yukarı

Honda yeni EV markasıyla BYD'ye meydan okuyor

2024'ün sonundan önce iki elektrikli crossover, 2025'in sonlarında ise bir grand tourer geliyor.

16 Nisan 2024 kaynak: Honda

  • Ye P7 ve S7 crossover'lar 2024 yılı bitmeden yollara çıkacak, Ye GT Concept ise 2025 yılı sonuna kadar üretilecek bir modelin ön gösterimini yapıyor.
     
  • EV'ler Çin tarafından geliştirilen yeni bir mimariye sahip olacak ve tek (RWD) ve çift (AWD) elektrik motorları arasında seçenek sunacak.
     
  • Ye Serisi, Çin'de mevcut e:N Serisi ile birlikte satılacak ve Honda'nın bölgedeki sıfır emisyon yelpazesini genişletecek.     

Honda, Ye Serisi elektrikli araçları için altı yeni elektrikli araçla Çin pazarındaki ürün yelpazesini önemli ölçüde genişlettiğini duyurdu. Otomobil üreticisi, 2024 yılının sonunda yollara çıkması planlanan P7 ve S7 crossover'ların yanı sıra 2025'in sonlarında çıkması planlanan şık modele bir bakış sağlayan GT Concept'i de tanıttı. 

Ayrıca, şirket BYD ile rekabet etmeyi hedeflediğinden, 2027 yılına kadar Çin'de halihazırda sunulan mevcut e:N Serisi modellerin yanı sıra satın alınabilecek üç Ye Serisi elektrikli araç daha ürün gamına eklenecek. 

Honda'ya göre, "Ye" (烨) Çince'de "parlaklık" anlamına geliyor ve serinin "sürüş keyfi ve bireysellik" vurgusunu simgeliyor. Bu modeller, Honda'nın yeni nesil EV'leri için özel olarak tasarlanan basitleştirilmiş ve çerçevesiz H amblemini sergiliyor. Ayrıca, canlı renkler ve ayırt edici keskin detaylarla karakterize edilen yeni bir tasarım dilini benimsiyorlar. 

Yıl sonuna kadar satışa sunulacak crossover'lardan başlayarak, mavi P7 daha "sofistike", sarı Ye S7 ise daha "duygusal" olarak tanımlanıyor. Her iki elektrikli araç da siyah sütunları, gömme kapı kolları, ayna yerine geçen kameraları ve köşeli tekerlek kemerleri ile benzer bir profile sahip. Bununla birlikte, ön ve arka tasarımlarında dikkate değer farklılıklar ortaya çıkıyor. Ye P7 Honda benzeri bir görünüme sahipken, Ye S7 özellikle arka perspektiften bize Cadillac titreşimleri veriyor. 

İç mekanın fotoğraflarını henüz görmedik, ancak Honda tüm yolcular için konforlu bir sürüş sunan geniş kabin vaat ediyor. Modeller ayrıca gösterge paneli ve kapı panellerindeki LED ortam aydınlatmasını kontrol eden yapay zeka destekli bir asistanla donatılacak.
 

Şirket herhangi bir teknik özellik açıklamadı ancak Ye Serisinin Çin'de geliştirilen EV'ye özel yeni bir mimari üzerine kurulacağını söyledi. Crossover'ların tek ve çift elektrik motorları arasında seçenek sunacağı doğrulandı. RWD versiyonlarının "sportif ve net yol tutuşa" sahip olacağı, AWD modellerinin ise daha fazla güç ve "son derece duyarlı yol tutuş" getireceği söyleniyor.
 

Son olarak, Ye GT Concept de benzer bir tasarım dilini benimsemekle birlikte, daha şık ve alçak bir siluet üzerinde uygulanmış. Civic ile karşılaştırılabilir boyutlardaki bu grand tourer, lüks LED aydınlatma, rafine tasarım ipuçları ve arkaya doğru zarifçe eğimli bir tavan çizgisi sergiliyor.
 

Fütüristik iç mekan, keskin sürüş dinamikleri sunmaya odaklanan bir şasi kurulumunun yanı sıra sürücü merkezli bir tasarıma sahip. Ayrıca, ön yolcunun "özel tiyatro" benzeri bir deneyim sunan özel bir "uzak odak" ekranına erişimi var. Bu özelliklerden kaçının 2025 sonundan önce ortaya çıkacak üretim versiyonuna gireceği henüz belli değil.
 

Ye P7, S7 ve GT Concept, Dongfeng Honda ve Guangqi Honda ortak girişimleri tarafından üretime girmeden önce 2024 Pekin Otomobil Fuarı'nda (Auto China olarak da bilinir) ilk kez kamuoyuna tanıtılacak. Honda, 2027 yılına kadar Ye Serisindeki altı model de dahil olmak üzere Çin'de toplam 10 elektrikli araç tanıtmak istiyor. Otomobil üreticisi, Çin'de elektrikli araçlara geçişin "hızla ilerlediğine" inanıyor ve 2035 yılına kadar bölgede yalnızca elektrikli araç üreten bir marka olma hedefini sürdürüyor.