yukarı

Honda Prelude: Avrupa için tekrar doğuyor

Geçen yıl Japonya Mobilite Fuarı'nda tanıtılan iki kapılı coupe, bu ayın sonunda Avrupa'da ilk kez görücüye çıkacak.

08 Temmuz 2024 kaynak: Honda

  • Honda, 2023 Prelude Concept'in üretim versiyonunu Avrupa'da satacağını doğruladı.
     
  • Japonya'dan gelen raporlar, önden çekişli coupe'nin Civic ve Accord ile aynı 2.0 litrelik e-HEV motoru kullanacağını söylüyor.
     
Honda, geçen yılki güzel Prelude Concept'in üretim versiyonunun Avrupa'da satışa sunulacağını doğruladı ve otomobil üreticisi, hayranların beklentisini artırmak için bu ayki Goodwood Hız Festivali'ne getiriyor. 

Kırmızı bir coupe (orijinal konsept beyazdı) ile karşılaştırıldığında küçük görünen orijinal birinci nesil 1979-82 Prelude'un görüntülerini yayınlayan Honda, 30 yıl sonra ilk yeni Prelude'un hibrit bir motor aracılığıyla sürüş eğlencesini verimlilikle harmanlayacağını iddia etti. 

Otomobil üreticisi benzinli-elektrikli motor hakkında ayrıntıya girmedi, ancak Japonya'dan gelen son raporlar, 2025'te yola çıktığında şasisini paylaşması beklenen Civic ve ABD pazarındaki Accord hibritleriyle aynı e-HEV motor olabileceğini gösteriyor. Bu otomobillerde 2.0 litrelik Atkinson çevrimli benzinli motor, otomobile güç sağlamak için iki elektrik motoruyla güçlerini birleştiriyor. 

Pek çok otomobil meraklısı Honda'nın Civic Type R'ın 319 hp gücündeki 2.0 litrelik turbo motorunu ve altı ileri manuel şanzımanını kullanmasını tercih ederdi, ancak bu pek de mümkün görünmüyor. Honda yetkilileri geçmişte Prelude'un "en sportif, en zıpır otomobil olmayacağını" söylemişti.
 

Honda baş mühendisi Tomoyuki Yamagami, 1999 yılında üretilen ilk Honda Insight hibrite atıfta bulunarak, "Yeni Prelude sadece sürekli gelişen hibrid hikayemizin en son bölümünü işaret etmekle kalmıyor, aynı zamanda 25 yıllık öncü hibrid araştırma ve geliştirmenin de bir ürünü" dedi.
 

Yamagami, "Ayrıca Prelude, Honda'nın otomobil elektrifikasyon stratejisinin bir parçası olarak hibrit motorların devam eden önemini gösteriyor bu da 2040 yılına kadar yeni araç satışlarının yüzde 100'ünün batarya elektrikli veya hidrojen yakıt hücreli olması taahhüdümüze yönelik önemli bir adım" diye ekledi.
 

Prelude Concept ilk kez geçtiğimiz Ekim ayında Japonya Mobilite Fuarı'nda sergilendi ve ardından Kasım ayında Los Angeles Otomobil Fuarı'na katıldı. Los Angeles'taki bu görünüm, Prelude'un ABD'de sunulacağına dair güçlü bir ipucu gibi görünüyordu, ancak Kuzey Amerika'da satışa sunulacağı henüz doğrulanmadı.