yukarı

Honda Civic RS: Manuel şanzımanıyla sahneye çıktı

Hatchback'in yeni sportif donanımı 2024 sonbaharından itibaren Japonya'da satışa sunulacak.

13 Ocak 2024 kaynak: Honda

Honda bu yıl Tokyo Auto Salon'da birkaç model sergiledi, ancak bunlardan biri Japonlar için daha ilginç çünkü yakında bir üretim versiyonuna dönüşecek. 2024 Honda Civic RS Prototype, hatchback'in normal versiyonları ile sert Civic Type R arasındaki boşluğu dolduracak manuel şanzımanlı sportif bir donanımının ön gösterimini yapıyor.

Civic RS, gizli görünümünü güçlendiren tamamen siyah bir görünümle sunuldu. Dış görünümün en önemli özelliği, daha keskin yüzeylere ve daha ince yan girişlere sahip yeniden tasarlanmış ön tampon. Honda ayrıca her iki uca da siyah boyayla kontrast oluşturan kırmızı RS amblemleri eklemiş. Karoserin geri kalanı ve alaşım jantlar standart Civic Hatchback'ten taşınmış olsa da, ince görsel yükseltmeler yeni donanımın Type R'ın softcore bir versiyonu gibi görünmesini sağlıyor.

Honda Civic ABD pazarında halihazırda altı ileri manuel şanzımanla sunuluyor, ancak Japonlar CVT otomatik ile sınırlı. Bu durum, manuel donanımlı Civic RS'in Japonya'da piyasaya sürüleceği 2024 sonbaharında değişecek.

Şirket kaputun altında ne yattığını söylemedi, ancak büyük olasılıkla elektrikli olmayan turbo 1.5 litrelik benzinli motorla güçlendirilecek. Daha da önemlisi, Honda "sürüş keyfinde daha fazla iyileştirme" sözü vererek, daha sportif görünümü haklı çıkaracak revize edilmiş bir şasi kurulumuna işaret etti.

Satır araları okunduğunda, JDM-spec Civic RS, ABD-spec Civic Si'nin özelliklerini yansıtabilir. Sonuncusu sınırlı kaymalı diferansiyel, devir eşleştirme teknolojisi, daha sert yaylar, revize edilmiş amortisörler, daha kalın denge çubukları, daha büyük frenler ve turbo 1.5 litrelik motordan 202 HP güç alıyor.