yukarı

Honda ZR-V: Test

Honda ZR-V, kıyasıya rekabetin yaşandığı hibrit motorlu aile crossover sınıfına 2 litrelik motoruyla giriş yaptı.

30 Haziran 2024 kaynak: Arabazzi

Yeni Honda CR-V'nin Hyundai Santa Fe gibi araçlarla rekabet edebilmek için önemli ölçüde büyümesiyle ürün gamında oluşan boşluğu gören Japon marka harekete geçmesi gerektiğine karar verdi. Çünkü bu boşluk, müşterilerin Kia Sportage ve Nissan Qashqai gibi araçları tercih etmesine neden oluyordu. 

Nedenini anlayabilirsiniz. Garip isimlendirme stratejisinin ötesine baktığımızda ZR-V, Honda HR-V'nin üstünde ancak CR-V'nin altında yer alıyor. Bu temelde bir Honda Civic SUV. 4568 mm uzunluğunda, hatchback ile neredeyse aynı boyutta, sadece biraz daha uzun. ZR-V, teknik yapısının büyük bir kısmını Civic ile paylaşıyor. Honda, Avrupa'da bu aracı sadece aynı hibrit motor ile sunuyor. 

Atmosferik 2.0 litrelik dört silindirli Atkinson çevrimli benzinli motor 143 hp güç üretiyor, ancak esas olarak bir jeneratörü döndürmeye ve 184 hp'lik elektrik motoruna güç sağlamaya veya 1.05kWh bataryadaki enerjiyi tamponlamaya yarıyor. Çoğu zaman motor tekerlekleri doğrudan tahrik etmiyor, ancak otoyolda seyir halindeyken transakstaki bir debriyaj kapanarak motoru bir overdrive vites aracılığıyla ön tekerleklere bağlayabiliyor. 

Motor çoğu zaman tekerleklere fiziksel olarak bağlı olmadığı için yazılım ona istediğini yaptırabiliyor, bu nedenle daha hafif yüklerde motor her şeyi yapabiliyor. Kapalı olabiliyor, CVT veya sekiz vitesli otomatik şanzımana bağlıymış gibi davranabiliyor ya da aküyü şarj etmek için belirli bir devir sayısını tutabiliyor. 

Bunların hepsi en son Civic'ten tanıdık. ZR-V'nin farklı olduğu yer içerisi, ama sadece biraz. Büyük bir kısmı da Civic'ten geliyor. Yatay bir havalandırma şeridine sahip gösterge paneli aynı tasarıma sahip ve klima kontrolü için tıklamalı düğmeler her zamanki gibi hoş karşılanıyor. Bilgi-eğlence sisteminin 9.0 inçlik dokunmatik ekranı en net ekran değil ve navigasyon sistemi de çok net değil, ancak kısayol düğmeleri ve kablosuz akıllı telefon yansıtma özelliği sayesinde kullanımı oldukça keyifli. 

Genel olarak, Civic ile karşılaştırıldığında malzemeler hafifçe iyileştirilmiş, kapılarda daha yumuşak dokunuşlu şeyler ve altında saklama alanı bulunan daha yontulmuş bir orta konsol var. (Civic'in aksine, ZR-V'nin manuel versiyonu dünyanın herhangi bir yerinde satılmayacak, bu nedenle vites değiştirme bağlantısı için yer ayrılması gerekmiyor). ZR-V'de ayrıca ikonik NSX'ten bu yana bir Honda'da ilk olan metal pedallar (bu durumda fren rejenerasyon seviyelerini değiştirmek için kullanılıyor) bulunuyor. 

Yine de, güzel iç mekana rağmen, bir şey garip olarak göze çarpıyor: sürüş pozisyonu. Civic ile aynı, sadece biraz daha yüksek. Civic sizi alçakta, bacaklarınızı uzatmış bir şekilde, iyi ayarlanabilen rahat bir koltuğa oturtuyor. Bu bir hatchback için harika, ancak birçok insan SUV'ları biraz daha dik oturma pozisyonu için satın alıyor, bu yüzden ZR-V biraz da hatchback tercih eden insanları memnun etmeye çalışıyor gibi hissettiriyor. Bu, bazı alıcılar için büyük bir sorun olabilir. 

Arka kabin alanı, iyi bir bacak ve baş mesafesi ve oldukça sığ bir orta tünel ile cömert. Ön taraftaki malzemelerin aynısı arka tarafta da kullanılmış ve iki adet USB girişi ve klima menfezleri sayesinde arkadaki yolcular kendilerini ucuz koltuklarda hissetmeyecek. 

Buna karşın bagaj, sınıfına göre oldukça küçük. ZR-V'nin 390 litrelik kapasitesi, Kia Sportage (587 litre) ve Nissan Qashqai'nin (504) ve hatta Civic'in (410) hibrit versiyonlarına göre oldukça küçük. Düz bir zemin ve bölme oluşturmak için açılabilen bir panel ile yeterince pratik, ancak daha iyisini yapmalı. Kapasite, Bose ses sistemi nedeniyle en üst seviye Advance yolculukta 380 litreye düşüyor. 

Honda'nın Sihirli Koltuklarının (uzun eşyaları ayak boşluklarına yüklemenizi sağlamak için sinema tarzı açılıyor) hayranları da hayal kırıklığına uğrayacak. Honda, Civic'te olduğu gibi sürüş ve yol tutuşa öncelik vererek daha kompakt bir döner kiriş yerine çok bağlantılı bir arka aks kullanmış. Bu da yakıt deposunun her zamanki yerinde, arka sıranın altında olması gerektiği anlamına geliyor ve Sihirli Koltukları imkansız hale getiriyor. Honda Jazz ve HR-V hala Sihirli Koltuklara sahip olan iki otomobil. 

Bu da sürüş ve yol tutuşun pratiklikteki hafif kayba değip değmeyeceği sorusunu gündeme getiriyor. Bu, Sihirli Koltukları ne sıklıkta kullanabileceğinize ve aile crossover'ınızdan ne kadar yol tutuş canlılığı istediğinize bağlı. Çoğu potansiyel alıcı için cevabın 'hayır' olacağından şüpheleniyoruz. 

Bununla birlikte, ZR-V, ağır, duyarlı direksiyon ve sınırlı miktarda gövde yuvarlanması ile bazı benzer araçlardan daha keskin bir sürüş ve yol tutuşu sağlıyor. Ülkemiz yollarında, özellikle de çukurlarla dolu yollarında, SUV iyi sönümlenmiş süspansiyonu sayesinde nispeten kolaylıkla ilerliyor. Ancak bir miktar sertlik, özellikle onarıma ihtiyaç duyan çift şeritli yollardaki hızlarda bazı savrulma anlarına neden oluyor.  

Genel olarak, sürüş ve yol tutuşta mükemmellik arıyorsanız, bunu bir aile crossover'ında bulamazsınız, ancak ZR-V en azından sınıfının en üstünde yer alıyor. ZR-V daha uzun olması nedeniyle daha fazla sallanmasına rağmen mükemmel Civic gibi yol tutuyor. Bununla birlikte, sizi yol ve rüzgar gürültüsünden izole etme konusunda hatchback muadilinden daha iyi bir iş çıkarıyor.
 

Motorun Civic'ten alındığı düşünüldüğünde, ZR-V ile ilgili yorumlarımızın "Civic incelemesine bakın" şeklinde olmasını bekleyebilirsiniz, ancak durum böyle değil, çünkü iki değişiklik, o otomobildeki kadar etkileyici olmadığı anlamına geliyor. Birincisi, başa çıkması gereken yaklaşık 100 kg daha fazla ağırlık var. İkincisi, ZR-V Civic'in dijital gürültü azaltma özelliğinden yoksun. Civic'i incelerken buna hiç dikkat çekmemiştik, ancak şimdi motor notasındaki heyecanı ortadan kaldırmak için oldukça işe yarıyor gibi görünüyor, çünkü bu ZR-V'de daha fazla ses mevcut.
 

Tahrik sistemi de pek tutarlı davranmıyor gibi görünüyor. Biraz hızlanma talep ettiğinizde, bazen ZR-V bunu Civic'in genellikle yaptığı gibi yumuşak ve sessiz bir şekilde gerçekleştiriyor, ancak diğer zamanlarda aynı gaz girişi motorun devirlenmesine neden oluyor ve belirtildiği gibi, bu oldukça öfkeli bir tonla sonuçlanıyor.
 

Honda, aile crossover'ını aile hatchback'ine bu kadar benzeterek bazı acımasız karşılaştırmalara zemin hazırladı. ZR-V mükemmel yeni Civic'e çok benziyor ama her yönden biraz daha kötü. Bu olağan bir durum, ancak diğer üreticiler crossover ve hatchback'lerini daha net bir şekilde ayırarak bu gerçeği gizlediler.
 

Hatchback ile hemen hemen aynı sürüş pozisyonunu vermek de garip bir seçim, ancak bu size uygun olduğu sürece, ZR-V iyi ayarlanmış sürüş, yol tutuş, konfor ve multimedya özelliklerinin yanı sıra olgun destekli sürüş özellikleri, iyi performans ve yakıt ekonomisi sayesinde sınıftaki en güçlü seçeneklerden biri.
 

ZR-V'yi geride tutan şey fiyatı olabilir çünkü ülkemizde hiç de uygun olmayan 2 litrelik motor ile geliyor. Bu motor her ne kadar tutumluluk ve performansı birleştirse de aracın fiyatını premium modeller seviyesine çıkarıyor. Bu durumda da bu aracı ancak sıkı Honda fanlarının tercih etmesi sonucunu doğuruyor.
 

O halde bu otomobil iyi, ancak ne yazık ki hatchback kardeşi kadar harika değil. Yine de Civic'e olan sürüş benzerliği, özellikle hatchback isteyen ancak biraz daha fazla alana ihtiyaç duyanlar için büyük bir cazibe oluşturacaktır. Tabii üstte de bahsettiğimiz gibi bir BMW ya da Mercedes’e karşı Honda’yı tercih edecekler için.