yukarı

Kia K4 2024: Güçlü tasarımıyla dikkat çekiyor

Yeni kompakt sedanın önümüzdeki hafta New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda dünya çapında görücüye çıkması bekleniyor.

21 Mart 2024 kaynak: Kia

Gelecek yıllarda Kia'nın Forte sedanı sadece karıştığı hırsızlık salgınıyla hatırlanabilir. Ancak içimizden bir ses halefinin çok daha unutulmaz olacağını söylüyor. Kia'nın önümüzdeki hafta New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda tam küresel lansmanından önce bugün bize bir bakış sunduğu K4 ile tanışın.


Eski Stinger'ın fastback stilini ve kalın D sütunlarını yeni EV9 SUV'un keskin gövde yüzeyleri ve yüksek teknolojili yüzüyle birleştiren K4, 2018'de satışa sunulan Forte'den çok daha sert ve sofistike görünüyor. Kia tasarım dilini 'Twist Logic' olarak adlandırıyor ve bu yaklaşımın twist kısmı, ışığın kaslı ön ve arka çamurlukların üst kısmına vururken alt kısımları gölgede bırakmasından anlaşılıyor.


Arka çamurluk şekli, güçlü D sütunu ve arka kapının gizli tutamağının birleşimi, tüm araca uzun, iki kapılı bir coupe görünümü veriyor ve bu görüntü daldırma burunla daha da güçlendiriliyor. Klasik bir GT otomobilin modern bir yorumu gibi, ancak ön ve arka LED ışıklarda veya tamamen dijital iç mekanda retro bir şey yok.


İçeride, kare direksiyon simidi ve ince ama geniş dijital gösterge paneli, EV6, EV9 ve yeni makyajlı Sorrento'da görülen stil ipuçlarının bir karışımını içeren bir kabinin odak noktaları. Ancak hepsi döner vites seçicilere sahip olan bu Kiaların aksine, K4'ün konsolunda eski moda bir T-bar kolu bulunuyor. Diğer geleneksel ayrıntılar arasında merkezi havalandırma kanallarının üstünde ve altında bulunan iki sıra sabit tuş ve ekrandaki seçimlere yardımcı olmak için bir döner kumanda yer alıyor.

 

Kia, K4'ün çeşitli 'heyecan verici' yeni koltuk döşemeleriyle sunulacağını söylüyor ve burada görülen araçtaki Arduvaz Yeşili tam olarak nabzımızı hızlandırmasa da, Canyon Brown ile birlikte hala mevcut olan sıkıcı eski gri ve siyahtan çok daha ilginç görünüyor.

 

Bugün sadece K4'ün tasarımını göstermekle yetindik, yani dış görünümün altında neler olduğunu öğrenmek için önümüzdeki haftaya kadar beklememiz gerekecek. Ancak serinin 22.000 $ civarında başlamasını ve 1.6 litrelik turbo, dört silindirli bir motor ve bazı pazarlarda hibrit bir model içermesini bekliyoruz, ancak EV seçeneği yok.