanzıman, şasi ve direksiyon tepkisi gibi alanlar farklı modlar arasında ayarlanabiliyor. Mercedes-AMG ayrıca otomobili her zaman arkadan itişli hale getiren bir drift moduna da sahip. Ancak bu, pek çok araç sahibinin kullanmasını beklediğimiz bir mod değil.
 

Daha da önemlisi, 100 km/s kadar hızlarda arka tekerlekleri 2,5 dereceye kadar ve 100 km/s üzerindeki hızlarda ön tekerleklere paralel olarak 0,7 dereceye kadar döndürebilen standart arka aks direksiyonu donanımı olmuş. Ayrıca konfordan ödün vermeden çevikliği artırmak için tasarlanmış üç kademeli AMG direksiyon ve AMG Ride Control süspansiyon sistemi de bulunuyor.
 

Görsel olarak, CLE 53 4Matic+ Coupe daha düşük versiyonlarından hemen ayrılıyor. Daha agresif bir tamponla birlikte tanıdık bir AMG ön ızgara içeriyor. Mercedes tasarımcıları ayrıca ön kemerleri 58 mm ve arka kemerleri 75 mm genişleterek araca yolda çok daha heybetli bir duruş kazandırmış. Bir dizi 19 inç jant standart olarak sunulurken 20 inçlik jantlar da mevcut.
 

Değişiklikler arkada koyu kırmızı bir unsurla bağlanan yenilenmiş LED arka lambalarla devam ediyor. Ayrıca küçük bir dudak spoyleri, yeni ikiz egzoz çıkışları var ve müşteriler otomobili daha büyük bir difüzör, dudak spoyleri ve ön ve arka aerodinamik fiskeler ekleyen bir AMG Optics paketi ile de sipariş edebiliyor. İki AMG Gece paketi ve AMG Karbon paketleri de mevcut.
 

Kabinde siyah deri ve Alcantara ile kaplanmış tanıdık düz tabanlı AMG Performance direksiyon simidi bulunuyor. Ayrıca gösterge panelinde bol miktarda karbon fiber, kırmızı kontrast dikişler, özel deri ve mikrofiber kaplı koltuklar ve çeşitli deri ve Nappa deri seçenekleri var. AMG ayrıca bir dizi performans koltuğu da sunuyor.
 

Mercedes-AMG, CLE 53 4Matic+ Coupe'nin hangi pazarlarda satışa sunulacağını henüz teyit etmediği gibi ne zaman piyasaya sürüleceğini ya da fiyatının ne kadar olacağını da açıklamadı.