yukarı

Honda Type R fanatiklerini fokurdatan 9 ayrıntı

Biz Civic Type R’ın çılgın yeniliklerini sıralarken, kendisi 7:43.8 saniye ile Nürburgring önden çekişliler rekorunu koruyordu...

kaynak: Dünya

7 dakika 43.8 saniye... Normal bir insanın "Nürburgring" demesi bile daha uzun sürebilir! Ya da bu 9 maddeyi okuması... 

 

1 - 2.0 litrelik VTEC turbo motor bir önceki nesille aynı olsa da gücü 10 hp artarak 320’ye, torku ise 400 Nm’ye çıkıyor.

 

2 - Daha geniş bir kitleye hitap etmek ve günlük kullanıma da yaklaşmak için Honda Type R üç sürüş moduna sahip: Comfort, Sport ve +R

 

3 - 4,50 m ile sınıfının en heybetli, en uzun arabası Honda Type R. Yıllar sonra gideceği Amerika kıtasında bolca satmak için (toplam satışın % 60’ı planlanıyor) bu önemli bir avantaj.

 

4 - Ferrari F40’ı hatırlatan üçlü egsoz çıkışı orada süs olsun diye bulunmuyor. Ortadaki akustik tatminden sorumlu olacak. Honda sırf sesini dinleyesiniz diye bir Type R videosu bile yayınladı. Ellinci saniyede kulakları açın!

 

5 - Buz gibi metal vitez topuzu (tabii ki altı ileri  manuel) geleneği devam edecek. Koltuklar daha geniş, daha yumuşak ve daha alçak olsa da görüş açıları başarılı.

 

6 - Kullanılan hafif alaşımlı malzemelerle Type R’ın burulma direnci % 38 artmış durumda. Çok noktadan bağlantılı ve tam bağımsız arka süspansiyonlarla Type R daha keskin ve kesin bir spor arabaya dönüşmüş.

 

7- Ağırlık merkezi 34 mm alçalan Type R, yeni spoyler ve aerodinamik kitin de katkılarıyla yere daha sağlam basıyor.

 

8 - Tasarımcısı Daisuke Tsutamori’ye göre Honda Type R’ın hiçbir zerresi daha havalı görünmek için tasarlanmadı. Tavanın arka kısmındaki çıkıntı ve kanatçıklar hava akışını sakinleştirerek türbülansı önlüyor ve havanın bastırma kuvvetini artırıyor. Bu fikir bizim de aklımıza gelmişti ama yine geç kaldık!

 

9 - Bu haber sizi çıldırtır mı bilemeyiz ama Honda Type R GT 375.600 TL’lik fiyat etiketiyle satışta.