yukarı

Chery Omoda 5: Test

Omoda 5 oldukça rekabetçi bir fiyata sahip ancak rakipleri de bir o kadar dişli…

02 Haziran 2024 kaynak: Chery

Çin malı etiketleri giysilerde, elektronik eşyalarda ve mobilyalarda görülebilir, peki ya otomobiller ve SUV'lar? Burada incelediğimiz Omoda 5 de dahil olmak üzere Türkiye yollarında çok daha fazla Çin modeli göreceğiz. 

Gerçekten de Omoda 5, Kia Sportage, MG HS ve Nissan Qashqai gibi Türkiye’nin en çok satan otomobillerden bazılarıyla mücadele edecek yeni bir aile SUV'u. İleriki dönemde benzinli, hafif hibrit benzinli veya elektrikli güç seçenekleriyle sunulacak, ancak şu anda sadece geleneksel 1.6 litrelik benzinli seçeneğine sahip olabiliyorsunuz. 

Omoda 5 hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatmadan önce, size arkasındaki marka hakkında hızlı bir genel bakış sunalım. Omoda, Çin'in en büyük otomotiv markalarından biri olan ve geçen yıl dünya çapında yaklaşık 1,9 milyon otomobil satan Chery'nin bir yan kuruluşu. 

Peki Omoda 5 en iyi aile SUV'larına meydan okumak için gerekenlere sahip mi ve bir tane satın almanızı tavsiye eder miyiz? Öğrenmek için okumaya devam edin... 

Omoda 5, ön tekerlekleri tahrik eden 183 hp gücünde 1.6 litrelik turbo benzinli motorla çalışıyor. Yedi vitesli otomatik şanzımanla (manuel şanzıman seçeneği yok) eşleştirilmiş ve daha sonra hafif hibrit bir ünite gelene kadar tek motor seçeneği. 

1.6 litrelik motor bazı sağlıklı performans rakamları sunuyor ve 0-100 km/s fabrika verisi olarak 7.8 saniye sürüyor. Bu, giriş seviyesi 1.3 litrelik hafif hibrit Nissan Qashqai (10.2 saniye) ve 1.5 litrelik MG HS'den (9.6 saniye) çok daha hızlı. 

Ancak, Omoda 5 bu rakamların gösterdiği kadar hızlı hissettirmiyor, çünkü motordan herhangi bir performans elde etmek için çok çalışmak gerekiyor ve bunu yaparken oldukça yorucu hale geliyor. Neyse ki otomatik şanzıman hızlandıkça vitesleri yumuşak bir şekilde değiştiriyor. 

Otoyol hızlarına çıktığınızda motor sakinleşiyor ve daha sessiz hale geliyor. Rüzgar ve yol gürültüsü de güzel bir şekilde kontrol altında tutuluyor. Süspansiyon, küçük tümsekleri ve darbeleri emmek için makul bir iş çıkarıyor, ancak daha sert kusurlar ve genleşme derzleri tarafından rahatsız ediliyor. 

Düşük hızlarda işler pek iyiye gitmiyor, çünkü sert ayar aracın yoldaki tümseklerde kıpırdanma eğiliminde olduğu anlamına geliyor. Genel olarak, Kia Sportage ister şehir içinde ister otoyollarda olsun daha konforlu. 

Birçok aile SUV'unda olduğu gibi Omoda 5'in direksiyonu çok hafif, bu da şehir içinde manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Ford Kuga ve diğer bazı rakiplerinin aksine, hızda fazla ağırlık yapmıyor. Elbette bu bir spor SUV değil ancak biraz daha fazla ağırlık virajlarda yola daha kolay yerleşmesini sağlayacaktır. 

Oldukça uzun ve kutu gibi olmasına rağmen Omoda 5 oldukça iyi yol tutuyor ve virajlı yollarda sabit kalıyor. Aslında, bu alanda bir Citroën C5 Aircross'tan çok daha iyi. 

Yüksek sürüş pozisyonunu seviyorsanız, Omoda 5'te kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Koltuk sizi yükseğe yerleştiriyor, bu da ileriye doğru iyi bir görüş elde edeceğiniz anlamına geliyor. Sportif, kova tarzı ön koltuklar bol miktarda ayar imkanı sunuyor, bu nedenle rahat etmek çok kolay. 

Geriye doğru baktığınızda, görüş o kadar da iyi değil. Tavan çizgisi arkaya doğru aşağı doğru eğimli, bu da kör nokta oluşturan geniş arka sütunlar olduğu anlamına geliyor. Arka cam çok küçük, ancak park etmeye yardımcı olması için standart olarak bir geri görüş kamerası sunuluyor. 

Omoda 5'in iç mekanı bol miktarda görsel çekicilik sunuyor ve içeri girdiğinizde, tek bir dev ekran gibi görünecek şekilde birleştirilmiş iki adet 10,25 inç ekran sizi karşılıyor. Bu ekranlar her ne kadar iç mekana şık ve premium bir görünüm kazandırsa da, gerçek işlevsellik çok basit. 

Bilgi-eğlence sistemi özellikle basit; ana ekrandaki ana simgeler medya, telefon ve araç ayarlarınızı içeriyor. En azından standart olarak kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay ile geliyor ve grafikler çok keskin olmasa da dokunmatik ekran tepkisi hızlı.
 

Hız göstergeniz ve devir sayacınız için iki kadranla eşit derecede basit bir düzen sunan dijital sürücü ekranında da benzer bir hikaye var. Bu sistem direksiyon simidindeki düğmeler ve düğmeler kullanılarak kontrol ediliyor.
 

Merkezi bilgi-eğlence ekranının altında, gösterge panelinin genişliğine yayılan piyano siyahı bir panele entegre edilmiş klima kontrollerini buluyorsunuz. Dokunmaya duyarlılar, ancak fiziksel düğmeleri ve kadranları sürüş sırasında daha sezgisel ve gözlerinizi yoldan ayırmadan kullanmak daha kolay olurdu.
 

Malzeme kalitesi etkileyici, özellikle de Omoda5'in aile SUV sınıfındaki en uygun fiyatlı modellerden biri olduğunu düşündüğünüzde. Direksiyon simidi ve vites kolu gibi düzenli olarak dokunduğunuz alanlar için yumuşak suni deri, gösterge paneli ve kapılarda ise sert ama yüksek kaliteli bir plastik hissi var.
 

Koltuğu nasıl ayarlarsanız ayarlayın, Omoda 5'in ön tarafında sürücü ve ön yolcu için baş ve bacak mesafesi sıkıntısı yok. Orta konsolda büyük bir merkezi saklama bölmesi ve iki bardak tutucu ile mekanın etrafına yerleştirilmiş çok sayıda saklama alanı buluyorsunuz.
 

Arka koltuklarda, daha uzun boylu ön koltuk yolcularının arkasında otursalar bile 1.80'den uzun yolcular için yeterli bacak mesafesi var. Orta koltukta oturan bir yolcunun diz mesafesi yeterli ve zeminde bir tümsek olsa da bu tümsek oldukça küçük ve ayak mesafesini çok fazla etkilemiyor.
 

Öte yandan baş mesafesi arka tarafta zayıf. Omoda 5'in eğimli tavan çizgisi, çoğu yolcunun başını tavana sürteceği anlamına geliyor, ayrıca yüksek pencere çizgisi, küçük arka camlar ve ön kova tarzı koltuklar sıkışık bir his yaratıyor.
 

Ne yazık ki bagaj konusunda da işler pek iyi gitmiyor. Sadece 307 litrelik alanıyla bagaj, Kia Sportage (591 litre), MG HS (463 litre) ve Nissan Qashqai (504 litre) ile karşılaştırıldığında çok küçük kalıyor.
 

Olumlu tarafı, bagaj açıklığı geniş ve kare şeklinde, ayrıca zemin altında bir miktar saklama alanı var. Haftalık büyük bir süpermarket alışverişi için fazlasıyla yeterli alan sunuyor.
 

Arka koltuk arkalıkları HS ve Qashqai'de olduğu gibi 60/40 konfigürasyonunda katlanabiliyor. Sportage esneklik konusunda onları geride bırakıyor, çünkü koltukları 40/20/40 şeklinde ayrılıyor.
 

Omoda 5, Citroën C5 Aircross, MG HS, Nissan Qashqai ve Kia Sportage'a karşı rekabetçi bir fiyata sahip ve bu da onu aile SUV sınıfındaki en uygun fiyatlı araçlardan biri haline getiriyor.
 

Omoda 5'i satın almak bu rakiplerin bazılarından biraz daha ucuz olsa da, kullanımı o kadar uygun olmayacaktır. 1,6 litrelik benzinli versiyon resmi olarak 7.2 litre yakıt tüketim ortalamasına sahip; bu da C5 Aircross, Qashqai ve Sportage'daki giriş seviyesi motordan daha yüksek bir değer ancak HS ile benziyor.
 

Giriş seviyesi donanımında adaptif hız sabitleyici, yarı deri döşeme, kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay ile ısıtmalı ve elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğu standart olarak sunuluyor.
 

Üst donanım ısıtmalı deri direksiyon simidi, elektrikli ayarlanabilir ön yolcu koltukları, panoramik cam sunroof, 360 derece park kamerası, elektrikli bagaj kapağı ve dış tasarımda kırmızı detaylar ekliyor, ancak ekstra maliyete değeceğini düşünmüyoruz.
 

Omoda 5, Euro NCAP uzmanları tarafından güvenlik testine tabi tutulmuş ve 2022 yılında tam beş yıldız derecesi almış. Tüm versiyonlar standart olarak otomatik acil frenleme (AEB), kör nokta izleme, sürücü izleme sistemi, şeritten ayrılma uyarısı ve yol işareti tanıma dahil olmak üzere birçok güvenlik kitiyle birlikte geliyor. Daha fazla gönül rahatlığı için, tüm Omoda 5'ler beş yıl, 150.000 km garanti ile sunuluyor.