yukarı

Lancia Ypsilon EV 2024: 400 km menzili ile tanıtıldı

Lancia, elektrikli versiyonlarını tanıtmadan önce sadece 1.906 adet Ypsilon Limited Edition Cassina üretecek.

02 Şubat 2024 kaynak: Lancia

İhmal edilmiş Lancia markasının çok beklenen "rönesansı", otomobil üreticisinin ilk EV'si ile nihayet başladı. Çok sayıda sızıntı ve tanıtımın ardından, tamamen yeni Lancia Ypsilon, 14 Şubat'ta Milano'da gerçekleşecek olan halka açık ilk gösterimi öncesinde resmi olarak önizlendi.

Alt kompakt model ya da Avrupa'da B segment olarak adlandırılan model, EV'ye özel Limited Edition Cassina donanımıyla tanıtıldı. Lancia, markanın kuruluş yılı şerefine 1.906 adet "numaralı ve sertifikalı ünite" üretmeyi planlıyor.

Lancia Ypsilon'u ilk kez tüm ihtişamıyla gösteriyor olsa da, daha önceki birkaç sızıntıdan görünüşüne zaten oldukça aşinayız. Lancia'nın yeni tasarım dilinin ilk üretim modeli olan Ypsilon, "calice" ızgarasının ışıklandırılmış versiyonunu ve ikonik Lancia Stratos'tan esinlenen yuvarlak arka lambaları içeriyor. Bu özellikler Pu+Ra HPE konseptiyle önizlendi ve Gamma crossover ve Delta hatchback de dahil olmak üzere gelecekteki tüm modellerde ortak olacak.

Dış tasarımda öne çıkan diğer özellikler arasında ön tampona normalden daha alçak monte edilmiş poligonal farlar ve dış kısımdaki parlak siyah vurgular yer alıyor. Yine de tanıdık oranlar, ortak ayna kapakları ve seranın bazı bölümleri yeni Ypsilon'un Peugeot 208 ve Opel Corsa'nın gururla İtalyan kardeşi olduğu gerçeğini gizleyemiyor.
 

En azından Lancia'ya göre, kabinin bir İtalyan oturma odasını andırması için yüksek kaliteli malzemelere ve benzersiz tasarım özelliklerine çok önem verildi. Bu his, malzeme ve renk seçimine katkıda bulunan İtalyan üst düzey mobilya markası Cassina ile yapılan iş birliği sayesinde vurgulanmış. Öne çıkan özellikler arasında nostaljik "cannelloni" motifli kadife döşemeli koltuklar ve bir sehpa gibi görünen dairesel orta konsol yer alıyor.
 

Yeni Ypsilon aynı zamanda Lancia'nın SALA (Sound Air Light Augmentation) bilgi-eğlence sistemini tanıtan ilk model olma özelliğini taşıyor. Dijital kokpit çift ekranlı bir düzene sahipken, gösterge panelinin üstündeki ışıklı küre muhtemelen yapay zeka ile geliştirilmiş bir sanal asistan görevi görüyor.
 

Lancia yeni Ypsilon'un teknik özelliklerini açıklamamış, bunun yerine dış ve iç tasarımına odaklanmış. Verilen tek resmi rakam, tek bir şarjla 403 km olan WLTP menzili. Bu menzil muhtemelen aynı boyut ve platformdaki çeşitli Stellantis EV'ler arasında paylaşılan 54 kWh'lik bir batarya paketinin kullanılmasıyla elde ediliyor.
 

İtalyan hatchback, platformunu Peugeot e-208 ve Opel Corsa (tanıdık profili açıklıyor) ve hatta Jeep Avenger dahil olmak üzere çok sayıda diğer Stellantis aracıyla paylaşıyor. Elektrikli hatchback'i, grubun parça kutusundaki hafif hibrit turbo 1.2 litrelik üç silindirli motoru miras alması beklenen hibrit bir versiyon takip edecek.
 

Lancia Ypsilon Limited Edition Cassina, 14 Şubat'taki görücüye çıkışının ardından İtalyan showroomlarında bir tura çıkacak ve hemen siparişe açılacak. Şirket, İtalyan hayranlarını resmi web sitesi üzerinden "bağlayıcı olmayan" bir ilgi beyanı formu doldurarak "1 of 1906" kampanyasına katılmaya teşvik ediyor. Son olarak, 13 yaşındaki Lancia Ypsilon sadece İtalya'da satışa sunulurken, markanın bayi ağının genişletilmesinin ardından yeni nesil daha fazla Avrupa pazarında satılacak.