yukarı

Mercedes-AMG CLE 53 2025: Hafif hibrit kumaş tavanla birleşiyor

Yenilenen model, elektrikli çift turbo altı silindirli motoru CLE 53 coupe ile paylaşıyor.

07 Mayıs 2024 kaynak: Mercedes-Benz

  • CLE 53 Cabriolet, aynı AMG'ye özgü donanımlara sahip yakın akraba Coupe'yi takip ediyor.
     
  • Üstü açık model, 449 hp güç üreten hafif hibrit çift turbolu 3.0 litrelik altı silindirli bir motorla donatılmış.
     
  • AMG görselleri arasında yeniden tasarlanmış tamponlar, daha geniş çamurluklar ve çapı 20 inç'e varan yeni jantlar yer alıyor.
     
Mercedes-AMG
, yaz Kuzey Yarımküre'yi vurmadan hemen önce CLE 53 4Matic+ Cabriolet'i tanıtarak Coupe versiyonuna üstsüz iki kapılı bir gövdeyle katıldı. Üstü açık CLE'nin şimdiye kadarki en güçlü versiyonu, 449 hp güç ve 600 Nm'ye kadar tork üreten hafif hibrit çift turbolu 3.0 litrelik düz altı motora sahip. 

Beklendiği gibi, CLE 53 Cabriolet agresif görünümlü ızgara, daha sportif tamponlar, daha geniş çamurluklar ve dörtlü yuvarlak egzoz çıkışları dahil olmak üzere tam bir AMG elbisesi giyiyor. Siyah, kırmızı veya gri tonlarında sunulan elektrikli geri çekilebilir kumaş tavan, hafifçe yeniden tasarlanmış arka güverte ve kabini çevreleyen krom kaplama ile birlikte onu CLE 53 Coupe'den ayıran özellikler. 

AMG markalı CLE Cabriolet standart olarak 19 inçlik jantlara sahip ancak daha da havalı 20 inçlik alaşımlarla donatılabilir. Opsiyonel AMG Styling paketi aerodinamik kanatçıklar, bir dudak spoyleri ve egzoz çıkışları arasına parlak siyah bir difüzör ekler. Son olarak, CLE'lerine daha da fazla para harcamak isteyenler AMG Night ve Carbon paketlerini seçebilirler.
 

İçeride, tanıdık kokpit, 12,3 inç dijital gösterge paneli ve tavan aşağıdayken ışık yansımalarını azaltmaya yardımcı olan elektrikli eğme işlevine sahip 11,9 inç bilgi-eğlence sisteminden oluşuyor. Katlama işlemi 20 saniye sürüyor ve 60 km/saat hıza kadar sürüş sırasında gerçekleştirilebiliyor. Kumaş tavan bagaj bölmesine oturarak bagaj kapasitesini 385 lt'den 295 lt'ye düşürüyor.
 

Mercedes, üstü açılabilir aracın tüm yolcularını "elverişsiz rüzgar koşullarında" rahat ettirmek için Aircap elektrikli rüzgar deflektörü ve Airscarf boyun ısıtma ve havalandırma sistemini ekledi. Aynı zamanda, devrilmeye karşı koruma sistemi, sert sütunlar, ilave hava yastıkları ve yapısal olarak güçlendirilmiş gövde güvenliği artırıyor. Deri koltukların sıcak hava koşullarında aşırı ısınmasını önleyen özel kaplama ve isteğe bağlı dinamik ortam aydınlatması da diğer havalı özellikler.
 

Tahmin edilebileceği gibi, CLE 53 Cabriolet eşdeğer Coupe ile aynı motorları paylaşıyor. Çift turbolu 3.0 litrelik sıralı altı benzinli motor 449 hp ve 560 Nm tork üretiyor ve Overboost işlevi kullanılarak 600 Nm'ye kadar çıkabiliyor. 48V marş jeneratörü ekstra 23 hp ve 205 Nm katkı sağlayarak verimliliği artırıyor.
 

Güç, 9G Speedshift şanzıman ve tamamen değişken 4Matic+ sistemi aracılığıyla dört tekerleğe iletiliyor. Affalterbach'tan gelen diğer özellikler arasında adaptif AMG Ride Control süspansiyon, üç kademeli AMG Parametre direksiyon, yüksek performanslı frenler ve standart arka aks direksiyonu yer alıyor.
 

0-100 km/sa hızlanma 4,4 saniyede tamamlanıyor ancak opsiyonel AMG Dynamic Plus Paketinin Race Start fonksiyonu kullanılarak 4,2 saniyeye kadar düşebiliyor ve Coupe'nin hızlanma özellikleriyle eşleşiyor. Aynı şekilde, azami hız elektronik olarak 250 km/saat ile sınırlı ve isteğe bağlı olarak 270 km/saate yükseltilebiliyor.
 

Mercedes-AMG CLE 53 4Matic+ Cabriolet'nin fiyatlandırması ve bulunabilirliği daha sonraki bir tarihte açıklanacak. CLE Cabriolet'in daha düşük versiyonlarında olduğu gibi, AMG markalı modelin eşdeğer Coupe'den daha pahalı olması bekleniyor. AMG gelecekte muhtemelen E Performance plug-in hibrid sistemiyle birlikte gelen daha da güçlü bir CLE 63 sunacak.