yukarı

Citroen C3 Aircross 2024: Mini SUV 7 koltuk seçeneğiyle geliyor

Daha uzun dingil mesafesi sayesinde yeni C3 Aircross üç sıra koltuk sunabiliyor.

18 Nisan 2024 kaynak: Citroen

  • İkinci nesil C3 Aircross, yedi koltuklu seçeneğe yer açmak için uzuyor.
     
  • Opel Frontera kuzeninde olduğu gibi yanmalı, hibrit ve elektrikli motorlar mevcut.
     
  • Kare tasarım, geçen yıl ortaya çıkan daha küçük, beş koltuklu e-C3 hatch ile ipuçlarını paylaşıyor.
     

Citroen, en yeni C3 ve elektrikli e-C3 muadili için yeni crossover tasarım yönünü açıkladığında, bazılarımız bir sonraki C3 Aircross'un biraz daha fazla diz mesafesi vaat etmenin ötesinde varlığını haklı çıkarmak için ne yapabileceğini merak ediyordu. 

Ancak ikinci nesil Aircross'u normal C3'ten ayıran şey daha fazla bacak mesafesi değil, daha fazla bacak için yer. Dingil mesafesinin uzatılması, cep boyutundaki SUV'a ilk kez yedi koltuklu bir seçenek sunuyor. 

Citroen bugün yeni C3 Aircross'u resmi olarak tanıttı ve beklendiği gibi, zaten aşina olduğumuz Stellantis ürünlerinin bir karışımı. Güncellenmiş 'Smart' CMP platformunu paylaşan daha küçük C3 hatch'te zaten görülen kutu tasarım dilini benimseyerek kıvrımları kırışıklıklar için terk ediyor ve Citroen'in tartışmalı yeni kurumsal logosu, markanın çift eşkenar dörtgen rozetinden sonra desenli bir ızgarada gururla yer alıyor. 

Farklı kapı kolları ve daha geleneksel bir Citroen burnuna sahip olsa da, 12 ay önce tanıtılan Güney Amerika pazarı Aircross ile benzerlikler var.
 

Ambalaj açısından Aircross, yine aynı mimariyi kullanan ve Avrupa'daki alıcılar için doğrudan Citroen ile rekabet edecek olan ve kısa süre önce tanıtılan Opel Frontera'yı yakından yansıtıyor. Her iki firma da her iki aracın dingil mesafesi ölçülerini açıklamadı (muhtemelen aynı olacak), ancak Citroen, Aircross'un sınıfının en büyüğü olduğunu ve içine üçüncü bir koltuk sırası sığdırabilmesinin nedeninin Opel'in SUV'u için henüz onaylamadığı bir şey olduğunu söylüyor.
 

Toplam uzunluğun eski Aircross'a göre 240 mm artarak tampondan tampona toplam 4.390 mm'ye ulaştığını biliyoruz ve Citroen daha dik arka camın üçüncü sıradaki yolcuların başlarını eğmek zorunda kalmayacağı anlamına geldiğini söylüyor.
 

Tüm küçük SUV rakipleri gibi Aircross'un da yerden yüksekliği, tavan barları ve gövde pervazları sizi inandıracak olsa da gerçek bir off-road amacı yok. Citroen bu aşamada motorları detaylandırmadı, ancak yanmalı, hibrit ve elektrikli seçeneklerin hepsinin mevcut olacağını söylüyor.
 

C3 ve Opel Frontera'nın içeriği hakkında bildiklerimize göre, bu da grubun 1.2 litrelik turbo motorunu hem 48 voltluk hafif hibrit destekli hem de desteksiz olarak kaputun altında bulmayı bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. EV hayranları için ise ön aksta çalışan ve 402 km menzil sağlayan tek bir 156 HP elektrik motoruyla çalışan tamamen elektrikli bir versiyon seçeneği olacak.
 

Citroen, bu yılın sonlarına doğru başlayacak Avrupa satışları öncesinde C3 Aircross hakkında iç mekan görüntüleri de dahil olmak üzere ek ayrıntılar açıkladığında önümüzdeki haftalarda daha fazla bilgi edineceğiz.