yukarı

Dacia Duster 2024: Daha sert, daha geniş ve elektrikli

Üçüncü nesil Duster ilk kez hafif hibrit ve tam hibrit motorların yanı sıra çift yakıtlı bir seçenekle sunuluyor.

29 Kasım 2023 kaynak: Dacia

Romanyalı otomobil üreticisinin en önemli modeli olan Dacia Duster, kendisini ilk etapta popüler kılan tüm yönlerini geliştirerek üçüncü nesline giriyor. Alt kompakt SUV, selefinden daha sağlam görünüyor, daha sert ve daha sürdürülebilir malzemeler kullanıyor, daha geniş bir kabine sahip ve şimdi dizelin ölümünü telafi etmek için elektrikli motorlar ile sunuluyor. Önemli iyileştirmelere rağmen Dacia, Duster'ı segmentindeki en uygun fiyatlarla sunmayı vaat ediyor.

Yeni Dacia Duster, otomobil üreticisinin en son tasarım dilini benimsiyor ve Bigster konseptinin daha küçük bir versiyonu gibi görünüyor. Yontulmuş gövde Starkle (%20 yeniden kullanılmış polipropilen) adı verilen yeni bir malzemeden yapılmış bol miktarda plastik kaplamaya sahipken, belirgin çamurluklar, kutu gibi tekerlek kemerleri ve büyük boy kızak plakaları off-roader duruşunu tamamlıyor. Ayrıca, daha ince ve modernize edilmiş aydınlatma üniteleri, Dacia'nın (ve Lamborghini'nin) imza özelliklerinden biri olan Y şekilli LED'leri içeriyor. SUV 4,34 m uzunluğunda, 1,81 m genişliğinde ve 1,66 m yüksekliğinde olup önceki nesilden 14 cm daha uzun.

Yeni Duster, 7 inçlik dijital gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi için 10,1 inçlik bir ekrandan oluşan dijital bir kokpit sunuyor. Bunlar giriş seviyesi "Essential" dışındaki tüm donanımlarda standart olarak sunuluyor. Bir diğer öne çıkan özellik ise Dacia YouClip aksesuar sistemi; araç boyunca akıllı telefonlar, masalar, saklama torbaları, bardak tutucular ve daha fazlasını tutabilen beş adede kadar tutma yeri bulunuyor.

Geliştirilmiş pratikliğe ek olarak Dacia, yeni neslin 30 mm ekstra arka diz mesafesi ve artırılmış ön iç genişlik sunduğunu iddia ediyor. Bagaj daha geniş bir açıklığa ve daha alçak bir zemine sahip ve 472 lt kapasitesi ile önceki Duster'a kıyasla %6'lık bir artışı temsil ediyor.

Duster'ın maceracı karakteri, Dacia'nın InNature koleksiyonunun bir parçası olan geniş aksesuar yelpazesi ile vurgulanıyor. İlk olarak Jogger crossover estate'de tanıtılan kamp dostu Sleep Pack, katlanabilir çift kişilik yatak, tepsi masası ve çıkarılabilir 3-1 kutu içinde saklama alanı ekliyor.

Tamamen yeni Duster, diğer Renault Grubu markalarının çok sayıda modelinin yanı sıra Dacia'nın tüm model yelpazesini destekleyen CMF-B mimarisi üzerinde yükseliyor. Yeni platformun sürüş kalitesi ve konforda iyileştirmeler getirirken, çift yakıtlı (gaz/LPG) seçeneğinin (dizel kullanımdan kaldırıldı) yanı sıra hafif hibrit ve hibrit motorlar ile uyumlu olduğu söyleniyor.
 

Duster'ın en güçlü versiyonu, kombine 140 HP güç üreten kendi kendini şarj eden bir hibrit sisteme sahip Hybrid 140. Jogger ile paylaşılan atmosferik 1.6 litrelik dört silindirli motor, çift elektrikli motor, çok modlu şanzıman ve 1.2 kWh bataryadan oluşuyor.
 

Daha basit bir alternatif olarak Dacia, 48 V mild-hybrid motor ve daha küçük 0,9 kWh bataryaya sahip turbo 1,2 litrelik üç silindirli benzinli motora sahip Duster TCe 130'u sunuyor. Hafif hibrit Duster 130 HP güç üretiyor ve aynı güçteki elektrikli olmayan bir motora kıyasla %10 daha düşük emisyon ve yakıt tüketimi sunduğu söyleniyor. Renault kaynaklı motor, gücü ön ya da dört tekerleğe birden gönderen altı ileri manuel şanzımanla özel olarak eşleştiriliyor.
 

Opsiyonel 4×4 versiyonu beş seçilebilir sürüş moduna (Auto, Snow, Mud / Sand, Off-Road ve Eco) ve 217 mm'lik sınıf lideri yerden yüksekliğe sahip ve Duster'ı alt kompakt SUV (B-SUV) segmentindeki en off-road yetenekli modeller arasına yerleştiriyor.
 

Son olarak, giriş seviyesi Duster, hem benzin hem de LPG ile çalışabilen turbo 1.0 litrelik TCe 100 Bi-Fuel motor ile donatılmış. Bu kurulum, 50 litrelik benzin ve LPG depoları dolu olduğunda SUV'un yakıt ikmali durakları arasında 1.300 km'ye kadar seyahat etmesini sağlıyor. LPG tankı bagaj tabanının altında yer alıyor, böylece kargo kapasitesinden ödün vermiyor (ancak yedek lastiğin alanını kapladığından şüpheleniyoruz).
 

Dacia'nın bütçe dostu bir otomobil üreticisi olmasına rağmen, müşterilerinin yaklaşık %70'i üst seviye donanımları tercih ediyor. Yeni Duster, dört donanımdan oluşan daha sade bir seriyle her iki dünyayı da tatmin etmeye çalışıyor. Standart olarak sabit tavan barları, altı hava yastığı ve arka park sensörleriyle gelen sade Essential, başlangıç fiyatından sorumlu olacak. Expression ise dijital kokpit, 17 inç alaşım jantlar, geri görüş kamerası ve daha fazlasını içeriyor.
 

Daha iyi donanımlı Journey 18 inç jantlara sahip ve sis farları, otomatik klima, kablosuz akıllı telefon şarj cihazı, Media Nav Line bilgi-eğlence sistemi ve 6 hoparlörlü Arkamys 3D Ses Sistemi ile birlikte geliyor. Son olarak, amiral gemisi Extreme modüler tavan barları, yıkanabilir TEP MicroCloud döşeme, kauçuk paspaslar, YouClip 3'ü 1 arada sistemi, elektrikli aynalar ve Bakır Kahverengi vurgulara sahip.
 

Dacia hiçbir zaman ADAS'ın büyük bir hayranı olmadı, onları maliyet tasarrufu sunağında feda etti. Yine de yeni Duster düzenlemelere uymak zorunda, bu nedenle otomatik acil frenleme, trafik işareti tanıma, hız uyarısı, arka park asistanı, acil dur sinyali, şeritten ayrılma uyarısı, şeritte tutma asistanı, sürücü dikkat uyarısı, otomatik farlar ve acil durum çağrıları sunuyor.
 

Fiyatlandırma henüz açıklanmadı ancak Dacia, Duster'ın "segmentindeki en uygun fiyatlara" sahip olacağının sözünü verdi. Dacia CEO'su Denis Le Vot, yeni neslin Avrupa'da 20,000 € seviyesinin altında başlayacağını açıkladı.
 

SUV, selefinde olduğu gibi Romanya'daki Pitesti fabrikasında üretilecek. Şirkete göre, 2010 yılında ilk neslin piyasaya sürülmesinden bu yana 2,2 milyon adetlik toplam üretim ile her gün yaklaşık 1.000 Duster fabrika zemininden çıkıyor.