yukarı

Kia Carnival 2024: Daha gösterişli ve hibrit

Kia Carnival, minivan segmentinde rekabet etmek için hibrit motor seçeneği, yenilenmiş görünüm ve yeni teknolojiler kazanıyor.

09 Şubat 2024 kaynak: Kia

Kia, Chicago Otomobil Fuarı'nda Kuzey Amerika özel 2025 Carnival'ı resmen tanıttı. Bu yaz satışa sunulacak olan minivan, gelişmiş teknoloji, yenilenmiş tasarım ve yeni bir hibrit motor ile dikkat çekiyor.

Carnival'ın en önemli değişiklikleri ön tarafta bulunuyor. Minivan, crossover statüsüne ulaşmayı hedefleyerek, Sorento ile tasarımını daha yakın hale getiren amber gündüz farları (DRL) ile daha geniş bir ızgara ve azaltılmış krom aksanlar alıyor.

Kaputun altında, Carnival'ın güvenilir 3,5 litrelik V6 GDI motoru geri dönüyor, 290 HP ve 352 Nm tork üretiyor, ki bu da garip bir şekilde geçen yıla göre üç beygir daha az. Bu alışılmadık bir değişiklik olsa da en anlamlı olanı kesinlikle bu değil. Asıl haber, hibrit bir motor seçeneği şeklinde geliyor. Bu, 54 kW'lık bir motor ve altı ileri otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş 1,6 litrelik turbo bir motora dayanıyor. Motor 245 HP ve 367 Nm tork üretecek.

Verimlilik odaklı olan bu motor, aerodinamik 17 inçlik jantlar, Eco/Smart modu ve rejeneratif frenleme ile gelecek. Ne yazık ki, üretici hibrit motorların ne kadar yakıt ekonomisi sağlayacağını henüz açıklamadı.

 

Araç içinde, Kia birkaç küçük değişiklik yaptı. Carnival, hala (isteğe bağlı) gösterge paneli ve bilgi-eğlence dokunmatik ekranı olarak hizmet veren ikiz 12.3 inçlik ekranlara sahip. Ancak onları yerinde tutan yapı basitleştirildi ve sürücülere iklim kontrolü konusunda yardımcı olan daha küçük ekranlar da basitleştirildi. Sürücü ile yolcu arasında, vites kolu bir döner düğme ile değiştirildi.

 

Carnival ayrıca bir ses asistanına da sahip. Bu asistan, pencereleri açabilir veya kabin sıcaklığını değiştirebilir. Türünün ilginç bir dönüşü olarak, Kia'nın asistanı birinci ve ikinci sıra koltuk yolcuları arasındaki farkı ayırt edebilir ve taleplerine buna göre yanıt verebilir, ki bu da VIP Lounge Seat paketi ile donatılmış SX Prestige edition modelleri için özellikle önemli.

 

İkinci sıra yolcularından bahsetmişken, onlar da Kia'nın yeni Arka Eğlence Sistemi'nden yararlanabilirler. Bu sistem, 14.6 inçlik monitörlerde çalışıyor ve yolcuların popüler platformlardan tam HD içerik akışı yapmalarını sağlıyor. Ayrıca Bluetooth kulaklıkları sisteme eşleştirebilir ve ekranda bir HDMI kablosu ile harici bir cihazdan içerik yansıtabilirler.

 

Ayrıca Dijital Anahtar 2 kullanarak akıllı telefonlarla araçlar açılabilecek. Minivan başladıktan sonra, sürücülere standart ileri çarpışma önleme gibi en son teknoloji yardımcı olacak. Yeni olarak sunulan özellikler arasında kavşak geçişi, şerit değiştirme karşıdan gelen, şerit değiştirme yan ve kaçınma direksiyon yardımı gibi kazaları önleyen özellikler bulunuyor.

 

2024 Kia Carnival bu yaz satışa sunulacak. Standart Carnival LX, LXS, EX, SX ve SX Prestige donanımlarında, Carnival HEV ise LXS, EX, SX ve SX Prestige donanımlarında sunulacak.