yukarı

Land Rover Defender 2020 Türkiye'de: Kralın Dönüşü

Bir kültür mirası sayılabilecek Land Rover Defender, kendi köşeleri gibi dünyanın köşelerini de törpüleme iddiasıyla Türkiye'de

kaynak: Land Rover

Gelin, ayrıntılara dalmadan en merak edilen konuyla başlayalım: Yeni Land Rover Defender fiyat bilgisi...

 

Türkiye'de tek motor seçeneği 2.0 D240 dizel, dört donanım paketi (S, SE, HSE ve First Edition) ve 1.029.413 TL ila 1.304.842 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Dört farklı aksesuar paketiyle yeni Defender'ın fiyat listesine kendi katkınızı yapmanız da mümkün tabii:)

 

Gelelim yeni Defender'ın ilk başta biraz tepki çeken ama gün geçtikçe benimsenen tasarım detaylarına...

 

Land Rover Defender 2020'nin tasarım özellikleri

 

Bir efsaneyi baştan aşağı yenileyerek diriltmek kolay olmasa gerek. Hele ki o efsane, bir yandan rustiksever off-road'cular ve Kraliçe'nin çiftçileri, bir yandan onunla hiç ilgisi olmayanların bile sahiplenip kendince bir kimlik yüklediği Land Rover Defender ise...

 

Bize sorarsanız, özellikle önden eskisi kadar şahsına münhasır değil yeni Defender. Hani müsadenizle Discovery 4'ün modernize hali diyeceğiz ki belki kendisini de fazlasıyla özlediğimizdendir... Arka yarıdaki ata Defender'a saygı duruşu niteliğindeki detaylar ise daha bir takdir edilesi. Alıştıkça daha çok seveceğiz gibi görünüyor.

 

 

Ama Defender'ın yola eski tekerlekli alet çantası haliyle devam edemeyeceği de açıktı. Bir yandan emisyon yasalarına uyması, bir yandan eskisinden 5 kat fazla satması, yani 128 ülkede çok daha fazla talipli üretmesi gereken bir arazi efsanesi Land Rover Defender 2020.

 

Özetle, maksimum sadelikte hatlarına karşın "kıymetli" görünmeyi de başaran bir daha rafine Defender var karşımızda.

Her açıdan "en" Defender

 

Tabii konu Defender olunca, cümlelerin içinde bolca "en" geçmesi de kaçınılmaz.

 

Bir kere Land Rover'ın bugüne kadar ürettiği en üstün arazi kabiliyetli 4x4 yeni Defender. Üzerine inşa edildiği revize edilmiş alüminyum D7x platformu, Defender'ın markanın bugüne kadarki en dirençli gövdeye sahip olmasını sağlamış. 

Dayanıklılık iddiasını kusursuz bir şekilde kanıtlamak için, çöller, kutuplar, vahşi kanyonlar, dağ-bayır ve asfaltta 1.2 milyon km süren ekstrem spor sınavlarından geçmiş Defender. Derler ki yeni Defender'a 62.000 farklı test uygulanmış. 

Bir "en" de donanımdan gelsin! 2020 Land Rover Defender, gelmiş geçmiş en fazla aksesuar ve kişiselleştirme seçeneği sunan Land Rover. Terastaki çadır ve ona tırmanma merdiveni dahi listede. Hülasa, vahşi doğada birbirinin aynı iki Defender bulmak imkânsız olacak... 

 

Land Rover Defender ve yaklaşmalar, açılar, hacimler...

 

291 mm'lik yerden yükseklik, 38 derece yaklaşma, 28 derece aşma ve 40 derece uzaklaşma açısına sahip yeni Defender, 90 cm derinlikte sulardan gecip, 3,5 tona varan ağırlıkları çekebiliyor. 

1.075 litrelik devasa bagaj hacmini, koltukları yatırınca 2.390 litreye çıkarmak ve toplam 900 kg (tavanda 168 kg dahil) yük taşımak mümkün Defender'da.

 

Park halinde 300 kg'a çıkan tavan taşıma kapasitesi, vahşi geceleri Defender'ın tepesindeki çadırda geçirebileceğiniz anlamına geliyor.

 

Açılışta 6 ya da 7 koltuk opsiyonlu "Defender 110", kısa süre sonra daha kompakt, 3 kapılı "Defender 90" ve ticari/fonksiyonel açılımları olacak Defender'ın.

 

6 koltuk nedir derseniz, vites kolunu ön konsola alan Defender, eski günlerde olduğu gibi ön sıranın ortasına bir çift popoluk yer açmış durumda. Eski Defender'ın aksine, yenisi tüm popo ve omurgaları yüksek konfor içinde taşıma iddiasında.

 

 

Teknik açıdan yeni Land Rover Defender

 

Sürekli 4 tekerden çekiş, dördü de bağımsız süspansiyonlar, havalı süspansiyon opsiyonu, çift hızlı şanzıman, merkezi diferansiyel ve arkada aktif kilitli diferansiyeliyle (opsiyonel) Land Rover Defender hayal edebildiğiniz her yere gitmeye hazır. 

Land Rover'ın meşhur Terrain Response II yazılımı yol ve zemin durumuna göre orkestrasyon yaparken, tecrübeli araziciler 10 inçlik dokunmatik ekranı kullanarak önemli ayarları (direksiyon, gaz tepkisi, şanzıman) kendileri yapabilecekler. 

Land Rover Defender'ın sınırsız teknolojik oyuncakları sürüş destekleriyle sınırlı değil elbette. Bunlardan en dikkat çekeni ClearSight isimli, aracın ön-alt kısmındaki zemini görmenizi sağlayan kamera sistemi. Kanyon'un otopark katlarını tırmanırken çok işe yarayacağı kesin!

 

 

Ve motor!

 

Türkiye'de şimdilik sadece D240 dizel motorla satışa sunuluyor Land Rover Defender 2020. Ama dünyada 4 silindirli "Ingenium" P300 benzinli ve çift turbolu D200 - D240 dizel kardeşlerle yola çıktı Defender. Zaman içinde 6 silindirli bir yarı hibrit olan P400 ve şarj edilebilir hibrit P400e seçenekleri de sahneye çıkacak. 

P'den sonra gelen rakamlar motorun beygir gücünü temsil ediyor ama şarj edilebilir hibrit motorda işler değişebilir. Tüm Defender'ların ZF kökenli 8 ileri otomatik şanzımanlarla eşleştiğini de not edelim. Aynen öyle, yeni Land Rover Defender'da manuel vites söz konusu değil. 

48 Voltluk Lityum İyon batarya desteğiyle yol alan yarı hibrit P400 (400 hp), 6.5 saniyelik 0-100 km derecesiyle bugüne kadarki en hızlı Land Rover Defender olacak.
 

Her ne kadar platformu uygun olsa da yakın gelecekte %100 elektrikli bir Defender'dan bahsetmiyor Land Rover. Çöl ortasında şarj noktası bulmak sıkıntı olabilir sonuçta.

  

İngiltere'de 2020'nin başında 40.000 Pound'luk açılış fiyatıyla satışa sunulan yeni Land Rover Defender, Türkiye'de 4 Temmuz 2020'den itibaren 1.029.413 TL ile 1.304.842 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.