yukarı

Ford Kuga makyajlandı: Bilgi-eğlence sistem geliştirildi

Kuga nihayet 2022'de ABD'deki Escape muadilinde tanıtılan revize edilmiş tasarımı benimsiyor.

17 Ocak 2024 kaynak: Ford

Avrupa veya Asya'da piyasaya sürülen otomobillerin bir sonraki model yılına kadar ABD'ye gelmemesi sık rastlanan bir durumdur. Ancak Ford Kuga bu kuralın nadir bir istisnası. Amerika'da Escape adıyla satılan crossover 2022'nin sonlarında makyajlandı ancak aynı görsel yenilemenin bu ay satışa sunulan Avrupa pazarı Kuga'ya yansıması neredeyse iki yıl sürdü.

Yeni ızgara, farlar, tampon ve kaput otomobile daha kutu gibi, daha SUV benzeri bir tasarım kazandırarak Focus hatch ile olan aile bağını zayıflatıyor ancak modern trendlere daha uygun bir his veriyor. Örneğin, artık farın üst kısmı boyunca uzanan ve araca yeni bir iddialılık kazandıran bir ışık şeridi var.

Titanium, ST-Line ve Active donanım seviyelerinin hepsi kendi görünümlerine sahip, ancak belki de bunların en başarılısı, siyah çamurluk ve eşik çıtaları ve sahte kızak plakaları ile Kuga'ya keskin bir SUV benzeri tavır kazandıran Active. Ayrıca 10 mm ekstra sürüş yüksekliği sunuyor, ancak sürüş sırasında herhangi bir fayda hissetmeniz pek olası değil. Daha performanslı bir şey arayanlar ST-Line'ı tercih etmeli, ancak yine de bu çoğunlukla sadece bir görünüm paketi ve Ford hala gerçek bir Kuga ST sunmuyor.

İçeride de aynı derecede büyük haberler var. 13,2 inçlik dokunmatik ekran Ford'un en yeni Sync4 yazılımını çalıştırıyor ve eski kurulumun iki katı işlem gücüne sahip olduğu iddia ediliyor. Ekran 5G bağlantısı, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto'nun yanı sıra gelişmiş sesli komut işlevselliği için Alexa Built-in özelliğine sahipken, yeni Trailer Tow Navigasyon özelliği sürücülerin garip dönüşlerden ve alçak köprülerden kaçınan bir rota seçmelerine olanak tanıyor. İç mekanın çoğu değişmeden devam ediyor, ancak Ford klima kontrollerini dokunmatik ekrana taşıyarak tasarımı temizledi.

 

Ford'un mühendisleri kaputun altında da meşgul olmuşlar. Temel motor 150 HP 1.5 litrelik EcoBoost ve tek alternatif hibritler. Biri sadece ön tekerleklere 180 HP gönderen ve ikincisi 183 HP gücü dört tekerleğe paylaştıran iki normal 2.5 litrelik hibrit var, oysa giden tek Kuga Hybrid 190 HP önden çekişliydi. Ürün gamının başında 2.5'in PHEV versiyonu yer almaya devam ediyor, ancak artık ön tekerleklere 225 HP yerine 243 HP güç sağlıyor.

 

Kuga bize her zaman biraz zayıf göründü, ancak çok yetkin bir crossover'dı ve güçlü satış rakamları halkın bunu takdir ettiğini kanıtladı. Bu makyajlı değişiklikler radikal değil ama kesinlikle yeni müşterilerin gelmesine yardımcı olacaklar.