yukarı

Citroen Basalt Vision: Bütçe dostu Coupe SUV

Yeni Basalt, yılın ilerleyen dönemlerinde üretime girdiğinde, pratik bir pakette göz alıcı bir tasarım sunmayı vaat ediyor

27 Mart 2024 kaynak: Citroen

Citroen, Hindistan ve Güney Amerika'da yerel olarak geliştirilen ve üretilen ürün gamını genişleterek "SUV Coupe" olarak adlandırdığı yeni coupe crossover'ı Basalt'ı tanıttı. Basalt Vision, 2024 yılının ikinci yarısında satışa sunulması planlanan nihai üretim modelinin bir önizlemesi niteliğinde. 

Ön kısım Citroen yeni C3 Aircross'a çok benziyor, ancak bazı donanım ayarlamaları var. Daha spesifik olarak, Hindistan'a özgü versiyon, Güney Amerika versiyonunda bulunan halojen ünitelerin aksine, ana farlarda daha süslü LED farlara sahip. 

Konseptin tonlanmış profili, yedi koltuklu SUV ile tasarım özelliklerini paylaşıyor ve tamamen yeniden tasarlanmış bir kuyruğa yol açan eğimli bir tavan çizgisine sahip. Ayrıca, tekerlek kemerlerinin etrafında farklı kaplamalar ve koyu renkli alaşım jantlar sergileniyor. 

Arka kısım Citroen Basalt'ın en göz alıcı açısıdır; ağır eğimli bir arka cam, C-şekilli LED arka lambalar, sağlam görünümlü bir tampon ve entegre bir spoyler ile tamamlanan yontulmuş bir kapağa sahip.
 

Sunumda iç mekan fotoğraflarına yer verilmemiş olsa da, Basalt'ın diğer Citroen modelleriyle teknoloji paylaşacağını tahmin ediyoruz. Şirket, Basalt'ın serinin geri kalanıyla uyumlu olarak "alan ve konfora" öncelik vereceğini garanti etti.
 

Citroen Basalt, CMP/eCMP'nin bir evrimi olan Smart Car mimarisine dayanıyor. Yeni C3 ve yeni C3 Aircross'ta olduğu gibi, platform Hindistan ve Güney Amerika'daki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak yapılandırılmış. Bu, Citroen e-C3 de dahil olmak üzere Avrupa'da bulunan mekanik olarak ilgili modellere kıyasla farklı bir yapıya sahip olduğu anlamına geliyor.
 

Şirket motor seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi, ancak 110 HP gücündeki tanıdık turbo 1.2 litrelik benzinli motorun varlığını tahmin ediyoruz. Buna ek olarak, içten yanmalı motor ile çalışan Basalt'a 2025 yılında tamamen elektrikli bir versiyonun eşlik edeceği ve potansiyel olarak yerel yeni e-C3'ün özelliklerini yansıtacağı yönünde söylentiler dolaşıyor.
 

Citroen'in fastback'ler için "X" harfi veya SUV'lar için "Aircross" tanımlamasıyla birlikte "C" harfini takip eden bir sayı içeren adlandırma stratejisinden ilk sapmayı işaret eden Basalt takma adı, nihai üretim modeli için onaylandı.
 

Citroen Basalt, 2024 yılının ikinci yarısında piyasaya çıktığında Güney Amerika'da benzer konumdaki Fiat Fastback ile rekabet edecek. Hindistan'da bu segmentteki diğer tek SUV coupe yaklaşmakta olan Tata Curvv olup, diğer yarışmacılar ya geleneksel SUV'lar ya da sedanlar olacak.