yukarı

Maserati GranCabrio: 550 HP’lik üstsüz

Maserati GranTurismo'nun üstsüz versiyonu da yakın gelecekte tamamen elektrikli bir motorla sunulacak.

29 Şubat 2024 kaynak: Maserati

Maserati, 2022 yılında tanıtılan GranTurismo'nun üstü açık muadili olan yeni GranCabrio'yu nihayet tanıttı. Bu 2+2 üstü açılabilir araç başlangıçta Trofeo donanımında güçlü Nettuno V6 motorla sunuluyor. Bununla birlikte, yakın gelecekte tamamen elektrikli Folgore versiyonunun tanıtılmasıyla ürün yelpazesi genişleyecek.


 

Bazıları Maserati GranCabrio'nun üstü açılabilir tasarımı sayesinde kapalı tavanlı GranTurismo'ya kıyasla daha seksi göründüğünü iddia edebilir. Öne çıkan özelliklerden biri, bilgi-eğlence ekranı üzerinden veya basit hareketlerle rahatça kontrol edilebilen kumaş tavanı oluyor. Tavan, 50 km/s hıza kadar seyir halindeyken bile 14 saniye gibi kısa bir sürede geri çekiliyor. 

Optimum konfor için tasarlanan yumuşak tavan, olağanüstü termal ve akustik yalıtım sunuyor ve beş farklı renkte mevcut: siyah, mavi marine, titan grisi, grej ve garnet. Karoserinin büyük bir kısmı GranTurismo ile paylaşılsa da GranCabrio, estetiğine benzersiz bir dokunuş katan yeniden tasarlanmış bir arka tasarıma sahip. 

Aynı durum 2+2 iç mekan için de geçerli. Dijital kokpit 12,2 inçlik bir gösterge paneli, opsiyonel bir head-up ekran, 12,3 inçlik bir dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ve klima kontrolleri için 8,8 inçlik bir dokunmatik ekrandan oluşuyor. Modelde standart olarak 13 hoparlörlü bir Sonus Faber ses sistemi veya opsiyonel 1.060 watt konfigürasyonunda 16 hoparlöre kadar ses sistemi bulunuyor. 

Açık havada sürüş deneyimini daha keyifli hale getirmek için Maserati, GranCabrio'yu sürücü ve ön yolcu için üç yoğunluk seviyesi sunan standart bir boyun ısıtıcı ile donattı. Ayrıca, iki koltuklu bir düzen için kullanımı sınırlı olsa da, kabin içindeki türbülansı azaltan isteğe bağlı bir rüzgar durdurucu bulunuyor.
 

Maserati GranCabrio'nun resimde görülen örneği, koyu mavi renk tonunu kabin için çarpıcı bir kırmızı döşemeyle birleştiriyor. Trofeo spesifikasyonuna sahip olan araçta daha sportif ön ve arka tamponlar, bol miktarda karbon fiber süsleme ve siyah renkli çok kollu alaşım jantlar yer alıyor.
 

Kaputun altında Maserati'nin çift turbolu 3.0 litrelik V6 Nettuno motoru yer alıyor ve en güçlü konfigürasyonunda 550 HP ve 650 Nm tork sağlıyor. Arka tekerlekleri tahrik eden sekiz ileri otomatik şanzımanla eşleştirilmiş. Üstü açılabilen modelin 100 kg'lık ağırlık cezası nedeniyle performans coupe'ye kıyasla biraz törpülenmiş. Sonuç olarak, 0-100 km/sa hızlanması 3,6 saniye sürüyor ve azami hızı 316 km/sa.
 

Trident markasının GranCabrio'yu 490 HP ve 600 Nm tork üreten V6'nın daha az güçlü versiyonuyla da sunacağını varsaymak yanlış olmaz. Maserati'nin sıfır emisyonlu serisine tamamen elektrikli bir GranCabrio Folgore'nin katılacağı da resmi olarak doğrulandı. Bu aracın GranTurismo Folgore ile üçlü motor düzenini paylaşması ve toplam 761 HP güç üretmesi bekleniyor.
 

Maserati, yeni GranCabrio Trofeo'nun fiyatını önümüzdeki aylarda piyasaya çıkmasına yakın bir zamanda açıklayacak. Spor otomobillerin ve grand tourer'ların diğer üstü açılabilir versiyonlarında olduğu gibi, GranCabrio'nun GranTurismo'nun eşdeğer donanımından biraz daha pahalı olacağını varsayabiliriz.