yukarı

Kia EV6 test: Eksik bulmakta zorlandık

Kia EV6, kaliteli bir iç mekân ve sportif bir sürüş sunan mükemmel, tamamen elektrikli bir aile otomobili…

04 Şubat 2024 kaynak: Arabazzi

Yetenekli bir elektrikli otomobil arayan aileler, Kia EV6'ya kolayca uyum sağlacaklar. Güvenilir 450 km’den fazla menzili, hızlı şarj özelliği ve makul standart donanım sayısı, şık ve zarif bir tasarımla birleşiyor. Yakın akraba Hyundai Ioniq 5, daha kutu şekli sayesinde biraz daha pratik bir seçenek, ancak EV6 daha sportif bir his veriyor ve sürüşü daha iyi. Aslında, EV6 sürmesi en iyi elektrikli otomobillerden biri ve 585 HP EV6 GT ise karışıma gerçekten hızlı bir performans katıyor.

Kia, büyük ölçüde e-Niro'nun büyük başarısı sayesinde bir süredir elektrikli otomobil sahnesinde önemli bir oyuncu. Güney Koreli marka şimdi 2040 yılına kadar tamamen elektrikli bir otomobil şirketi olmayı planlıyor.
 

Hyundai Ioniq 6 sedan, Genesis GV60 coupe-SUV, Kia'nın yeni amiral gemisi EV9 yedi koltuklu ve Kia EV6 ile birlikte 2021'deki Yılın Otomobili olan Hyundai Ioniq 5'in temelini oluşturan Electric-Global Modular Platform (E-GMP) adlı elektrikli otomobil mimarisi üzerine oturuyor. EV6 ve EV9, Kia'nın elektrikli otomobil serisinde e-Niro'nun daha keskin görünümlü halefi ve yakın zamanda güncellenmiş, ancak yine de tamamen ilginç Soul EV ile birlikte yer alıyor, ancak bu modeller E-GMP platformunu kullanmıyor.

EV6, geleneksel bir SUV'dan çok sportif bir aile crossover'ı ancak kendisini yakından bağlantılı Hyundai Ioniq 5, Ford Mustang Mach-E, Nissan Ariya (2022 Yılın Otomobili), Skoda Enyaq iV ve Volkswagen ID.4 gibi modellerle karşı karşıya bulunuyor. Ancak Kia EV6 ile kesinlikle üst sınıfa geçmek istiyor ve Audi Q4 e-tron, Polestar 2, BMW i4, Tesla Model 3 veya Model Y'yi düşünen müşterileri de hedefliyor.

Her EV6 77.4kWh bataryadan güç alıyor, ancak arkadan veya dört tekerlekten çekiş seçeneği sunuluyor. Daha ucuz olan arkadan itişli modellerde 229 HP gücünde tek bir elektrik motoru bulunurken, dört tekerlekten çekişli versiyonlarda her aksta 325 HP güç üreten bir motor yer alıyor. EV6'nın arkadan itişli versiyonu maksimum 528 km menzile sahipken, dört tekerlekten çekişli versiyonlar bu menzilin çok gerisinde kalıyor.

EV6 GT modeli de çift motorlu bir yapıya sahip ancak toplamda 585 HP ve 740 Nm güç üretiyor. Sadece 3,5 saniyelik 0-100 km/s süresiyle, bazı süper otomobilleri utandırmak istiyorsanız istediğiniz sürüm bu olacaktır.
 

Donanıma baktığımızda 19 inç alaşım jantlar, LED farlar, deri döşeme, ısıtmalı ön koltuklar, ikiz 12,3 inç kavisli ekranlar, geri görüş kamerası ve Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon bağlantısı gibi cömert bir donanıma sahip. Ayrıca kabini ısıtmaya yardımcı olarak soğuk aylarda akü verimliliğini artırmak için tasarlanmış bir ısı pompası ile de mevcut olduğunu belirtmek gerekir.

Hyundai Ioniq 5 ile aynı E-GMP elektrikli otomobil platformu üzerinde oturmasına rağmen, EV6 daha sportif bir hisse sahip. MacPherson gergi kollu ön süspansiyon ve çok bağlantılı arka uç, aracın kontrollü bir şekilde kullanılmasına yardımcı oluyor. EV6, retro esintili kuzeninden biraz daha sert bir yapıya sahip ve o kadar uzun değil, bu nedenle daha düşük bir ağırlık merkezinden yararlanıyor.

Sonuç olarak EV6'nın sürüşü daha sert ama yine de konforlu. Şehir içinde ve engebeli yollarda kıpırdanma eğilimi gösterse de otoyolda seyir halindeyken sakinleşiyor. Kia'nın otonom sürüş teknolojisi uzun yolculuklarda da yardımcı oluyor ve kullanımını kolay bulduk.

Kia'nın mükemmel i-Pedal kurulumu da direksiyon simidinin arkasındaki kulakçıklarla, tek pedallı sürüş modu da dahil olmak üzere çeşitli fren gücü seviyeleri arasında anında geçiş yapmanıza olanak tanıyor. Tüm elektrikli araçların tek pedal moduna sahip olmasını diliyoruz, çünkü bu özellikle dur-kalk trafiği için harika. Bununla birlikte, dar şehir sokaklarında sürüş yaparken EV6'nın ne kadar uzun olduğunun hissediyorsunuz. Yaklaşık 4,7 metre uzunluğuyla Kia'nın yedi koltuklu SUV'u Sorento ile neredeyse aynı uzunlukta.

Yani EV6 şehir içi bir araç olarak ideal değil, ancak diğer bazı aile elektrikli araçlarının aksine Kia'yı virajlı yollarda sürmek çok eğlenceli. Aslında, kullandığımız en keyifli elektrikli otomobiller arasında yer alıyor. Kontrollü olmasının yanı sıra, virajlarda çok fazla gövde yuvarlanması yok ve motorlar tepkilerinize gerçekten duyarlı.

Sürüş modu seçicisini Eco veya Normal'de bırakmak performansı aşırı derecede azaltmıyor, bu da iyi bir şey çünkü Spor modu günlük sürüş için biraz fazla çılgın olabiliyor. Çift motorlu EV6'nın ağırlığı 2.090 kg'a kadar çıktığından (tek motorlu versiyon 1.985 kg), daha keskin gaz ve direksiyon tepkileri bu Sportif ayarda biraz fazla yoğun ve özellikle virajlı B yollarında seyahat ederken biraz dengesiz ve aşırı heyecanlı hale geliyor.

Dört tekerlekten çekişli modeller, temel arkadan itişli versiyonlara kıyasla düz hat hızında makul bir artış sağlıyor, ancak EV6 virajlarda ve daha dar dönüşlerde en mutlu olmadığı için bu en iyi şekilde asfaltın pürüzsüz, düz bölümlerinde sağlanıyor. Bununla birlikte 585 HP GT modeli, elektronik kontrollü süspansiyon ve sınırlı kaymalı diferansiyel ile birlikte geliyor ve bu da daha çevik hissetmesine yardımcı oluyor.

Arkadan ve dört tekerlekten çekişli modeller arasında maksimum hız açısından bir fark yok, çünkü her ikisi de 185 km/s hıza ulaşıyor. İkisi arasındaki fark 0-100 km/s kıyaslamasında daha belirgin. 229 HP gücündeki arkadan itişli araçlar 350 Nm torkları sayesinde 7,3 saniyelik bir sprint süresine sahip. Bir aile otomobili için yeterli olduğunu söyleyebiliriz, ayrıca tek motor hala bir EV'den beklediğiniz anında tepkiyi veriyor ve otoyol sollamaları için yedekte yeterince güç var.
 

325 HP’lik AWD versiyonu, 5,2 saniyede 100 km/s hıza iki saniyeden daha hızlı ulaşıyor. Elbette güçteki sıçrama önemli, ancak torkun 605 Nm'ye yükselmesi, ayakta dururken ekstra yumruk atmaya yardımcı oluyor.
 

Özellikle aceleniz varsa, 585 HP gücündeki EV6 GT 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3,5 saniyede tamamlıyor ve ardından 260 km/s azami hıza ulaşıyor. Hız göstergesindeki rakamlar endişe verici bir hızla tırmanırken, gaz pedalına basmak sizi koltuğunuza sabitliyor.
 

Her EV6, arkadan veya dört tekerlekten çekiş kurulumları seçiminize bağlı olarak bir veya iki elektrik motoruna güç sağlamak için kullanılan 77,4kWh'lik bir bataryaya sahip. Alaşım jantların donanım seviyesi ve boyutu da şık aile EV'sinin menzilini etkileyebilir. RWD tek motorlu versiyonlar EV6 serisindeki en uzun menzili sunuyor ancak AWD çift motorlu modeller maksimum 506 km menzil ile çok geride değil. 585 HP gücündeki EV6 GT, aynı 77,4kWh bataryadan güç alıyor, ancak maksimum 424 km menzil sunuyor.
 

Dört tekerlekten çekişli olarak sunulan EV6’yı test ettiğimizde, şehir içi yollar ve otoyolların bir karışımında kullandık, ancak yüksek hızlarda seyretmeye başladığımızda verimlilik rakamının bir kez bile düştüğünü görmedik. Sonunda kWh başına 6.3 km’lik sabit bir ortalama tüketmeyi başardık, bu da gerçek dünyada 485 km’lik bir menzile denk geliyor.
 

EV6'nın resmi menzili VW ID.4, Skoda Enyaq iV, Tesla Model Y ve Nissan Ariya gibi rakipleriyle aynı seviyede, ancak rakiplerinden ayrılan noktası sınıfının lideri ultra hızlı şarj özelliği. Hyundai Ioniq 5 kardeşi ve Porsche Taycan gibi EV6 da 800V şarj sistemi kullanıyor ve 350kW'lık ultra hızlı bir şarj cihazına bağlanabilirseniz, yüzde 10 ila 80'lik bir doldurma işlemi sadece 18 dakika sürüyor. EV6'daki 77.4kWh bataryanın tamamen doldurulması, 7.4kW'lık bir ev duvar kutusundan yaklaşık 12 saat sürüyor.
 

Kia, şık bir dış tasarım ve geniş, teknoloji dolu bir kabin ile birlikte pratik bir menzil ve ultra hızlı şarj yeteneği sunan sıfır emisyonlu bir aile otomobili üretmek için tasarımcılarına bir meydan okuma belirledi. Başarılı oldu mu? EV6'nın menzili ve şarj kabiliyeti sınıf liderleriyle hemen hemen aynı seviyede ve modern EV alıcılarına hitap edecek şık, amaca yönelik bir görünümle cevap sadece bir evet olabilir.
 

Direksiyonun arkasında bir dijital gösterge paneli ve tüm bilgi-eğlence sistemi için merkezi bir dokunmatik ekran olmak üzere iki adet 12,3 inç kavisli ekranın hâkim olduğu gösterge paneli ile araç içi teknoloji de göze çarpan bir özellik. İç mekân, 3.5 milyon TL’lik bir aile otomobili için yeterli kalitede kabin malzemeleriyle akıllı ve güncel bir his verirken, Kia standart olarak vegan deri döşeme sunarak sürdürülebilirliğe olan bağlılığına bir selam daha veriyor.
 

Merkezi ekranın altında, klima kontrolleri ve medya ayarları arasında geçiş yapabileceğiniz Kia'nın dokunmaya duyarlı kontrol paneli yer alıyor. Kullanımı kolay, girişlere çok hızlı yanıt veriyor ve sadece fan hızını değiştirmek için sizi alt menüden alt menüye girmeye zorlamadan kabinin modern görünmesini sağlıyor. Bununla birlikte, paneli kullanmak için hala gözlerinizi yoldan ayırmanız gerekiyor ve elinizi orta konsolun çıkıntısına dayamanız, ısıtmalı direksiyon simidini veya ısıtmalı / soğutmalı koltukları etkinleştirmenize neden olabilir.
 

Tüm EV6'lar iyi donanımlı. Klima kontrolü, ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon simidi, çift ekranlı kurulum, Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı, cihazları bağlamak için çok sayıda USB bağlantı noktası, arka park sensörleri ve bir geri görüş kamerası içeren standart kit ile aile yaşamına fazlasıyla hazır. Bunun yanında gövde rengi yan eşiklere sahip sportif ön ve arka tamponların yanı sıra elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar, kablosuz akıllı telefon şarj fonksiyonu ve ön park sensörleri yer alıyor. 20 inç alaşımlar, açılır/kapanır tavan, head-up display, ısıtmalı arka koltuklar ve yükseltilmiş 14 hoparlörlü Meridian ses sistemi gibi özellikler de cabası.
 

EV6'daki ikiz, hafif kavisli 12,3 inç ekranlar harika görünüyor, iyi çalışıyor ve net grafikler sunuyor. Kia'nın bilgi-eğlence sisteminin kullanımı kolay, akıllı telefon bağlantısı sorunsuz çalışıyor ve dokunmatik ekran duyarlı. Her şey iyi düzenlenmiş ve menüler mantıklı. Geceleri göz yorgunluğunu azalttığı için menülerde siyah arka plan kullanılmasını seviyoruz. Bu arada sürücü ekranı ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlıyor. Ayrıca radyo ve klima kontrolleri arasında kolayca geçiş yapan küçük bir dokunmatik panel var ve burada gerçek düğmeleri tercih etmemize rağmen, kurulum etkileyici ve sıcaklık, fan ve ses ayarlarını hızlı bir şekilde değiştirmek için hala fiziksel kadranlar var.
 

Akıllı, yerden tasarruf sağlayan bir tasarım ve girişlere çok hızlı yanıt veriyor, ancak panel her bir işlevi tanımlamak için çıkıntılı kenarlar olmadan aynı hizada, yani bunları kullanmak istiyorsanız sürüş sırasında aşağı bakmanız gerekiyor. Elinizi doğrudan öndeki orta konsolun çıkıntısına koymanız, yanlışlıkla ısıtmalı direksiyon simidini veya ısıtmalı/soğutmalı koltukları etkinleştirmenize neden olabilir.
 

Kia EV6, Hyundai Ioniq 5 ile aynı E-GMP mimarisini paylaşıyor, ancak tasarımında ve sürüş kurulumunda daha sportiflik sunuyor. Şehir içi alanlarda düşük hızlarda, yoldaki kusurlar sert şasiye iletiliyor, ancak rahatsız edici olmaktan uzak. Otoyol hızlarında EV6 sakinleşiyor ve oldukça dingin bir seyir aracı haline geliyor. Daha sert sürüşüne rağmen, elektrik motorundan çok az vınlama ile hoş bir şekilde sakin bir aile otomobili olmaya devam ediyor.
 

Aile hayatını biraz daha kolaylaştırmaya yardımcı olan pratik dokunuşlar var; yüzen orta konsolun altında derin bir girinti de dahil olmak üzere çok sayıda kullanışlı bölme var, arka koltuklar 60:40 konfigürasyonunda katlanıyor ve daha uzun eşyaları yüklemek için bir kayak kapağı içeriyor, USB-C şarj bağlantı noktaları her iki ön koltuğun yanlarına yerleştirilmiş, bu nedenle arkadakiler arasında cihazlarını kimin şarj edeceği konusunda kavga olmamalı.
 

Otomatik farlar ve silecekler gibi diğer donanımlar standart olarak sunulurken, araçta Kia'nın Premium Rahatlama Koltukları yer alıyor ve bu koltuklar araç şarj olurken sürücüye yorgun hissettiğinde kestirmek için daha rahat bir pozisyon sağlamak üzere yatabiliyor.
 

Araçtan Yüke işlevi (V2L), EV6'nın bir yolculuğa çıktığınızda dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve hatta kamp ekipmanları gibi cihazlara (üç pimli bir fiş aracılığıyla) güç sağlamak veya şarj etmek için kullanılmasına olanak tanıyan güzel bir fikir. Arka koltuğun altında bir V2L yuvası bulunurken, ana harici şarj portuna bağlanmak için bir adaptör de kullanılabilir.
 

Hyundai Ioniq 5'te olduğu gibi EV6 da şaşırtıcı derecede büyük bir otomobil. EV6, 4.680 mm uzunluğu, 1.550 mm yüksekliği ve 1.880 mm genişliği ile Skoda Enyaq iV'den 31 mm daha uzun, ancak genişliği neredeyse aynı. Ayrıca Enyaq'tan 66 mm daha alçak olması Kia'ya sportif ve dinamik bir görünüm kazandırırken, 2.900 mm'lik dingil mesafesi Audi A8'den daha uzun ve bu da içeride bolca yer olduğu anlamına geliyor.
 

EV6'da ön tarafta alan sıkıntısı yok, bu nedenle sürücü ve ön yolcu rahat etmekte sorun yaşamayacaktır. Ioniq 5 sunduğu alan miktarını vurgulamayı tercih ederken, EV6 sürücü ve ön yolcuyu bir orta konsolla ayırıyor, ancak bu konsol dizinizi sürekli çarpacağınız kadar geniş ya da kabin içinde sıkışmış hissetmenize neden olacak kadar uzun değil. Örneğin Tesla Model 3 gibi bazı elektrikli sedanlarda olduğu kadar alçakta oturuyorsunuz, ancak sürüş pozisyonu oldukça alçak ve Ioniq 5'inkinden biraz daha sportif hissettiriyor.
 

Arka kapıları açtığınızda, kısmen EV6'nın devasa dingil mesafesi sayesinde sunulan geniş diz mesafesine hayran kalabilirsiniz. Tamamen düz zemin de bu bölüme yardımcı oluyor ve arkada üç yetişkin taşımanız gerekirse, tüm yolculuk boyunca ayak oyunu oynamak zorunda kalmayacaklar. EV6'nın şık, sportif profili ve alçak tavan çizgisi baş mesafesini etkiliyor, ancak çok az. Bu nedenle uzun boylu yolcular arka tarafı biraz dar bulabilir.
 

EV6'nın 490 litrelik bagajı kullanışlı bir boyuta sahipken, değişken yükseklikteki bagaj zemini, alanı en üst düzeye çıkarmaya veya düz bir yükleme ağzı oluşturmaya karar verebileceğiniz anlamına geliyor. 60:40 oranında bölünmüş arka koltuklar neredeyse düz bir şekilde katlanabiliyor ve bu sayede bagaj kapasitesi 1.300 litreye kadar çıkabiliyor. Arkadan itişli araçlar ayrıca kaputun altında 52 litrelik bir saklama bölmesinden yararlanırken, dört tekerlekten çekişli versiyonlarda bu alan 20 litreye düşüyor. Her iki durumda da EV6'nın 'bagajı' şarj kablolarınızı gözden uzak tutmak için iyi.
 

EV6 için maksimum frenli römork çekme ağırlığı 1.600 kg, bu da makul büyüklükte bir römorku veya küçük ila orta boy bir karavanı çekebilmek için fazlasıyla yeterli olacaktır. Ancak, yola çıkmadan önce her zaman römorkunuzun ağırlığını iki kez kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
 

Euro NCAP, EV6'ya Mayıs 2022'de beş yıldızlı güvenlik derecesi verdi ve tamamen elektrikli aile otomobili, yetişkin koruması için yüzde 90 ve çocuk yolcu koruması için yüzde 86 puan aldı.
 

Akıllı hız sabitleyici ve geri görüş kamerasının yanı sıra, Kia'nın EV ailesi bir dizi aktif güvenlik sistemi içeriyor: İleri Çarpışma Önleme Yardımcısı, yayalar, bisikletliler veya diğer araçlar gibi olası tehlikeleri izlemek için bir ön radar kullanırken, bir uyarı vermeden önce ve ardından olası bir çarpışmayı önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmak için otomatik olarak frenleri uyguluyor. Ayrıca şeridinizde kalmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış sistemler ve herhangi bir dikkat kaybı veya sürücü yorgunluğu tespit ederse uyarı veren teknoloji de var.
 

Kia EV6, yedi yıl/150.000 km garantiye sahip. Özellikle Volkswagen ID.4 veya Skoda Enyaq iV ile elde edeceğiniz üç yıllık kapsamla karşılaştırıldığında, sektördeki en uzun ve en iyi fabrika garantilerinden biri, Tesla Model Y ve Hyundai Ioniq 5 ise sırasıyla dört ve beş garantiye sahip. EV6 ayrıca üç yıllık yol yardımı ile birlikte geliyor.