yukarı

Cupra Formentor ve Leon makyajlandı

İki model VW ile birçok parçayı paylaşmaya devam ederken, her zamankinden daha agresif görünüyorlar.

30 Nisan 2024 kaynak: Cupra

  • Amiral gemisi versiyonları artık 330 hp gücünde 2.0 litrelik turbo dört silindirli motora sahip.
     
  • Cupra ayrıca iki PHEV de dahil olmak üzere çok sayıda hibrit seçenek sunuyor.
     
  • Önemli görsel güncellemeler arasında modifiye edilmiş LED farlar ve arka lambalar yer alıyor.
     
Cupra Formentor
ve Cupra Leon yollarda her zaman cesur bir duruş sergilemişlerdir ve şimdi ilk kez makyajlandılar. Beklediğiniz tasarım güncellemelerine ek olarak, kaplamanın altında da pek çok değişiklik yapılıyor. 

Cupra'nın tasarımcıları, Terramar SUV'de gördüğümüz 'köpekbalığı burnu' ön ucunu uygulayarak her iki modelin ön cephelerini tamamen yeniledi. Güncellenen modellerde yeni Cupra amblemi, yeniden tasarlanan üçgen matris LED farlar ve geniş bir ızgara yer alıyor. Ayrıca, her iki aracın arka tasarımlarında da değişiklikler yapılmış olup, revize edilmiş arka lambalar ve aydınlatılmış Cupra logosu yer alıyor. 

Her iki modelin de temelinde VW Grubu'nun MQB Evo platformu yer alıyor ve bu mimari değişmezken, en performans odaklı modellerin amiral gemisi 2.0 litrelik turbo dört silindirli motora yükseltildi. Bu motor artık 330 hp gibi etkileyici bir güç üretiyor ve hatch yerine sadece Formentor ve Leon Sportstourer'da sunuluyor. 

Bu motorla donatılmış modellerde ayrıca tork splitter, Akebono frenler ve gaz kelebeği ile şanzıman tepkisini ayarlayan özel bir 'Cupra' sürüş modu da bulunuyor. 2.0 litre sadece yedi vitesli çift kavramalı şanzıman ve dört tekerlekten çekişle birlikte satılıyor.
 

Bir VW Golf R ile eşleşebilecek bir şeye ihtiyaç duymayanlar, aralarından seçim yapabilecekleri çok sayıda başka motor seçeneklerine sahip. Örneğin, 48 voltluk bir marş jeneratörü içeren hafif hibrit 1,5 litrelik turbo ve 19,7 kWh bataryaya sahip ve sırasıyla 203 hp ve 270 hp güç sağlayan iki adet 1,5 litrelik plug-in hibrit bulunuyor. Bu PHEV'ler ayrıca 100 km’den fazla elektrikli sürüş menzili sunuyor. Ayrıca 203 hp gücünde ve dört tekerlekten çekişli daha basit bir 2.0 litrelik motor da mevcut.
 

Leon ve Formentor'un kabinlerinde çeşitli değişiklikler yapılmış. Bunlar arasında yeniden tasarlanmış bir orta konsol, yeni malzemeler ve %73 geri dönüştürülmüş mikrofiber veya çevreye duyarlı deri ile kaplanmış koltuklar yer alıyor. Cupra ayrıca dijital gösterge panelini revize etti ve 12,9 inçlik daha büyük bir bilgi-eğlence ekranı yerleştirdi. Çift ayrıca Sennheiser'dan 12 hoparlörlü bir ses sistemine sahip.